VLetenky

Čile s Air France od 522 EUR

Laguna Miscanti
Laguna Miscanti (4120 m), Atacama (foto: Andrew Shiva/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0)

Juhoamerické Čile máte možnosť spoznať zásluhou spoločnosti Air France (z leteckej aliancie Sky Team) v spolupráci s partnerskými aerolíniami (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do čilskej metropoly Santiago de Chile sa predávajú za 522 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety v období 30.09.-11.12.2022 a 13.01.-23.06.2023, min. dobu pobytu 4 dni alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 13. októbra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) od marca do mája 2023.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Čile nech poslúži odlet z Viedne (VIE) dňa 3. mája s návratom zo Santiago de Chile dňa 17. mája 2023.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Santiago de Chile za 522 EUR (03.05.-17.05.2023)

VIE-SCL

Viedeň, Rakúsko – Santiago de Chile, Čile (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Čile

Za návštevu okrem samotného hlavného mesta krajiny s názvom Santiago de Chile nepochybne stojí úžasný Veľkonočný ostrov, položený už prakticky v ďalekej Oceánii. V závislosti od Vašich časových možností si nenechajte ujsť ani vynikajúce mestá na pobreží Pacifiku Valparaíso a Viña del Mar či skvelé vysokohorské mestečko v Atacamskej púšti San Pedro de Atacama.

Táto famózna lokalita Vám azda bude trošku vzdialene pripomínať mesačnú krajinu. Niekoľko kilometrov od argentínsko-čilskej hranice (už v susednej Argentíne) “blízko” cestného ťahu Santiago de Chile – Mendoza naďabíte na najvyššiu horu juhoamerického kontinentu Aconcagua (6961 m), zrejme najdostupnejší z vrcholov “Seven Summits”.

Patagónia

Čerešničkou na torte v rámci objavovania mnohých prírodných klenotov Latinskej Ameriky môže byť fantastická Patagónia. Určite by ste nemali vynechať pravdepodobne najpríťažlivejšiu oblasť celej dlhočiznej horskej reťaze juhoamerických Ánd, národný národný park Torres del Paine s výnimočne fotogenickými vrcholmi Monte Fitz Roy (3359 m) a Cerro Torre (3128 m). O čosi južnejšie narazíte na znamenitý park Parque Nacional Los Glaciares s fascinujúcim ľadovcom Perito Moreno.

Pri “správnej konštelácii hviezd” snáď neobídete jedno z najjužnejších miest na svete Punta Arenas, ktoré v teplejších mesiacoch tak ako “neďaleká” argentínska Ushuaia môže poslúžiť ako výhodný východiskový bod na prehliadku ľadovej Antarktídy. V podstate počas celého roka sa dá využiť ako základňa na netypický letecký výlet na unikátne Falklandské ostrovy.

Veľkonočný ostrov

Mysteriózny Veľkonočný ostrov alebo Rapa Nui (v španielčine Isla de Pascua), najvýchodnejší ostrov Polynézie, patrí k najtajuplnejším a zároveň aj najosamelejším miestam zemegule. Najbližšia pevnina, ostrov Pitcairn, leží vyšeo 2000 km smerom na západ. Samotný Pitcairn zaiste poznáte z diel na tému Vzbura na lodi Bounty o drsnom kapitánovi W. Blighovi – z literárnej predlohy od Julesa Verna (1879) alebo filmového spracovania z roku 1984 (v obsadení Anthony Hopkins, Mel Gibson, Liam Neeson, Daniel Day-Lewis). Materské Čile od “Easter Island” oddeľuje vzdialenosť okolo 3500 km.

Hanga Roa, administratívne centrum Rapa Nui s neďalekým medzinárodným letiskom, Vás čaká v juhozápadnom kúte Isla de Pascua. K poznávacím znameniam “Easter Island” sa zaraďujú dramatické gigantické kamenné sochy “moai”, vyskytujúce sa prevažne po obvode ostrova (v celkovom počte 887 kusov). Okrem neprehliadnuteľných sôch však naďabíte na Veľkonočnom ostrove aj na pohodové pláže s geniálnym bielym pieskom či na prekrásne sopečné jazerá Rano Kau, Rano Raraku a Rano Aroi (práve v oblasti Rano Raraku sa rodili majestátne moai).

Vcelku nevyriešenou záhadou zostáva spôsob dvíhania moai a ich doprava z lomu (kde boli postupne vytvárané a kompletizované) až na “miesto určenia”, hlavne keď najmohutnejšie dokončené sochy mali výšku okolo 10 m a hmotnosť viac ako 80 ton. O možné vysvetlenie praktickým spôsobom sa okrem iných pokúšali aj legendárny nórsky vedec a moreplavec Thor Heyerdahl v spolupráci s českým bádateľom menom Pavel Pavel. Vytvorené skupiny ôsmich, resp. šestnástich mužov však pomocou lán dokázalo premiestniť 5 a 9-tonové moai iba na pomerne neveľké vzdialenosti.

0