VLetenky

Brazília a Argentína s Iberiou od 361 EUR

Iguazu
Grandiózne Iguazu Falls v hraničnom pásme Brazílie a Argentíny (foto: mark goble/Flickr)

So zaujímavým tarifom španielskej aerolínie Iberia (z leteckej aliancie Oneworld) máte šancu zažiť neopakovateľnú atmosféru neskutočnej Brazílie i susednej Argentíny (aj v karnevalovom období).

Spiatočné letenky do Sao Paulo kúpite za 426 EUR s odletom z Prahy a návratom do Madridu. V cene 449 EUR sa dá pri podobnom trasovaní letieť aj do Rio de Janeiro.

Tarifné podmienky stanovujú odlety do 26. marca 2015 (okrem blackoutu 19.12.-23.12.2014 tam/01.01.-06.01.2015 späť), min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 17. novembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve (s odletmi) v čase od (polovice) novembra 2014 do (polovice) marca 2015 (s výnimkou “zimných sviatkov”).

Ako príklad rezervácie letenky do Brazílie môže byť odlet z Prahy (PRG) do Sao Paulo (GRU) dňa 12. februára s návratom do Madridu (MAD) dňa 26. februára 2015 (za 426 EUR).

Iným príkladom rezervácie letenky môže byť odlet z Prahy (PRG) dňa 12. februára s návratom z Rio de Janeiro (GIG) do Madridu (MAD) dňa 26. februára 2015 (za 449 EUR).

Rezervácia letenky:
Praha – Sao Paulo – Madrid za 426 EUR (12.02.-26.02.2015)
Praha – Sao Paulo – Madrid za 428 EUR (rezervácia v NJ)

Praha – Rio de Janeiro – Madrid za 449 EUR (12.02.-26.02.2015)

Brazília a Argentína od 361 EUR

Spoločnú návštevu Brazílie aj nemenej pútavej susednej Argentíny možno pri podobnom routingu zrealizovať s leteckou spoločnosťou Iberia v cene od 361 EUR.

Príklad rezervácie letenky nech bude napr. odlet z Prahy (PRG) do Sao Paulo (GRU) dňa 5. februára s návratom z Buenos Aires (EZE) Madridu (MAD) dňa 26. februára 2015 (od 361 EUR).

Alternatívou rezervácie letenky môže byť odlet z Prahy (PRG) do Rio de Janeiro (GIG) dňa 2. februára s návratom z Buenos Aires (EZE) Madridu (MAD) dňa 23. februára 2015 (od 369 EUR).

Rezervácia letenky:
Praha – Sao Paulo, Buenos Aires – Madrid za 361 EUR (05.02.-26.02.2015)
Praha – Sao Paulo, Buenos Aires – Madrid za 362 EUR (rezervácia v NJ)

Praha – Rio de Janeiro, Buenos Aires – Madrid za 369 EUR (02.02.-23.02.2015)
Praha – Rio de Janeiro, Buenos Aires – Madrid za 370 EUR (rezervácia v NJ)

Letecké priblíženie do/z Madridu

Nízkonákladovú cestu do Madridu máte príležitosť zrealizovať z maďarskej metropoly Budapešť s ultra LCC Ryanair alebo Wizz Air (prípadne z Krakova s Ryanair-om a v budúcnosti i z Bratislavy).

Brazília

Rio de Janeiro

Nesmierne obľúbené brazílske Rio de Janeiro každoročne oslavuje najväčší karneval modrej planéty, počas ktorého sú denne v uliciach mesta dva milióny ľudí z celého sveta. V budúcom roku sa tento neuveriteľne obrovitý festival tanca, hudby a zábavy uskutoční v čase od 13. februára do 17. februára 2015. Ale ani mimo ohromného karnevalového ošiaľu v omračujúcom 6-miliónovom Riu, druhom najľudnatejšom sídle celej Brazílie (po Sao Paulo), určite v žiadnom prípade nebudete pociťovať nedostatok aktivít a možností na objavenie nových vecí.

Fantastické plážové scenérie

Pohodovo sa okúpať možno nielen na úžasných legendárnych plážach Copacabana a Ipanema, ale aj na príjemnom Leblone (západne od Copacapany) či nenápadných Botafogo a Flamengo (smerom do centra). Flamengo upúta atraktívnym pohľadom na “Cukrovú homoľu” aj príležitosťami na pozorovanie leteckej premávky z diaľky na centrálnom letisku Santos Dumont Airport (SDU). V blízkosti Ipanemy naopak okúzli fotogenické jazero Lagoa Rodrogo de Freitas.

Najväčšie “highlighty” v Rio de Janeiro

“Povinnou jazdou” by samozrejme mala byť prehliadka presláveného 710 m vysokého vrcholu Corocovado so sochou Krista. Nemenej vábivou bude návšteva “Cukrovej homole” Pão de Açúcar/Sugar Loaf (396 m), najmä počas magického západu slnka. Na obe hory doputujete (čiastočne) aj “pomocou vlastného pohonu”, alebo ešte menej náročne s využitím lanovky alebo vláčika. Avšak prakticky v celom národnom parku Tijuca nájdete podobne dramaticky tvarované vrcholy – určite Váš pohľad potešia relatívne nedostupné “dvojičky” Morro Dois Irmãos, dotvárajúce scenérie Ipanemy a Leblonu. Nesklame ani umelecká štvrť Santa Teresa so strmými krivoľakými uličkami.

Odvrátená podoba Brazílie

Pokiaľ chcete spoznať všetky tváre Brazílie, núka sa aj možnosť vzhliadnuť miestne favely v rámci “tour” (ideálne bude sprievodca pochádzať priamo z tohto prostredia). V takomto prípade skúste gigantické “shanty town” s názvom Rocinha, najväčšiu favelu Južnej Ameriky (na juhu Ria). Dajú sa tu nájsť aj banky, obchody, reštaurácie, kluby, internetové kaviarne aj autobusové linky – jednoducho miestni ľudia si tu žijú svojím vlastným životom (bez nevyhnutnej potreby štvorkolesového “približovadla”). Veľmi netradične pôsobí lanovka nad Complexo do Alemão, postavením ktorej sa samospráva snaží uľahčiť dopravu v tejto ťažko skúšanej oblasti (v severnej partii Rio de Janeiro).

Sao Paulo

Rušné Sao Paulo sa pýši titulom najľudnatejšieho sídla na južnej pologuli. Aj keď v porovnaní s “Riom” privíta menej cestovateľov, nájdete tu množstvo rozličných špecialít. Nevynechajte pulzujúce centrum v oblasti Praça da República/Sé a porovnajte si ho s uponáhľanou Avenida Paulista. Nádhernou budovou so skvelými záhradami a pôsobivými parkovými úpravami sa hrdí výborné Museu do Ipiranga. Skúste visutý most Octávio Frias de Oliveira, jednu z dominánt mesta, ktorý impresívne pôsobí najmä počas večerného “nasvietenia”. Zaujme i etnická štvrť Libertade.

Lollapalooza, karneval a samozrejme futbal

K vychyteným akciám sa zaraďuje brazílska verzia putovného rockového megafestivalu Lollapalooza a pochopiteľne karneval, neodmysliteľná súčasť tamojšej kultúry. Vášniví milovníci futbalu by si nemali nechať ujsť výbornú atmosféru počas duelu svetoznámych veľkoklubov F.C. Sao Paulo, Palmeiras či Corinthians a súčasne sa presvedčiť o tom, že aj pomerne “obyčajný” šport môže byť náboženstvom.

Východisko do celej Južnej Ameriky a fascinujúce pobrežie južného Atlantiku

Samotné Sao Paulo sa radí k výhodným východiskovým bodom nielen na cesty do iných oblastí Brazílie, ale vzhľadom na ceny leteniek aj do susedných krajín Južnej Ameriky (ako napr. Uruguaj, Argentína, Paraguaj, Bolívia a Čile). V pobrežnej oblasti medzi Sao Paulo a Rio de Janeiro “odhalíte” nádherné piesočnaté pláže a mnoho znamenitých tropických ostrovov. V štáte Sao Paulo takisto natrafíte na fabriku brazílskej firmy Embraer, tretieho najväčšieho leteckého výrobcu na svete (v São José dos Campos – v dostupnej vzdialenosti od najľudnatejšieho brazílskeho veľkomesta).

Blízke Iguaçu Falls (na brazílske pomery)

Pokiaľ sa vydáte opačným smerom ako do Rio de Janeiro (t.j. na západ do štátu Paraná), neďaleko fenomenálneho brazílsko-argentínsko-paraguajského trojmedzia narazíte na jeden z najmohutnejších “systémov vodopádov” na zemeguli, majestátne Iguaçu Falls. Impozantné “Cataratas do Iguaçu” sa rozkladajú pri brazílskom Foz do Iguaçu, argentínskom Puerto Iguazú a paraguajskom Ciudad del Este – existuje teda varianta za krátky čas objaviť tri juhoamerické krajiny.

Argentína

Buenos Aires

Pokiaľ obľubujete temperamentné rytmy tanga, chutné steaky famóznej kvality a útočný argentínsky futbal svetovej extratriedy, nepochybne sa máte na čo tešiť. Trojmiliónová metropola krajiny Buenos Aires Vás čaká na brehoch južného Atlantiku, okolo 50 kilometrov od uruguajského pobrežia. Jeho obdivovanie preto skúste celkom výhodne spojiť s “obhliadkou” (na juhoamerické pomery) neveľmi vzdialeného hlavného mesta Uruguaja Montevideo a cestou prípadne aj spoznať vynikajúce Colonia del Sacramento s unikátnymi ukážkami architektúry z koloniálneho obdobia.

Iguazu Falls

Zhruba 20 km na juhovýchod od miesta, kde sa stretávajú hranice Brazílie, Argentíny a Paraguaja, Vás očakáva najmohutnejší “systémov vodopádov” na svete – gigantické Iguazu Falls. Pôsobivé “Cataratas do Iguaçu” (alias Cataratas del Iguazú) sa rozkladajú v hraničnom pásme Brazílie a Argentíny. Letecký prístav pri argentínskom Puerto Iguazú leží cca 5 km od vodopádov a letisko pri brazílskom Foz do Iguaçu nájdete necelých 15 km od tejto skvelej špeciality. Týmto spôsobom máte vcelku dobrú možnosť vzhliadnuť počas pomerne krátkeho časového úseku tri atraktívne štáty juhoamerického svetadielu (samozrejme v rámci bezvízového styku).

Salta

Ak sa rozhodnete pre výlet do polmiliónového mesta Salta (1152 m) v rovnomennej argentínskej provincii, istotne nezostanete sklamaní. Odtiaľto skúste prejsť pozoruhodný okruh s prípadnou odbočkou do znamenitého susedného čilského vysokohorského mestečka San Pedro de Atacama a cez susednú bolívijskú soľnú panvu Salar de Uyuni sa vrátiť znovu naspäť do Argentíny.

Mendoza

Obrovská Argentína Vám naservíruje zrejme všetky možné krajinné typy, ale na svoje si prídu predovšetkým vášniví milovníci nádherných horských scenérií. Iba niekoľko kilometrov od argentínsko-čilskej hranice “neďaleko” cestného ťahu Mendoza – Santiago de Chile naďabíte na najvyššiu horu celého juhoamerického kontinentu – Aconcagua (6961 m), jeden z najľahšie dostupných vrcholov zo Seven Summits (najvyššie hory všetkých siedmich svetadielov) a pravdepodobne takisto jeden z technicky najmenej náročných masívov s výškou okolo 7000 m na celom svete vôbec. (Zvyčajne k najväčším prekážkam pri zdolávaní Aconcaguy patrí cena za povolenie na výstup a príliš rýchle naberanie nadmorskej výšky, t.j. nedostatočná aklimatizácia, často aj z dôvodu obmedzených časových možností.)

Patagónia

Bariloche

Pôvabné San Carlos de Bariloche (alebo skrátene Bariloche) v provincii Rio Negro patrí k obľúbeným celoročným cestovateľským cieľom prakticky v priebehu celého roka. Očarujúce mesto v “Lake District” na brehoch prekrásneho jazera Nahuel Huapi s rovnomenným prvým argentínskym národným parkom (s najvyšším bodom 3574 m) poskytne v letných mesiacoch aj alternatívu na kúpanie, zatiaľ čo v zime si schuti zalyžujete na magických neďalekých svahoch Cerro Catedral.

Rio Gallegos

V žiadnom prípade by ste nemali vynechať v provincii Santa Cruz (s administratívnym centrom Rio Gallegos) o niečo južnejšie sa rozprestierajúci park Parque Nacional Los Glaciares s vychýreným ľadovcom Perito Moreno, ktorý sa spolu so susedným scénickým čilským národným parkom Torres del Paine delí o snáď najkrajšiu oblasť celej dlhočiznej horskej reťaze juhoamerických Ánd – mimoriadne fotogenický Monte Fitz Roy (3405 m) a kúzelný Cerro Torre (3128 m). Zo samotného Rio Gallegos sa dá doletieť aj na relatívne neveľmi vzdialené Falklandské ostrovy.

Ushuaia

Pri svojich potulkách Argentínou skúste objaviť aj jej azda najpôvabnejšiu a najdivokejšiu časť – jedinečnú Ohňovú zem (Tierra del Fuego), s jedným z najjužnejších miest na svete pod názvom Ushuaia. Pokiaľ sa rozhodnete pre pozemný presun z Ushuaia smerom na sever cez Čile, urobíte dobre. Po ceste neobídete unikátne čilské Punta Arenas, ktoré v teplejších mesiacoch taktiež ako Ushuaia môže poslúžiť ako vhodný východiskový bod na prehliadku ľadovej Antarktídy a v podstate počas celého roka ho možno využiť ako základňu na netypický letecký výlet na Falklandské ostrovy.

0