VLetenky

Botswana s Qatar Airways od 624 EUR

Okavango Delta
Bezodtoková Okavango Delta na severozápade Botswany (foto: Joachim Huber/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Na krídlach spoločnosti Qatar Airways z aliancie Oneworld (v spolupráci s juhoafrickými partnermi) sa možno vydať do znamenitej Botswany na juhu čierneho kontinentu – jednej z najbezpečnejších, najpriateľskejších a zároveň i najrozvinutejších krajín Afriky (s odletom z Budapešti).

Spiatočné letenky do botswanského hlavného mesta Gaborone sa dajú kúpiť za 624 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Tarifné podmienky stanovujú odlety v období od 2. októbra do 30. novembra 2015, min. dobu pobytu 3 dni, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 16. októbra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve hlavne v priebehu novembra 2015.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Botswany nech poslúži odlet z Budapešti (VIE) dňa 3. novembra a návrat z botswanskej metropoly Gaborone (GBE) dňa 18. novembra 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Gaborone za 624 EUR (03.11.-18.11.2015)

Botswana

Famózna Botswana s vyše dvoma miliónmi obyvateľov sústredenými na ploche asi 580 tisíc km² sa zaraďuje k jedným z najredšie osídlených štátov čierneho svetadielu i zemegule. Očakáva Vás v južnej partii Afriky, pričom susedí s Namíbiou na západe a severe, na krátkom úseku so Zambiou na severovýchode, východnú hranicu si delí so Zimbabwe a za južného suseda má JAR. Hlavné mesto krajiny, štvrťmiliónové Gaborone, nájdete na juhu “neďaleko” od hraničného pásma s Južnou Afrikou.

Z britskej kolónie africký “ekonomický” tiger

V novovekých dejinách boli v oblasti aktívni najmä holandskí a britskí kolonisti. Spod nadvlády Veľkej Británie sa Botswana vymanila v roku 1966 a z jednej z najchudobnejších krajín sveta sa odvtedy stala pomerne ekonomicky vyspelá republika so stabilnou demokraciou a africká “štvorka” podľa parity kúpnej sily per capita (pričom drvivá väčšina bohatstva sa nesústreďuje iba v rukách niekoľkých najsilnejších skupín a na rozdiel od susednej JAR netrpí ani rasovými či bezpečnostnými problémami). Bohaté zásoby drahých kovov (diamanty a zlato) i ďalších nerastných surovín, podpora cestovného ruchu vytvárajú výhodné predpoklady k masívnemu ekonomickému rastu.

Drsné púštne scenérie Kalahari i savany na severe

O vhodnej stratégii v rámci rozvoja turizmu svedčí i skutočnosť, že približne 20% územia bude zahrnutých v národných parkoch alebo rezerváciách. V nehostinnej púšti Kalahari, ktorá pokrýva asi dve tretiny Botswany, naďabíte na skvelý Kgalagadi Transfrontier Park (na juhozápade v hraničnom pásme s Namíbiou a JAR) a úžasnú Central Kalahari Game Reserve (v centrálnom regióne).

Výnimočná Okavango Delta a mimoriadne africké “safari” parky

V severnej polovici Botswany Vás čaká popri neskutočne fotogenickej soľnej panve Makgadikadi Pan predovšetkým vynikajúca Okavango Delta, v podstate tektonický zlom zaraďujúci sa k najväčším svetovým vnútrozemským riečnym deltám (efektné budú sugestívne pohľady z výšky počas vyhliadkových letov z neďalekého mesta Maun). Smerom na východ natrafíte na nemenej lákavé Moremi National Park a Chobe National Park. Z Kasane v severovýchodnom kúte po prekonaní 70 km docestujete ku gigantickým Viktóriinim vodopádom (v Zambii alebo v Zimbabwe).

0