VLetenky

Čile a Patagónia s Iberiou od 299 EUR

Pri využití zaujímavého tarifu leteckej spoločnosti Iberia (v spolupráci s partnerskými LAN Airlines z aliancie Oneworld) možno spoznať za rozumný peniaz fenomenálne juhoamerické Čile.

Spiatočné letenky do čilskej metropoly Santiago de Chile sa dajú kúpiť za 299 EUR s odletom zo španielskej Malagy a návratom do francúzskeho Paríža. V cene 385 EUR doletíte pri podobnom smerovaní do Punta Arenas v čilskej Patagónii – jedného z najjužnejších miest planéty.

Tarifné podmienky stanovujú odlety do 31. mája 2014, min. dobu pobytu 7 dní, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 17. marca. Dostupnosť tarifu, resp. leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve najmä (s odletmi) v priebehu mája 2014.

Ako príklad rezervácie letenky do Čile nech poslúži odlet z Malagy (AGP) dňa 30. apríla s návratom zo Santiaga (SCL) na Paríž-Orly (ORY) dňa 20. mája 2014 (za 299 EUR).

Príkladom rezervácie letenky do čilskej Patagónie môže byť odlet z Malagy (AGP) dňa 30. apríla s návratom z Punta Arenas (PUQ) na parížske Orly (ORY) dňa 20. mája 2014 (za 385 EUR).

Rezervácia letenky:
Malaga – Santiago de Chile – Paríž za 299 EUR (30.04.-20.05.2014)
Malaga – Punta Arenas – Paríž za 385 EUR (30.04.-20.05.2014)

Positioning flights po Európe

Letecké priblíženie do Malagy v temperamentnej Andalúzii sa dá uskutočniť s Ryanair-om z Bratislavy alebo z poľského Krakova, prípadne s konkurenčným Wizz Air-om z maďarskej Budapešti.

Do francúzskej metropoly (a naopak) nízkonákladovo doputujete Ryanair-om na letisko Paríž-Beauvais (BVA) z Bratislavy, z Budapešti či z Krakova, alebo prípadne sa sem dopravíte Wizz Air-om z Katovíc. Medzi ďalšie varianty patria letecké linky na parížsky letecký prístav Charles de Gaulle (CDG), t.j. Easy Jet z Budapešti či Krakova alebo Niki/Air Berlin z Viedne (príp. Smart Wings z Prahy/z Ostravy). Inou alternatívou môžu byť letecké spojenia Transavie na Paríž-Orly (ORY) z Budapešti a z Prahy.

Čile

Za návštevu okrem samotného hlavného mesta krajiny pod názvom Santiago de Chile istotne stojí úžasný Veľkonočný ostrov, položený už prakticky v ďalekej Oceánii. V závislosti od Vašich časových možností si nenechajte ujsť ani vynikajúce mestá na pobreží Pacifiku Valparaíso a Viña del Mar či skvelé vysokohorské mestečko v Atacamskej púšti San Pedro de Atacama.

Táto famózno lokalita Vám možno bude trošku vzdialene pripomínať mesačnú krajinu. Niekoľko kilometrov od argentínsko-čilskej hranice (už v susednej Argentíne) “v blízkosti” cestného ťahu Santiago de Chile – Mendoza narazíte na najvyššiu horu juhoamerického kontinentu Aconcagua (6961 m), zrejme najdostupnejší z vrcholov “Seven Summits”.

Patagónia

Čerešničkou na torte v rámci objavovania mnohých prírodných pokladov Latinskej Ameriky môže byť fantastická Patagónia. Určite by ste nemali vynechať zrejme najpríťažlivejšiu oblasť celej dlhočiznej horskej reťaze juhoamerických Ánd, národný národný park Torres del Paine s výnimočne fotogenickými vrcholmi Monte Fitz Roy (3359 m) a Cerro Torre (3128 m). O čosi južnejšie natrafíte na geniálny park Parque Nacional Los Glaciares s fascinujúcim ľadovcom Perito Moreno.

Pri “dobrej konštelácii hviezd” snáď nevynecháte jedno z najjužnejších miest na svete Punta Arenas, ktoré v teplejších mesiacoch takisto ako “neďaleká” argentínska Ushuaia môže poslúžiť ako vhodný východiskový bod na návštevu ľadovej Antarktídy. V podstate počas celého roka ju možno použiť ako základňu na netypický letecký výlet na jedinečné Falklandské ostrovy.

Veľkonočný ostrov

Mysteriózny Veľkonočný ostrov alebo Rapa Nui (v španielčine Isla de Pascua), najvýchodnejší ostrov Polynézie, patrí k najtajomnejším a súčasne aj najosamelejším miestam planéty. Najbližšia pevnina, ostrov Pitcairn, leží vyše 2000 km smerom na západ. Samotný Pitcairn snáď poznáte z diel na tému “Vzbura na lodi Bounty” o drsnom kapitánovi W. Blighovi – z literárnej predlohy od J. Verna (1879) alebo filmového spracovania z r. 1984 (v obsadení Anthony Hopkins, Mel Gibson, Liam Neeson, Daniel Day-Lewis). Materské Čile od “Easter Island” oddeľuje vzdialenosť okolo 3500 km.

Hanga Roa, administratívne centrum Rapa Nui s neďalekým medzinárodným letiskom, Vás čaká v juhozápadnom kúte Isla de Pascua. K poznávacím znameniam “Easter Island” sa zaraďujú magické gigantické kamenné sochy “moai”, vyskytujúce sa prevažne po obvode ostrova (v celkovom počte 887 kusov). Okrem neprehliadnuteľných sôch však naďabíte na Veľkonočnom ostrove aj na príjemné pláže s pôsobivým bielym pieskom či na prekrásne sopečné jazerá Rano Kau, Rano Raraku a Rano Aroi (práve v oblasti Rano Raraku sa rodili impozantné moai).

Vcelku veľkou záhadou ostáva spôsob dvíhania moai a ich doprava z lomu (kde boli postupne vytvárané a kompletizované) až na “miesto určenia”, hlavne keď najmohutnejšie dokončené sochy mali výšku okolo 10 m a hmotnosť vyše 80 ton. O možné vysvetlenie praktickým spôsobom sa okrem iných pokúšali aj legendárny nórsky vedec a moreplavec Thor Heyerdahl v spolupráci s českým bádateľom menom Pavel Pavel. Vytvorené skupiny ôsmich, resp. šestnástich mužov však pomocou lán dokázalo premiestniť 5 a 9-tonové moai len na relatívne neveľké vzdialenosti.

0