VLetenky

Brazília s Air France od 459 EUR

View from Pedra da Gavea
Pohľad na Rio de Janeiro z Pão de Açúcar (foto: Ferreiraandreza/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

S ponukou spoločnosti Air France (z leteckej aliancie Sky Team) máte príležitosť prebádať nielen obdivuhodnú juhoamerickú Brazíliu (s odletom z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do brazílskeho veľkomesta Rio de Janeiro sa dajú kúpiť za 12405 CZK (alebo v prepočte cca 459 EUR) s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla pri aplikácii kupónu “BLACK748” oprávňujúceho na zľavu 2025 CZK / asi 75 EUR (v tomto prípade zo základnej ceny 14430 CZK / 534 EUR) na doleuvedenom odkaze na rezerváciu do 27. novembra.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky (v kombinácii s aplikovaným promokódom) stanovujú cesty v období 25.11.-22.12.2016 a 31.12.2016-30.06.2017, min. dobu pobytu 6 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 27. novembra (alebo do aktualizácie tarifu / do vyčerpania voľných termínov / do vyčerpania kupónov).

Zľavový kupón (“BLACK748”) sa zadáva počas rezervačného procesu po zvolení jednotlivých letov pri vypísaní osobných údajov (do príslušného políčka).

Dostupnosť tarifu:
Reálnu dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od polovice marca do polky júna 2017.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Brazílie nech poslúži odlet z českej Prahy (PRG) dňa 14. marca s návratom z brazílskeho Rio de Janeiro (RIO) dňa 3. apríla 2017.

Rezervácia letenky:
Praha – Rio de Janeiro za 12405 CZK (14.03.-03.04.2017 s promokódom / 14430 CZK pred zľavou)

Brazília

Rio de Janeiro

Nesmierne populárne brazílske Rio de Janeiro každoročne oslavuje najväčší karneval planéty, počas ktorého budú denne v uliciach mesta dva milióny ľudí z celého sveta. V tomto roku sa tento nesmierne gigantický festival tanca, hudby a zábavy uskutočnil v čase od 6. februára do 10. februára 2016. Ale ani mimo ohromujúceho karnevalového ošiaľu v omračujúcom 6-miliónovom Riu, druhom najľudnatejšom sídle celej Brazílie (po Sao Paulo), istotne v žiadnom prípade nebudete pociťovať nedostatok aktivít a šancí na odhaľovanie nových vecí.

Fascinujúce plážové scenérie

Príjemne okúpať sa možno nielen na skvelých preslávených plážach Copacabana a Ipanema, ale aj na pohodovom Leblone (západne od Copacapany) či nenápadných Botafogo a Flamengo (smerom do centra). Flamengo upúta grandiózynm pohľadom na “Cukrovú homoľu” aj možnosťami na pozorovanie leteckej premávky z diaľky na centrálnom letisku Santos Dumont Airport (SDU). V blízkosti Ipanemy naopak očarí neskutočne fotogenické jazero Lagoa Rodrogo de Freitas.

Najväčšie “highlighty” v Rio de Janeiro

“Povinnou jazdou” by samozrejme mala byť návšteva legendárneho 710 m vysokého vrcholu Corocovado so sochou Krista. Nemenej lákavou bude prehliadka “Cukrovej homole” Pão de Açúcar/Sugar Loaf (396 m), najmä počas dramatického západu slnka. Na obe hory sa dostanete (čiastočne) aj “po svojich”, alebo ešte menej náročne s využitím lanovky či vláčika. Avšak prakticky v celom národnom parku Tijuca nájdete podobne magicky tvarované vrcholy – nepochybne Váš pohľad potešia pomerne nedostupné “dvojičky” Morro Dois Irmãos, tvoriace scenérie Ipanemy a Leblonu. Nesklame ani umelecky ladená štvrť Santa Teresa so strmými, úzkymi a krivoľakými uličkami.

Odvrátená tvár Brazílie

Ak chcete spoznať všetky podoby Brazílie, ponúka sa aj varianta uvidieť miestne favely v rámci “tour” (ideálne bude sprievodca pochádzať priamo z tohto prostredia). V takomto prípade skúste gigantické “shanty town” s názvom Rocinha, najrozľahlejšiu favelu Južnej Ameriky (na juhu Ria). Dajú sa tu nájsť i banky, obchody, reštaurácie, kluby, internetové kaviarne či autobusové linky – jednoducho miestni ľudia si aj tu žijú svojím vlastným životom (bez nevyhnutnej potreby štvorkolesového “približovadla”). Vskutku netypicky pôsobí lanovka nad Complexo do Alemão, postavením ktorej sa samospráva snaží uľahčiť dopravu v tejto ťažko skúšanej oblasti (v severnej časti Rio de Janeiro).

Sao Paulo

Pulzujúce Sao Paulo sa pýši titulom najľudnatejšieho sídla na južnej pologuli. I keď v porovnaní s “Riom” privíta menej cestovateľov, nájdete tu mnoho rozličných pozoruhodností. Neobíďte rušné centrum v oblasti Praça da República/Sé a porovnajte si ho s uponáhľanou Avenida Paulista. Prekrásnou budovou s úžasnými záhradami a malebnými parkovými úpravami sa hrdí výborné Museu do Ipiranga. Skúste visutý most Octávio Frias de Oliveira, jednu z dominánt mesta, ktorý epicky pôsobí nielen počas večerného “nasvietenia”. Upúta aj etnická štvrť Libertade.

Lollapalooza, karneval a samozrejme futbal

K vychýreným akciám sa radí brazílska verzia putovného rockového megafestivalu Lollapalooza a pochopiteľne karneval, neodmysliteľná súčasť tamojšej kultúry. Vášniví milovníci futbalu by si nemali nechať ujsť “horúcu” atmosféru počas zápasu legendárnych veľkoklubov F.C. Sao Paulo, Palmeiras či Corinthians a zároveň sa presvedčiť o tom, že i relatívne “obyčajný” šport môže byť náboženstvom.

Východisko do celej Južnej Ameriky a fantastické pobrežie južného Atlantiku

Samotné Sao Paulo sa zaraďuje k výhodným východiskovým bodom nielen na cesty do iných oblastí Brazílie, ale vzhľadom na ceny leteniek aj do susedných krajín Južnej Ameriky (ako napr. Uruguaj, Argentína, Paraguaj, Bolívia a Čile). V pobrežnej oblasti medzi Sao Paulo a Rio de Janeiro objavíte čarokrásne piesočnaté pláže a množstvo famóznych tropických ostrovov. V štáte Sao Paulo takisto natrafíte na fabriku brazílskej firmy Embraer, tretieho najväčšieho leteckého výrobcu na svete (v São José dos Campos – v dostupnej vzdialenosti od najľudnatejšieho brazílskeho veľkomesta).

Blízke Iguaçu Falls (na brazílske pomery)

Pokiaľ sa vypravíte opačným smerom ako do Ria (t.j. na západ do štátu Paraná), neďaleko geniálneho brazílsko-argentínsko-paraguajského trojmedzia naďabíte na jeden z najmonumentálnejších “systémov vodopádov” na svete, impozantné Iguaçu Falls. Impozantné “Cataratas do Iguaçu” sa rozprestierajú pri brazílskom Foz do Iguaçu, argentínskom Puerto Iguazú a paraguajskom Ciudad del Este – existuje teda spôsob, ako za krátky čas uvidieť tri juhoamerické krajiny.

0