VLetenky

Bolívia s TAP Portugal od 757 EUR

Salar de Uyuni
Soľná panva Salar de Uyuni (3656 m) v Bolívii (foto: Ezequiel Cabrera/Wikimedia Commons/CC BY 3.0)

Do fenomenálnej juhoamerickej Bolívie sa možno vypraviť vďaka tarifu leteckej spoločnosti TAP Portugal (zo Star Alliance) v spolupráci s partnerskými GOL Airlines (s odletom zo strednej Európy).

Spiatočné letenky do Bolívie (Santa Cruz a La Paz) sú v predaji za 757 EUR s odletom z Budapešti a návratom do Viedne. Tarifné podmienky určujú odlety v období 25.08.-08.12.2015 a 20.02.-16.03.2016, min. dobu pobytu 6 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 7. júna (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve najmä v priebehu novembra 2015.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Bolívie nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) dňa 2. novembra a návrat zo Santa Cruz de la Sierra (VVI) do Viedne (VIE) dňa 18. novembra 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Santa Cruz de la Sierra – Viedeň za 757 EUR(02.11.-18.11.2015)
Budapešť – Santa Cruz de la Sierra – Viedeň za 762 EUR (rezervácia v NJ)
Budapešť – Santa Cruz de la Sierra – Viedeň za 776 EUR (rezervácia v NJ)
Budapešť – Santa Cruz de la Sierra – Viedeň za 21180 CZK (rezervácia v ČJ)

Bolívia

Znamenitá 10,5-miliónová Bolívia – krajina s najvyšším podielom pôvodného obyvateľstva v celej Južnej Amerike, Vás čaká v centrálnej partii tohto vynikajúceho svetadielu na území s rozlohou skoro 1,1 miliónov km². Bolívijské sídla sú povestné svojou značnou nadmorskou výškou. Bolívijská metropola La Paz, položená zhruba 100 km od hranice s Peru (a približne 50 km od okrajov prekrásneho vysokohorského jazera Titicaca) sa radí k jedným z najvyššie položených na svete (3640 m) vo svojej veľkostnej kategórii (2,3 milióna obyvateľov v rozľahlej mestskej aglomerácii).

Najvyššie položené letecké prístavy planéty

Medzinárodné letisko v La Paz “El Alto Intl Airport” (LPB) sa nachádza ešte o niečo vyššie (4061 m). Svojou výškou ho prekonávajú len tibetské Qamdo Bamda Airprt (BPX) s úctyhodnými 4334 m a novootvorené Daocheng Yading Airport (DCY) s rešpekt budiacimi 4411 m (takisto v Tibete). V prípade príchodu do Bolívie na medzinárodné letisko Viru Viru Intl Airport (VVI) v blízkosti Santa Cruz (de la Sierra) s nadmorskou “výškou” iba 373 m sa vyhnete častým problémom v dôsledku nedostatočnej aklimatizácie, ktoré sú zvyčajným javom pri prílete do leteckého prístavu v La Paz.

Obávané Camino de la Muerte

Pokiaľ sa zaraďujete k dobrodružnejšie zameraným cestovateľom, skúste do svojho itinerára zahrnúť legendárnu Yungas Road. Divoká cesta, známejšia skôr pod názvom Death Road (španielsky El Camino de la Muerte) býva pokladaná za jednu z najnebezpečnejších na svete. Spája La Paz a náhornú plošinu Altiplano s mestom Coroico, nachádzajúce sa už v oblasti amazonských dažďových pralesov. Počas vyše 60 kilometrov vedie z nadmorskej výšky 4650 m až na 1200 m, lemujú ju temer kolmé zrázy a väčšina trasy zvykne byť prejazdná iba jedným vozidlom v jednom smere.

Mysteriózna Titicaca

Tajuplná Titicaca sa môže pochváliť so svojou polohou na náhornej plošine Altiplano (3812 m) titulom najvyššie položeného jazera na svete s pravidelnou komerčnou lodnou dopravou Titicaca. Očakáva Vás tu mnoho prírodných i umelých ostrovov – Isla del Sol, Isla de la Luna a Suriqui v Bolívii, ako i impresívne Uros, Amantani a Taquile na peruánskej strane. K východiskovým bodom k návšteve Titicaca patria Copacabana a La Paz v Bolívii, resp. Juliaca a Puno v Peru. V blízkosti spomínaného bolívijského mesta Copacabana si v žiadnom prípade nenechajte ujsť svetoznáme “juhoamerické Stonehenge” – tajomné Tiwanaku (Tiahuanacu), datujúce sa do obdobia ríše Inkov.

Excelentný tropický Pantanal a magická soľná pláň Salar de Uyuni

V najnižšie ležiacich častiach Bolívie istotne nevynechajte fantastický Pantanal, gigantický nížinatý tropický ekosystém, ktorý sem presahuje z Brazílie (štáty Matto Grosso do Sul a Matto Grosso), ako i zo susedného Paraguaja (celková rozloha tejto skvelej oblasti sa odhaduje do 200 tisíc km²). Jedným z najfotogenickejších oblastí tohto dramatického latinskoamerického štátu nepochybne bude geniálna vysokohorská soľná panva Salar de Uyuni (3656 m) s nesmierne impresívnym “cintorínom vlakov”, ktorú nájdete v juhozápadných bolívijských regiónoch Potosí a Oruro.

0