VLetenky

Brazília s British Airways od 476 EUR

Sugar Loaf
Rio de Janeiro (Sugar Loaf) z Corcovado (foto: Fwellisch/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

So zaujímavým tarifom spoločnosti British Airways (v spolupráci s partnermi z leteckej aliancie Oneworld) možno prebádať nielen grandióznu juhoamerickú Brazíliu (s odletom zo strednej Európy).

Spiatočné letenky do brazílskeho veľkomesta Rio de Janeiro sa predávajú za 476 EUR s odletom z pražského letiska Václava Havla a návratom do viedenského leteckého prístavu.

Tarifné podmienky určujú odlety v období 04.01.-15.03., 04.04.-22.06. a 20.08.-30.11.2016, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do 2. februára (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve hlavne (s odletom) v dobe od konca februára do konca júna a od konca septembra do konca novembra 2016.

Príkladom rezervácie letenky do Brazílie môže byť odlet z Prahy (PRG) dňa 1. marca s návratom z Rio de Janeiro (RIO) do Viedne (VIE) dňa 15. marca 2016.

Rezervácia letenky:
Praha – Rio de Janeiro – Viedeň za 476 EUR (01.03.-15.03.2016)
Praha – Rio de Janeiro – Viedeň za 503 EUR (rezervácia v NJ)

Praha – Rio de Janeiro – Viedeň za 500 EUR (rezervácia v SJ)
Praha – Rio de Janeiro – Viedeň za 13281 CZK (rezervácia v ČJ)

Brazília

Rio de Janeiro

Nesmierne obľúbené brazílske Rio de Janeiro každoročne oslavuje najväčší karneval zemegule, počas ktorého budú denne v uliciach mesta dva milióny ľudí z celého sveta. V tomto roku sa tento neuveriteľne gigantický festival tanca, hudby a zábavy uskutoční v čase od 6. februára do 10. februára 2016. Ale ani mimo omračujúceho karnevalového ošiaľu v ohromujúcom 6-miliónovom Riu, druhom najľudnatejšom sídle celej Brazílie (po Sao Paulo), určite v žiadnom prípade nebudete pociťovať nedostatok aktivít a šancí na objavovanie nových vecí.

Fantastické plážové scenérie

Pohodovo okúpať sa možno nielen na úžasných legendárnych plážach Copacabana a Ipanema, ale aj na príjemnom Leblone (na západ od Copacapany) či nenápadných Botafogo a Flamengo (smerom do centra). Flamengo upúta obdivuhodným pohľadom na “Cukrovú homoľu” aj príležitosťami na pozorovanie leteckej premávky z diaľky na centrálnom letisku Santos Dumont Airport (SDU). V blízkosti Ipanemy naopak okúzli nekutočne fotogenické jazero Lagoa Rodrogo de Freitas.

Najväčšie “highlighty” v Rio de Janeiro

“Povinnou jazdou” by samozrejme mala byť prehliadka presláveného 710 m vysokého vrcholu Corocovado so sochou Krista. Nemenej pútavou bude návšteva “Cukrovej homole” Pão de Açúcar/Sugar Loaf (396 m), predovšetkým počas magického západu slnka. Na obe hory doputujete (čiastočne) aj “po svojich”, alebo ešte menej náročne s využitím lanovky či vláčika. Avšak prakticky v celom národnom parku Tijuca nájdete podobne dramaticky tvarované vrcholy – nepochybne Váš pohľad potešia relatívne nedostupné “dvojičky” Morro Dois Irmãos, vytvárajúce scenérie Ipanemy a Leblonu. Nesklame ani “umelecká” štvrť Santa Teresa s úzkymi, strmými a krivoľakými uličkami.

Odvrátená tvár Brazílie

Pokiaľ chcete spoznať všetky tváre Brazílie, núka sa i alternatíva vzhliadnuť miestne favely v rámci “tour” (ideálne bude sprievodca pochádzať priamo z tohto prostredia). V takomto prípade skúste obrovité “shanty town” pod názvom Rocinha, najrozľahlejšiu favelu Južnej Ameriky (na juhu Ria). Dajú sa tu nájsť i banky, obchody, reštaurácie, kluby, internetové kaviarne či autobusové linky – jednoducho miestni ľudia si aj tu žijú svojím vlastným životom (bez nevyhnutnej potreby štvorkolesového “približovadla”). Vskutku netradične pôsobí lanovka nad Complexo do Alemão, postavením ktorej sa samospráva snaží uľahčiť dopravu v tejto ťažko skúšanej oblasti (v severnej partii Rio de Janeiro).

Sao Paulo

Rušné Sao Paulo sa pýši titulom najľudnatejšieho sídla na južnej pologuli. Aj keď v porovnaní s “Riom” privíta menej cestovateľov, nájdete tu množstvo rôznych špecialít. Nevynechajte pulzujúce centrum v oblasti Praça da República/Sé a porovnajte si ho s uponáhľanou Avenida Paulista. Nádhernou budovou so skvelými záhradami a malebnými parkovými úpravami sa hrdí vynikajúce Museu do Ipiranga. Skúste visutý most Octávio Frias de Oliveira, jednu z dominánt mesta, ktorý bude efektne pôsobiť nielen v čase večerného “nasvietenia”. Upúta i etnická štvrť Libertade.

Lollapalooza, karneval a samozrejme futbal

K vychyteným akciám sa zaraďuje brazílska verzia putovného rockového megafestivalu Lollapalooza a pochopiteľne karneval, neodmysliteľná súčasť tamojšej kultúry. Vášniví milovníci futbalu by si nemali nechať ujsť “horúcu” atmosféru počas zápasu preslávených veľkoklubov F.C. Sao Paulo, Palmeiras či Corinthians a súčasne sa presvedčiť o tom, že aj pomerne “obyčajný” šport môže byť náboženstvom.

Východisko do celej Južnej Ameriky a fascinujúce pobrežie južného Atlantiku

Samotné Sao Paulo sa radí k vhodným východiskovým bodom nielen na cesty do iných oblastí Brazílie, ale vzhľadom na ceny leteniek aj do susedných krajín Južnej Ameriky (ako napr. Uruguaj, Argentína, Paraguaj, Bolívia a Čile). V pobrežnej oblasti medzi Sao Paulo a Rio de Janeiro odhalíte čarokrásne piesočnaté pláže a mnoho znamenitých tropických ostrovov. V štáte Sao Paulo takisto naďabíte na fabriku brazílskej firmy Embraer, tretieho najväčšieho leteckého výrobcu na svete (v São José dos Campos – v dostupnej vzdialenosti od najľudnatejšieho brazílskeho veľkomesta).

Blízke Iguaçu Falls (na brazílske pomery)

Ak sa vydáte opačným smerom ako do Ria (t.j. na západ do štátu Paraná), neďaleko fenomenálneho brazílsko-argentínsko-paraguajského trojmedzia natrafíte na jeden z najmonumentálnejších “systémov vodopádov” na svete, majestátne Iguaçu Falls. Impozantné “Cataratas do Iguaçu” sa rozkladajú pri brazílskom Foz do Iguaçu, argentínskom Puerto Iguazú a paraguajskom Ciudad del Este – existuje teda spôsob, ako za krátky čas uvidieť tri juhoamerické krajiny.

0