VLetenky

Brazília s Turkish Airlines od 193 EUR

Baia de Paraty
Obdivuhodná Baía de Paraty medzi Sao Paulo (Santos) a Riom (foto: Otávio Nogueira/Flickr/CC BY 2.0)

So zaujímavým tarifom leteckej spoločnosti Turkish Airlines zo Star Alliance máte príležitosť zažiť nielen nezabudnuteľnú atmosféru famóznej juhoamerickej Brazílie (s odletom z Európy).

Routingy v predaji:
Spiatočné letenky do brazílskeho veľkomesta Sao Paulo sa predávajú za 841 BRL (alebo v prepočte 193 EUR) s odletom z talianskej Bologna. V cene 1119 BRL (asi 256 EUR) možno zvoliť návrat do Viedne. Za klasické obojsmerné letenky z viedenského letiska zaplatíte 1584 BRL (okolo 363 EUR).

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období 01.10.-16.12.2015 a 14.01.-20.03.2016, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 20. septembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve (s odletmi) v druhej polovici novembra 2015 a v čase od polovice januára do polky marca 2016.

Príklady rezervácií:
Ako príklad rezervácie letenky do Brazílie nech poslúži odlet z Bologne (BLQ) dňa 18. novembra s návratom zo Sao Paulo (GRU) dňa 2. decembra 2015 (za 841 BRL / 193 EUR).

Iný príklad rezervácie (kombinovanej) letenky nech bude napr. odlet z Bologne (BLQ) dňa 18. novembra s návratom zo Sao Paulo (GRU) do Viedne (VIE) dňa 2. decembra 2015 (za 1119 BRL / 256 EUR).

Ďalšou alternatívou rezervácie obojsmernej letenky môže byť odlet z Viedne (VIE) dňa 18. novembra s návratom z Rio de Janeiro (RIO) dňa 2. decembra 2015 (za 1584 BRL / 363 EUR).

Rezervácia letenky:
Bologna – Sao Paulo za 841 BRL / 193 EUR (18.11.-02.12.2015)
Bologna – Sao Paulo – Viedeň za 1119 BRL / 256 EUR (18.11.-02.12.2015)
Viedeň – Sao Paulo za 1584 BRL / 363 EUR (18.11.-02.12.2015)

Positioning flights do Talianska

Na low costový prískok do talianskej Bologne máte možnosť využiť služby nízkonákladových leteckých spoločností Wizz Air z maďarskej metropoly Budapešť alebo Ryanair z krakovského leteckého prístavu.

Brazília

Rio de Janeiro

Nesmierne obľúbené brazílske Rio de Janeiro každoročne oslavuje najväčší karneval našej planéty, počas ktorého budú denne v uliciach mesta dva milióny ľudí z celého sveta. V budúcom roku sa tento neuveriteľný gigantický festival tanca, hudby a zábavy uskutoční v dobe od 6. februára do 10. februára 2016. Ale ani mimo omračujúceho karnevalového ošiaľu v ohromujúcom 6-miliónovom Riu, druhom najľudnatejšom sídle celej Brazílie (po Sao Paulo), určite v žiadnom prípade nebudete pociťovať nedostatok aktivít a šancí na objavovanie nových vecí.

Fantastické plážové scenérie

Pohodovo okúpať sa dá nielen na úžasných svetoznámych plážach Copacabana a Ipanema, ale i na príjemnom Leblone (západne od Copacapany) či nenápadných Botafogo a Flamengo (smerom do centra). Flamengo upúta grandióznym pohľadom na “Cukrovú homoľu” i príležitosťami na pozorovanie leteckej premávky z diaľky na centrálnom letisku Santos Dumont Airport (SDU). V blízkosti Ipanemy naopak okúzli neskutočne fotogenické jazero Lagoa Rodrogo de Freitas.

Najväčšie “highlighty” v Rio de Janeiro

“Povinnou jazdou” by samozrejme mala byť prehliadka presláveného 710 m vysokého vrcholu Corocovado so sochou Krista. Nemenej vábivou bude návšteva “Cukrovej homole” Pão de Açúcar/Sugar Loaf (396 m), predovšetkým počas magického západu slnka. Na obe hory doputujete (čiastočne) aj “po svojich”, alebo ešte menej náročne s využitím lanovky či vláčika. Avšak prakticky v celom národnom parku Tijuca nájdete podobne dramaticky tvarované vrcholy – zaiste Váš pohľad potešia relatívne nedostupné “dvojičky” Morro Dois Irmãos, vytvárajúce scenérie Ipanemy a Leblonu. Nesklame ani “umelecká” štvrť Santa Teresa so strmými, úzkymi a krivoľakými uličkami.

Odvrátená tvár Brazílie

Pokiaľ chcete spoznať všetky podoby Brazílie, núka sa aj varianta vzhliadnuť miestne favely v rámci “tour” (ideálne bude sprievodca pochádzať priamo z tohto prostredia). V takomto prípade skúste obrovité “shanty town” pod názvom Rocinha, najrozľahlejšiu favelu Južnej Ameriky (na juhu Ria). Možno nájsť i banky, obchody, reštaurácie, kluby, internetové kaviarne i autobusové linky – jednoducho miestni ľudia si tu žijú svojím vlastným životom (bez nevyhnutnej potreby štvorkolesového “približovadla”). Vskutku netradične pôsobí lanovka nad Complexo do Alemão, vbudovaním ktorej sa samospráva snaží uľahčiť dopravu v tejto ťažko skúšanej oblasti (v severnej partii Rio de Janeiro).

Sao Paulo

Rušné Sao Paulo sa pýši titulom najľudnatejšieho sídla na južnej pologuli. Aj keď v porovnaní s “Riom” privíta menej cestovateľov, nájdete tu množstvo rôznych špecialít. Nevynechajte pulzujúce centrum v oblasti Praça da República/Sé a porovnajte si ho s uponáhľanou Avenida Paulista. Nádhernou budovou so skvelými záhradami a malebnými parkovými úpravami sa pýši vynikajúce Museu do Ipiranga. Skúste visutý most Octávio Frias de Oliveira, jednu z dominánt mesta, ktorý zázračne pôsobí nielen počas večerného “nasvietenia”. Upúta i etnická štvrť Libertade.

Lollapalooza, karneval a samozrejme futbal

K vychyteným akciám sa zaraďuje brazílska verzia putovného rockového megafestivalu Lollapalooza a pochopiteľne karneval, neodmysliteľná súčasť tamojšej kultúry. Vášniví milovníci futbalu by si nemali nechať ujsť “horúcu” atmosféru počas zápasu legendárnych veľkoklubov F.C. Sao Paulo, Palmeiras či Corinthians a súčasne sa presvedčiť o tom, že aj pomerne “obyčajný” šport môže byť náboženstvom.

Východisko do celej Južnej Ameriky a fascinujúce pobrežie južného Atlantiku

Samotné Sao Paulo sa radí k vhodným východiskovým bodom nielen na cesty do iných oblastí Brazílie, ale vzhľadom na ceny leteniek aj do susedných krajín Južnej Ameriky (ako napr. Uruguaj, Argentína, Paraguaj, Bolívia a Čile). V pobrežnej oblasti medzi Sao Paulo a Rio de Janeiro odhalíte prekrásne piesočnaté pláže a mnoho famóznych tropických ostrovov. V štáte Sao Paulo taktiež naďabíte na fabriku brazílskej firmy Embraer, tretieho najväčšieho leteckého výrobcu na svete (v São José dos Campos – v dostupnej vzdialenosti od najľudnatejšieho brazílskeho veľkomesta).

Blízke Iguaçu Falls (na brazílske pomery)

Pokiaľ sa vydaáte opačným smerom ako do Rio de Janeiro (t.j. na západ do štátu Paraná), neďaleko fenomenálneho brazílsko-argentínsko-paraguajského trojmedzia narazíte na jeden z najmohutnejších “systémov vodopádov” na zemeguli, majestátne Iguaçu Falls. Impozantné “Cataratas do Iguaçu” sa rozkladajú pri brazílskom Foz do Iguaçu, argentínskom Puerto Iguazú a paraguajskom Ciudad del Este – existuje teda spôsob, ako za krátky čas uvidieť tri juhoamerické krajiny.

0