VLetenky

Brazília s TAM Airlines od 321 EUR

Rio De Janeiro
Rio de Janeiro s pohľadom na Pão de Açúcar (396 m) z Corcovado (foto: Luana */Flickr/CC BY 2.0)

So zaujímavým tarifom spoločnosti TAM Airlines z leteckej aliancie Oneworld (v spolupráci s partnermi) máte šancu zažiť atmosféru znamenitej juhoamerickej Brazílie (s odletom z Európy).

Spiatočné letenky do brazílskeho Sao Paulo kúpite za 321 EUR s odletom z Barcelony a návratom do Prahy. V cene 372 EUR možno zvoliť návrat do Viedne. K dispozícii bude takisto trasovanie s odletom z Katalánska do Rio de Janeiro pri návrate do strednej Európy zo Sao Paulo.

Tarifné podmienky stanovujú odlety od 1. októbra do 31. novembra 2015 (s ukončením ciest do 08.12.2015), min. dobu pobytu 5 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do 8. mája (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve najmä v priebehu novembra 2015.

Ako príklad rezervácie letenky do Brazílie nech poslúži odlet z Barcelony (BCN) dňa 2. novembra s návratom zo Sao Paulo (SAO) do Prahy (PRG) dňa 19. novembra 2015 (od 321 EUR).

Alternatívou rezervácie obojsmernej letenky môže byť odlet z Barcelony (BCN) dňa 2. novembra s návratom zo Sao Paulo (SAO) do Viedne (VIE) dňa 16. novembra 2015 (od 372 EUR).

Rezervácia letenky:
Barcelona – Sao Paulo – Praha za 321 EUR (02.11.-19.11.2015)
Barcelona – Sao Paulo – Praha za 332 EUR (rezervácia v NJ)
Barcelona – Sao Paulo – Praha za 9356 CZK (rezervácia v ČJ)

Barcelona – Rio de Janeiro, Sao Paulo – Praha za 323 EUR (02.11.-19.11.2015)
Barcelona – Rio de Janeiro, Sao Paulo – Praha za 336 EUR (rezervácia v NJ)
Barcelona – Rio de Janeiro, Sao Paulo – Praha za 9458 CZK (rezervácia v ČJ)

Barcelona – Sao Paulo – Viedeň za 372 EUR (02.11.-16.11.2015)
Barcelona – Sao Paulo – Viedeň za 382 EUR (rezervácia v NJ)
Barcelona – Sao Paulo – Viedeň za 393 EUR (rezervácia v SJ)
Barcelona – Sao Paulo – Viedeň za 10662 CZK (rezervácia v ČJ)

Barcelona – Rio de Janeiro, Sao Paulo – Praha za 374 EUR (02.11.-16.11.2015)
Barcelona – Rio de Janeiro, Sao Paulo – Praha za 385 EUR (rezervácia v NJ)
Barcelona – Rio de Janeiro, Sao Paulo – Praha za 397 EUR (rezervácia v SJ)
Barcelona – Rio de Janeiro, Sao Paulo – Praha za 10790 CZK (rezervácia v ČJ)

Letecký prískok do Španielska

Do centra katalánskej kultúry Barcelona možno celkom ekonomicky doputovať z maďarského hlavného mesta Budapešť, pri využití konkurenčného boja “no frills” spoločností Ryanair a Wizz Air. Ďalšou variantou bude linka Ryanair-u z Bratislavy na letisko Barcelona-Girona/Costa Brava.

Cestovateľom zo severu Slovenska by mohol padnúť vhod írsky Ryanair na trase z Krakova do Barcelony-Girona, alebo Wizz Air z Katovíc priamo na hlavné barcelonské letisko El Prat (BCN).

Brazília

Rio de Janeiro

Neskutočne obľúbené brazílske Rio de Janeiro každoročne oslavuje najväčší karneval modrej planéty, počas ktorého sú denne v uliciach mesta dva milióny ľudí z celého sveta. V tomto roku sa tento neuveriteľný gigantický festival tanca, hudby a zábavy uskutočnil v čase od 13. februára do 17. februára 2015. Ale ani mimo omračujúceho karnevalového ošiaľu v ohurújucom 6-miliónovom Riu, druhom najľudnatejšom sídle celej Brazílie (po Sao Paulo), určite v žiadnom prípade nebudete pociťovať nedostatok aktivít a príležitostí na odhaľovanie nových vecí.

Fantastické plážové scenérie

Pohodovo sa okúpať sa dá nielen na úžasných legendárnych plážach Copacabana a Ipanema, ale i na príjemnom Leblone (na západ od Copacapany) či nenápadných Botafogo a Flamengo (smerom do centra). Flamengo upúta lákavým pohľadom na “Cukrovú homoľu” i možnosťami pozorovania leteckej premávky z diaľky na centrálnom letisku Santos Dumont Airport (SDU). V blízkosti Ipanemy naopak okúzli nesmierne fotogenické jazero Lagoa Rodrogo de Freitas.

Najväčšie “highlighty” v Rio de Janeiro

“Povinnou jazdou” by samozrejme mala byť prehliadka presláveného 710 m vysokého vrcholu Corocovado so sochou Krista. Nemenej atraktívnou bude návšteva “Cukrovej homole” Pão de Açúcar/Sugar Loaf (396 m), predovšetkým počas magického západu slnka. Na obe hory doputujete (čiastočne) aj “po svojich”, alebo ešte menej náročne s využitím lanovky či vláčika. Avšak prakticky v celom národnom parku Tijuca nájdete podobne dramaticky tvarované vrcholy – zaiste Váš pohľad potešia relatívne nedostupné “dvojičky” Morro Dois Irmãos, vytvárajúce scenérie Ipanemy a Leblonu. Nesklame ani “umelecká” štvrť Santa Teresa s úzkymi, strmými a krivoľakými uličkami.

Odvrátená podoba Brazílie

Pokiaľ chcete spoznať všetky tváre Brazílie, núka sa aj varianta vzhliadnuť miestne favely v rámci “tour” (ideálne bude sprievodca pochádzať priamo z tohto prostredia). V takomto prípade skúste obrovské “shanty town” pod názvom Rocinha, najrozľahlejšiu favelu Južnej Ameriky (na juhu Ria). Možno tu tu nájsť aj banky, obchody, reštaurácie, kluby, internetové kaviarne i autobusové linky – jednoducho miestni ľudia si tu žijú svojím vlastným životom (bez nevyhnutnej potreby štvorkolesového “približovadla”). Vskutku netradične pôsobí lanovka nad Complexo do Alemão, vbudovaním ktorej sa samospráva snaží uľahčiť dopravu v tejto ťažko skúšanej oblasti (v severnej partii Rio de Janeiro).

Sao Paulo

Rušné Sao Paulo sa pýši titulom najľudnatejšieho sídla na južnej pologuli. Aj keď v porovnaní s “Riom” privíta menej cestovateľov, nájdete tu množstvo rôznych špecialít. Nevynechajte pulzujúce centrum v oblasti Praça da República/Sé a porovnajte si ho s uponáhľanou Avenida Paulista. Nádhernou budovou so skvelými záhradami a impresívnymi parkovými úpravami sa pýši vynikajúce Museu do Ipiranga. Skúste visutý most Octávio Frias de Oliveira, jednu z dominánt mesta, ktorý impresívne pôsobí nielen počas večerného “nasvietenia”. Upúta i etnická štvrť Libertade.

Lollapalooza, karneval a samozrejme futbal

K vychyteným akciám sa zaraďuje brazílska verzia putovného rockového megafestivalu Lollapalooza a pochopiteľne karneval, neodmysliteľná súčasť tamojšej kultúry. Vášniví milovníci futbalu by si nemali nechať ujsť “horúcu” atmosféru počas zápasu svetoznámych veľkoklubov F.C. Sao Paulo, Palmeiras či Corinthians a súčasne sa presvedčiť o tom, že aj relatívne “obyčajný” šport môže byť náboženstvom.

Východisko do celej Južnej Ameriky a fascinujúce pobrežie južného Atlantiku

Samotné Sao Paulo sa radí k vhodným východiskovým bodom nielen na cesty do iných oblastí Brazílie, ale vzhľadom na ceny leteniek aj do susedných krajín Južnej Ameriky (ako napr. Uruguaj, Argentína, Paraguaj, Bolívia a Čile). V pobrežnej oblasti medzi Sao Paulo a Rio de Janeiro objavíte prekrásne piesočnaté pláže a mnoho famóznych tropických ostrovov. V štáte Sao Paulo taktiež natrafíte na fabriku brazílskej firmy Embraer, tretieho najväčšieho leteckého výrobcu na svete (v São José dos Campos – v dostupnej vzdialenosti od najľudnatejšieho brazílskeho veľkomesta).

Blízke Iguaçu Falls (na brazílske pomery)

Pokiaľ sa vydáte opačným smerom ako do Rio de Janeiro (t.j. na západ do štátu Paraná), neďaleko fenomenálneho brazílsko-argentínsko-paraguajského trojmedzia naďabíte na jeden z najmohutnejších “systémov vodopádov” na zemeguli, majestátne Iguaçu Falls. Impozantné “Cataratas do Iguaçu” sa rozkladajú pri brazílskom Foz do Iguaçu, argentínskom Puerto Iguazú a paraguajskom Ciudad del Este – existuje teda šanca za krátky čas uvidieť tri juhoamerické krajiny.

0