VLetenky

Brazília s TAP Portugal od 463 EUR

Corcovado
Pohľad z Cristo Redentor na Sugar Loaf s okolím (foto: Porto Bay Hotels & Resorts/Flickr/CC BY 2.0)

S tarifom leteckej spoločnosti TAP Portugal zo Star Alliance máte šancu zažiť nielen neopakovateľnú atmosféru znamenitej juhoamerickej Brazílie (s odletom zo strednej Európy).

Routingy v predaji:
Spiatočné letenky do brazílskeho veľkomesta Sao Paulo sa predávajú za 12526 CZK (alebo v prepočte 463 EUR) s odletom z českej Prahy a návratom do rakúskej Viedne (pri aplikácii kupónu “TAPCZ0815” oprávňujúceho na zľavu 15% – v tomto prípade zo základnej ceny 14737 CZK). Za neveľký príplatok (asi 7 EUR) doletíte (pri podobnom smerovaní) aj do Rio de Janeiro.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú cesty v období 01.11.-09.12.2015 a 15.01.-10.03.2016, min. dobu pobytu 5 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 16. augusta (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu nájdete v obmedzenom množstve počas uvedenej doby platnosti tarifu.

Príklady rezervácií:
Ako príklad rezervácie letenky do Brazílie nech poslúži odlet z Prahy (PRG) dňa 12. novembra s návratom zo Sao Paulo (GRU) do Viedne (VIE) dňa 23. novembra 2015 (za 12526 CZK/463 EUR).

Alternatívou rezervácie obojsmernej letenky môže byť odlet z Prahy (PRG) dňa 10. novembra s návratom z Rio de Janeiro (RIO) do Viedne (VIE) dňa 22. novembra 2015 (za 12708 CZK/470 EUR).

Rezervácia letenky:
Praha – Sao Paulo – Viedeň za 12526 CZK (12.11.-23.11.2015 / priamy odkaz v ČJ po zľave)
Praha – Rio de Janeiro – Viedeň za 12708 CZK (10.11.-22.11.2015 / priamy odkaz v ČJ po zľave)

Brazília

Rio de Janeiro

Neuveriteľne populárne brazílske Rio de Janeiro každoročne oslavuje najväčší karneval našej planéty, počas ktorého budú denne v uliciach mesta dva milióny ľudí z celého sveta. V budúcom roku sa tento neskutočný gigantický festival tanca, hudby a zábavy uskutoční v čase od 6. februára do 10. februára 2016. Ale ani mimo ohromujúceho karnevalového ošiaľu v omračujúcom 6-miliónovom Riu, druhom najľudnatejšom sídle celej Brazílie (po Sao Paulo), istotne v žiadnom prípade nebudete pociťovať nedostatok aktivít a šancí na objavovanie nových vecí.

Fascinujúce plážové scenérie

Príjemne sa okúpať možno nielen na skvelých svetoznámych plážach Copacabana a Ipanema, ale aj na pohodovom Leblone (západne od Copacapany) či nenápadných Botafogo a Flamengo (smerom do centra). Flamengo zaujme pútavým pohľadom na “Cukrovú homoľu” i príležitosťami na pozorovanie leteckej premávky z diaľky na centrálnom letisku Santos Dumont Airport (SDU). V blízkosti Ipanemy naopak očarí neskutočne fotogenické jazero Lagoa Rodrogo de Freitas.

Najväčšie “highlighty” v Rio de Janeiro

“Povinnou jazdou” by samozrejme mala byť prehliadka legendárneho 710 m vysokého vrcholu Corocovado so sochou Krista. Nemenej lákavou bude návšteva “Cukrovej homole” Pão de Açúcar/Sugar Loaf (396 m), predovšetkým počas dramatického západu slnka. Na obe hory docestujete (čiastočne) i “po svojich”, alebo ešte menej náročne s využitím lanovky či vláčika. Avšak prakticky v celom národnom parku Tijuca nájdete podobne magicky tvarované vrcholy – zaiste Váš pohľad potešia pomerne nedostupné “dvojičky” Morro Dois Irmãos, tvoriace scenérie Ipanemy a Leblonu. Nesklame ani “umelecká” štvrť Santa Teresa s úzkymi, strmými a krivoľakými uličkami.

Odvrátená podoba Brazílie

Ak chcete spoznať všetky tváre Brazílie, ponúka sa i alternatíva uvidieť miestne favely v rámci “tour” (ideálne bude sprievodca pochádzať priamo z tohto prostredia). V takomto prípade skúste gigantické “shanty town” s názvom Rocinha, najrozľahlejšiu favelu Južnej Ameriky (na juhu Ria). Dajú sa tu nájsť i banky, obchody, reštaurácie, kluby, internetové kaviarne aj autobusové linky – jednoducho miestni ľudia si tu žijú svojím vlastným životom (bez nevyhnutnej potreby štvorkolesového “približovadla”). Vskutku netypicky pôsobí lanovka nad Complexo do Alemão, vbudovaním ktorej sa samospráva snaží uľahčiť dopravu v tejto ťažko skúšanej oblasti (v severnej časti Rio de Janeiro).

Sao Paulo

Pulzujúce Sao Paulo sa pýši titulom najľudnatejšieho sídla na južnej pologuli. I keď v porovnaní s “Riom” privíta menej cestovateľov, nájdete tu kopec rozličných pozoruhodností. Neobíďte rušné centrum v oblasti Praça da República/Sé a porovnajte si ho s uponáhľanou Avenida Paulista. Prekrásnou budovou s úžasnými záhradami a malebnými parkovými úpravami sa pýši výborné Museu do Ipiranga. Skúste visutý most Octávio Frias de Oliveira, jednu z dominánt mesta, ktorý impresívne pôsobí nielen počas večerného “nasvietenia”. Upúta aj etnická štvrť Libertade.

Lollapalooza, karneval a samozrejme futbal

K vychýreným akciám sa radí brazílska verzia putovného rockového megafestivalu Lollapalooza a pochopiteľne karneval, neodmysliteľná súčasť tamojšej kultúry. Vášniví milovníci futbalu by si nemali nechať ujsť “horúcu” atmosféru počas duelu preslávených veľkoklubov F.C. Sao Paulo, Palmeiras či Corinthians a zároveň sa presvedčiť o tom, že i pomerne “obyčajný” šport môže byť náboženstvom.

Východisko do celej Južnej Ameriky a fantastické pobrežie južného Atlantiku

Samotné Sao Paulo patrí k výhodným východiskovým bodom nielen na cesty do iných oblastí Brazílie, ale vzhľadom na ceny leteniek i do susedných krajín Južnej Ameriky (ako napr. Uruguaj, Argentína, Paraguaj, Bolívia a Čile). V pobrežnej oblasti medzi Sao Paulo a Rio de Janeiro objavíte nádherné piesočnaté pláže a množstvo znamenitých tropických ostrovov. V štáte Sao Paulo takisto narazíte na fabriku brazílskej firmy Embraer, tretieho najväčšieho leteckého výrobcu na svete (v São José dos Campos – v dostupnej vzdialenosti od najľudnatejšieho brazílskeho veľkomesta).

Blízke Iguaçu Falls (na brazílske pomery)

Ak sa vyberiete opačným smerom ako do Rio de Janeiro (t.j. na západ do štátu Paraná), neďaleko geniálneho brazílsko-argentínsko-paraguajského trojmedzia natrafíte na jeden z najmohutnejších “systémov vodopádov” na zemeguli, impozantné Iguaçu Falls. Majestátne “Cataratas do Iguaçu” sa rozprestierajú pri brazílskom Foz do Iguaçu, argentínskom Puerto Iguazú a paraguajskom Ciudad del Este – existuje teda spôsob, ako za krátky čas vzhliadnuť tri juhoamerické krajiny.

0