VLetenky

Bosna a Hercegovina s Wizz Air od 20 EUR

Blagaj Tekke
Blagaj Tekke a Vrelo Bune pri Mostare (foto: Talha Şamil Çakır/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Pozvánku na balkánsky výlet (aj na “predĺžený víkend” počas letných prázdnin) pripravila spoločnosť Wizz Air, v rámci ktorej možno odhaliť prírodné poklady Bosny a Hercegoviny (s odletom z Bratislavy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do bosnianskeho mesta Tuzla sa predávajú za 20 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Podmienky predaja:
Uvedená suma platí pri absolvovaní letu s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia v tomto prípade takmer rovnakú cenu 19 EUR.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve najmä v čase od konca apríla do polovice augusta 2017 (s predajom do aktualizácie tarifu / do vyčerpania termínov).

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Bosny a Hercegoviny môže byť odlet z Bratislavy (BTS) dňa 4. augusta (piatok) s návratom Arrecife (ACE) dňa 7. augusta 2017 (pondelok).

Rezervácia letenky:
Bratislava – Tuzla za 20 EUR (04.08.-07.08.2017 / 19 EUR s WDC)

Bosna a Hercegovina

Výnimočne pozoruhodnú balkánsku Bosnu a Herecegovinu administratívno-politicky vytvárajú dva celky – samotná Federácia Bosny a Hercegoviny, ako aj prevažne srbská autonómna entita s názvom Republika Srpska. Rozkladá sa na území s rozlohou vyše 51 tisíc km2 (o máličko viac ako plocha Slovenska), na ktorom žije viac ako 3,8 milióny obyvateľov.

Neveľké jadranské pobrežie a „olympijské“ Sarajevo

Na juhu, západe a severe hraničí Bosna a Hercegovina s Chorvátskom, východnú hranicu zdieľa so Srbskom a Čiernou Horou, pričom na krátkom úseku v južnej partii dosahuje i prístup k výbornému Jadranskému moru. Rušné 400-tisícové Sarajevo, hlavné (a najväčšie) mesto Bosny a Hercegoviny, nájdete v centrálnej oblasti tejto balkánskej krajiny.

Niečo pre peších turistov i lyžiarov

V blízkosti pulzujúcej bosnianskej metropoly Vás čakajú vynikajúce podmienky na pešiu turistiku a pestovanie zimných športov v horských masívoch Bjelašnica (2067 m), Igman (1510 m) a Jahorina (1913 m). To potvrdzuje i skutočnosť, že tieto miesta v neveľkej vzdialenosti od Sarajeva slúžili ako dejisko Zimných olympijských hier (ZOH) v roku 1984.

Bosnianske pyramídy – mýtus alebo skutočnosť?

Vášnivých milovníkov tzv. alternatívnej archeológie možno upútajú preslávené bosnianske pyramídy, ktoré podľa miestnych znalcov mohli byť skryté pod majestátnou horou Vysočica. S predpokladanou výškou 213 m sa malo jednať dokonca o najväčšiu pyramídu na svete, avšak tieto teórie sa však zatiaľ nepodarilo presvedčivo dokázať (a nedá sa úplne vylúčiť, ani že sa to nepodarí).

Fascinujúci kaňon Driny, skvelý národný park Sutjeska i ťažko skúšaný Mostar

Smerom k čiernohorskej hranici natrafíte na nádhernú krasovú oblasť – nesmierne magický hlboký kaňon rieky Drina/Tara (prekrásny úsek medzi Višegradom a Srebrenicou), impozantný najvyšší vrch krajiny Maglić (2386 m) s pôsobivým národným parkom Sutjeska. Ak sa vyberiete zo Sarajeva zhruba južným smerom, naďabíte na impresívny historický Mostar, ku ktorého poznávacím znameniam patrí charakteristický Stari most cez rieku Neretva.

Výlet do Medžugoria či kúpanie v teplom Jadranskom mori?

Neďaleko položené legendárne pútnické Medžugorie má rovnakú povesť ako francúzske Lurdy či portugalská Fátima. Očarí i mystické Blagaj Tekke, postavené v 16. storočí pre miestnu dervišskú sektu súfizmu pod obrovitým skalným útesom, spod ktorého vyteká dramatická podzemná rieka. V letných mesiacoch máte príležitosť príjemne sa okúpať v čarovnom Jadrane v malebnom prímorskom meste Neum (oveľa ekonomicky dostupnejšom v porovnaní so susedným Chorvátskom).

0