VLetenky

Brazília s Turkish Airlines od 195 EUR

Paraty
Grandiózna Baía de Paraty medzi Sao Paulo (Santos) a Riom (foto: Otávio Nogueira/Flickr/CC BY 2.0)

Skúsenejší cestovatelia obľubujúci netradičné routingy majú šancu zažiť atmosféru juhoamerickej Brazílie pri využití zaujímavého tarifu spoločnosti Turkish Airlines zo Star Alliance (s odletom z Európy).

Routingy v predaji:
Spiatočné letenky do brazílskeho Sao Paulo sa predávajú za 195 EUR s odletom z talianskeho Milána a návratom do litevského Vilniusu. V cene 202 EUR možno zvoliť odlet z portugalského Lisabonu, resp. za 223 EUR sa dá odletieť z francúzskeho Paríža (pri návrate do Vilniusu).

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety do 30. júna 2016, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 15. marca (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve najmä v priebehu mája a júna 2016.

Príklady rezervácií:
Ako príklad rezervácie letenky do Brazílie nech poslúži odlet z Milána (MXP) dňa 24. mája s návratom zo Sao Paulo (GRU) do Vilniusu (VNO) dňa 7. júna 2016 (za 195 EUR).

Ďalším príkladom rezervácie spiatočnej letenky môže byť odlet z Lisabonu (LIS) dňa 24. mája s návratom zo Sao Paulo (GRU) do Vilniusu (VNO) dňa 7. júna 2016 (za 202 EUR).

Iný príklad rezervácie obojsmernej letenky nech bude napr. odlet z Paríža (CDG) dňa 24. mája s návratom zo Sao Paulo (GRU) do Vilniusu (VNO) dňa 7. júna 2016 (za 223 EUR).

Rezervácia letenky:
Miláno – Sao Paulo – Vilnius za 195 EUR (24.05.-07.06.2016 / manuálne zadanie “multicity”)
Miláno – Sao Paulo – Vilnius za 209 EUR (rezervácia v SJ / priamy odkaz)
Miláno – Sao Paulo – Vilnius za 5690 CZK (rezervácia v ČJ / priamy odkaz)

Lisabon – Sao Paulo – Vilnius za 202 EUR (24.05.-07.06.2016 / manuálne zadanie “multicity”)
Paríž – Sao Paulo – Vilnius za 223 EUR (24.05.-07.06.2016 / manuálne zadanie “multicity”)

Doprava po Európe

Letecký prískok do Milána

Nízkonákladové spojenie našich končín s Milánom zabezpečujú hlavne ultra LCC Ryanair a Wizz Air – z letísk v Bratislave, v Budapešti, v Katoviciach, v Krakove a v Prahe. S Ryanair(om) na letisko Miláno-Bergamo docestujete z Bratislavy, z maďarskej Budapešti a z poľského Krakova, zatiaľ čo s konkurenčným Wizz Air z českej Prahy a zo sliezskych Katovíc.

Priamo na najväčší milánsky letecký prístav Milan-Malpensa Airport doputujete s Wizz Air z Budapešti. Vzhľadom na dostatočne silnú konkurenciu existujú zvyčajne najlepšie frekvencie leteckých spojení (i najnižšie ceny leteniek) z maďarskej Budapešti (väčšinu dní v týždni dva spoje denne). Ďalšou existujúcou variantou môže byť nízkonákladovka Easy Jet z Prahy.

Doprava do/z Vilniusu

Najekonomickejším spôsobom transportu do litevského hlavného mesta bude pravdepodobne pozemná cesta (Bratislava – Varšava – Vilnius) pri kombinácii nízkonákladových autobusových spoločností Polskibus a Simple Express (prípadne možno spiatočný let z Južnej Ameriky do Európy ukončiť predčasne už v Istanbule).

Brazília

Rio de Janeiro

Neskutočne populárne brazílske Rio de Janeiro každoročne oslavuje najväčší karneval zemegule, počas ktorého budú denne v uliciach mesta dva milióny ľudí z celého sveta. V tomto roku sa tento nesmierne gigantický festival tanca, hudby a zábavy uskutočnil v čase od 6. februára do 10. februára 2016. Ale ani mimo ohromujúceho karnevalového ošiaľu v omračujúcom 6-miliónovom Riu, druhom najľudnatejšom sídle celej Brazílie (po Sao Paulo), istotne v žiadnom prípade nebudete pociťovať nedostatok aktivít a príležitostí na odhaľovanie nových vecí.

Fascinujúce plážové scenérie

Príjemne okúpať sa možno nielen na skvelých legendárnych plážach Copacabana a Ipanema, ale aj na pohodovom Leblone (západne od Copacapany) či nenápadných Botafogo a Flamengo (smerom do centra). Flamengo upúta obdivuhodným pohľadom na “Cukrovú homoľu” i možnosťami pozorovania leteckej premávky z diaľky na centrálnom letisku Santos Dumont Airport (SDU). V blízkosti Ipanemy naopak očarí neuveriteľne fotogenické jazero Lagoa Rodrogo de Freitas.

Najväčšie “highlighty” v Rio de Janeiro

“Povinnou jazdou” by samozrejme mala byť prehliadka legendárneho 710 m vysokého vrcholu Corocovado so sochou Krista. Nemenej lákavou bude návšteva “Cukrovej homole” Pão de Açúcar/Sugar Loaf (396 m), predovšetkým počas dramatického západu slnka. Na obe hory docestujete (čiastočne) i “po svojich”, alebo ešte menej náročne s využitím lanovky či vláčika. Avšak prakticky v celom národnom parku Tijuca nájdete podobne magicky tvarované vrcholy – zaiste Váš pohľad potešia pomerne nedostupné “dvojičky” Morro Dois Irmãos, tvoriace scenérie Ipanemy a Leblonu. Nesklame ani “umelecká” štvrť Santa Teresa s úzkymi, strmými a krivoľakými uličkami.

Odvrátená podoba Brazílie

Ak chcete spoznať všetky tváre Brazílie, ponúka sa aj alternatíva uvidieť miestne favely v rámci “tour” (ideálne bude sprievodca pochádzať priamo z tohto prostredia). V takomto prípade skúste gigantické “shanty town” s názvom Rocinha, najrozľahlejšiu favelu Južnej Ameriky (na juhu Ria). Dajú sa tu nájsť i banky, obchody, reštaurácie, kluby, internetové kaviarne i autobusové linky – jednoducho miestni ľudia si tu žijú svojím vlastným životom (bez nevyhnutnej potreby štvorkolesového “približovadla”). Vskutku netypicky pôsobí lanovka nad Complexo do Alemão, vbudovaním ktorej sa samospráva snaží uľahčiť dopravu v tejto ťažko skúšanej oblasti (v severnej časti Rio de Janeiro).

Sao Paulo

Pulzujúce Sao Paulo sa pýši titulom najľudnatejšieho sídla na južnej pologuli. I keď v porovnaní s “Riom” privíta menej cestovateľov, nájdete tu mnoho rozličných pozoruhodností. Neobíďte rušné centrum v oblasti Praça da República/Sé a porovnajte si ho s uponáhľanou Avenida Paulista. Prekrásnou budovou s úžasnými záhradami a malebnými parkovými úpravami sa pýši výborné Museu do Ipiranga. Skúste visutý most Octávio Frias de Oliveira, jednu z dominánt mesta, ktorý efektne pôsobí nielen počas večerného “nasvietenia”. Upúta aj etnická štvrť Libertade.

Lollapalooza, karneval a samozrejme futbal

K vychýreným akciám sa radí brazílska verzia putovného rockového megafestivalu Lollapalooza a pochopiteľne karneval, neodmysliteľná súčasť tamojšej kultúry. Vášniví milovníci futbalu by si nemali nechať ujsť “horúcu” atmosféru počas duelu preslávených veľkoklubov F.C. Sao Paulo, Palmeiras či Corinthians a zároveň sa presvedčiť o tom, že i relatívne “obyčajný” šport môže byť náboženstvom.

Východisko do celej Južnej Ameriky a fantastické pobrežie južného Atlantiku

Samotné Sao Paulo sa zaraďuje k výhodným východiskovým bodom nielen na cesty do iných oblastí Brazílie, ale vzhľadom na ceny leteniek i do susedných krajín Južnej Ameriky (ako napr. Uruguaj, Argentína, Paraguaj, Bolívia a Čile). V pobrežnej oblasti medzi Sao Paulo a Rio de Janeiro objavíte nádherné piesočnaté pláže a množstvo znamenitých tropických ostrovov. V štáte Sao Paulo takisto natrafíte na fabriku brazílskej firmy Embraer, tretieho najväčšieho leteckého výrobcu na svete (v São José dos Campos – v dostupnej vzdialenosti od najľudnatejšieho brazílskeho veľkomesta).

Blízke Iguaçu Falls (na brazílske pomery)

Ak sa vyberiete opačným smerom ako do Rio de Janeiro (t.j. na západ do štátu Paraná), neďaleko geniálneho brazílsko-argentínsko-paraguajského trojmedzia natrafíte na jeden z najmohutnejších “systémov vodopádov” na planéte, impozantné Iguaçu Falls. Majestátne “Cataratas do Iguaçu” sa rozprestierajú pri brazílskom Foz do Iguaçu, argentínskom Puerto Iguazú a paraguajskom Ciudad del Este – existuje teda spôsob, ako za krátky čas vzhliadnuť tri juhoamerické krajiny.

0