VLetenky

Brazília s Alitaliou od 323 EUR

Sugar Loaf
Pohľad na Rio de Janeiro (Sugar Loaf) z Corcovado (foto: chensiyuan/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0)

So zaujímavým tarifom spoločnosti Alitalia z leteckej aliancie Sky Team možno prebádať nielen obdivuhodnú juhoamerickú Brazíliu (s odletom zo strednej Európy).

Spiatočné letenky do brazílskeho veľkomesta Rio de Janeiro kúpite za 323 EUR s odletom z pražského letiska Václava Havla a návratom do budapeštianskeho leteckého prístavu.

Tarifné podmienky stanovujú odlety do 30. júna 2016 (s výnimkou blackoutu 24.03.-29.03.2016), min. dobu pobytu 7 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 31. januára (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve najmä (s odletom) v období od marca do júna 2016.

Ako príklad rezervácie letenky do Brazílie nech poslúži odlet z Prahy (PRG) dňa 1. marca s návratom z Rio de Janeiro (RIO) do Budapešti (BUD) dňa 15. marca 2016.

Rezervácia letenky:
Praha – Rio de Janeiro – Budapešť za 323 EUR (01.03.-15.03.2016)
Praha – Rio de Janeiro – Budapešť za 344 EUR (rezervácia v SJ / kalendár termínov)
Praha – Rio de Janeiro – Budapešť za 9218 CZK (rezervácia v ČJ)

Brazília

Rio de Janeiro

Neuveriteľne populárne brazílske Rio de Janeiro každoročne oslavuje najväčší karneval našej planéty, počas ktorého budú denne v uliciach mesta dva milióny ľudí z celého sveta. V tomto roku sa tento neskutočný obrovský festival tanca, hudby a zábavy uskutoční v dobe od 6. februára do 10. februára 2016. Ale ani mimo ohromujúceho karnevalového ošiaľu v omračujúcom 6-miliónovom Riu, druhom najľudnatejšom sídle celej Brazílie (po Sao Paulo), istotne v žiadnom prípade nebudete pociťovať nedostatok aktivít a príležitostí na odhaľovanie nových vecí.

Fascinujúce plážové scenérie

Príjemne okúpať sa dá nielen na skvelých preslávených plážach Copacabana a Ipanema, ale aj na pohodovom Leblone (na západ od Copacapany) či nenápadných Botafogo a Flamengo (smerom do centra). Flamengo upúta grandióznym pohľadom na “Cukrovú homoľu” i možnosťami na pozorovanie leteckej premávky z diaľky na centrálnom letisku Santos Dumont Airport (SDU). V blízkosti Ipanemy naopak očarí nesmierne fotogenické jazero Lagoa Rodrogo de Freitas.

Najväčšie “highlighty” v Rio de Janeiro

“Povinnou jazdou” by samozrejme mala byť prehliadka legendárneho 710 m vysokého vrcholu Corocovado so sochou Krista. Nemenej lákavou bude návšteva “Cukrovej homole” Pão de Açúcar/Sugar Loaf (396 m), predovšetkým počas dramatického západu slnka. Na obe hory docestujete (čiastočne) i “po svojich”, alebo ešte menej náročne s využitím lanovky či vláčika. Avšak prakticky v celom národnom parku Tijuca nájdete podobne magicky tvarované vrcholy – nepochybne Váš pohľad potešia pomerne nedostupné “dvojičky” Morro Dois Irmãos, tvoriace scenérie Ipanemy a Leblonu. Nesklame ani “umelecká” štvrť Santa Teresa so strmými, úzkymi a krivoľakými uličkami.

Odvrátená podoba Brazílie

Ak chcete spoznať všetky tváre Brazílie, ponúka sa aj varianta spoznať miestne favely v rámci “tour” (ideálne bude sprievodca pochádzať priamo z tohto prostredia). V takomto prípade skúste gigantické “shanty town” s názvom Rocinha, najrozľahlejšiu favelu Južnej Ameriky (na juhu Ria). Možno tu nájsť aj banky, obchody, reštaurácie, kluby, internetové kaviarne či autobusové linky – jednoducho miestni ľudia si i tu žijú svojím vlastným životom (bez nevyhnutnej potreby štvorkolesového “približovadla”). Vskutku netypicky pôsobí lanovka nad Complexo do Alemão, postavením ktorej sa samospráva snaží uľahčiť dopravu v tejto ťažko skúšanej oblasti (v severnej časti Rio de Janeiro).

Sao Paulo

Pulzujúce Sao Paulo sa pýši titulom najľudnatejšieho sídla na južnej pologuli. I keď v porovnaní s “Riom” privíta menej cestovateľov, nájdete tu mnoho rozličných pozoruhodností. Neobíďte rušné centrum v oblasti Praça da República/Sé a porovnajte si ho s uponáhľanou Avenida Paulista. Prekrásnou budovou s úžasnými záhradami a malebnými parkovými úpravami sa hrdí výborné Museu do Ipiranga. Skúste visutý most Octávio Frias de Oliveira, jednu z dominánt mesta, ktorý efektne pôsobí nielen v čase večerného “nasvietenia”. Upúta aj etnická štvrť Libertade.

Lollapalooza, karneval a samozrejme futbal

K vychýreným akciám sa radí brazílska verzia putovného rockového megafestivalu Lollapalooza a pochopiteľne karneval, neodmysliteľná súčasť tamojšej kultúry. Vášniví milovníci futbalu by si nemali nechať ujsť “horúcu” atmosféru počas duelu svetoznámych veľkoklubov F.C. Sao Paulo, Palmeiras či Corinthians a zároveň sa presvedčiť o tom, že i relatívne “obyčajný” šport môže byť náboženstvom.

Východisko do celej Južnej Ameriky a fantastické pobrežie južného Atlantiku

Samotné Sao Paulo sa zaraďuje k výhodným východiskovým bodom nielen na cesty do iných oblastí Brazílie, ale vzhľadom na ceny leteniek i do susedných krajín Južnej Ameriky (ako napr. Uruguaj, Argentína, Paraguaj, Bolívia a Čile). V pobrežnej oblasti medzi Sao Paulo a Rio de Janeiro objavíte čarokrásne piesočnaté pláže a množstvo famóznych tropických ostrovov. V štáte Sao Paulo taktiež natrafíte na fabriku brazílskej firmy Embraer, tretieho najväčšieho leteckého výrobcu na svete (v São José dos Campos – v dostupnej vzdialenosti od najľudnatejšieho brazílskeho veľkomesta).

Blízke Iguaçu Falls (na brazílske pomery)

Ak sa vypravíte opačným smerom ako do Ria (t.j. na západ do štátu Paraná), neďaleko geniálneho brazílsko-argentínsko-paraguajského trojmedzia naďabíte na jeden z najmonumentálnejších “systémov vodopádov” na svete, impozantné Iguaçu Falls. Majestátne “Cataratas do Iguaçu” sa rozprestierajú pri brazílskom Foz do Iguaçu, argentínskom Puerto Iguazú a paraguajskom Ciudad del Este – existuje teda spôsob, ako za krátky čas uvidieť tri juhoamerické krajiny.

0