VLetenky

Berlín s Ryanair za 10 EUR

Tropical Islands
Populárne letovisko “Tropical Islands” pri Berlíne (foto: Christine und Hagen Graf/Flickr/CC BY 2.0)

Pokiaľ rozmýšľate nad pútavým výletom a zároveň sa Vám nechce cestovať príliš ďaleko, azda využijete pozvánku na príjemnú cestu do nemeckého Berlína spojenú s prehliadkou neďalekých “Tropical Islands” pri využití pravidelnej linky leteckej spoločnosti Ryanair z Bratislavy.

Spiatočné letenky do nemeckého hlavného mesta Berlín sa predávajú za 10 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte naviac poplatok 2%) a pri lete s príručnou batožinou (povolené 2 ks). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete vo veľmi obmedzenom množstve v druhej polovici februára 2016.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Bratislavy (BTS) dňa 17. februára a návrat z Berlína-Schönefeld (SXF) dňa 24. februára 2016.

Rezervácia letenky:
Bratislava – Berlín-Schönefeld za 10 EUR (17.02.-24.02.2016)

Berlín

Pri pohodovej prehliadke pulzujúceho 3,5 miliónového Berlína v žiadnom prípade nevynechajte jeden z legendárnych symbolov tohto nemeckého veľkomesta – preslávenú Brandenburskú bránu. Impozantná “Brandenburger Tor” sa zaraďuje k smutným pamiatkam na bývalý režim a súčasne k pozostatkom Berlínskeho múru, ktorý v minulosti oddeľoval Západný Berlín od “červeného” okolia.

Za spoznanie určite stojí výborné berlínske múzeum (s obrovským množstvom exponátov z celého sveta) či excentrické DDR Museum, kde Vás čaká niekoľko pozoruhodností z obdobia Nemeckej “demokratickej” republiky. Neobíďte ani početné umelecké galérie, pôsobivé chrámy alebo atraktívnu miestnu zoologickú záhradu. Celú panorámu Berlína “z nadhľadu” si máte šancu poskladať z televíznej veže Fernsehturm na gigantickom námestí Alexanderplatz.

Úžasné Tropical Islands

Populárne “berlínske letovisko” Tropical Islands sa nachádza južne od Berlína, na mieste bývalého letiska Brand-Briesen. Okrem piesočnatých pláží Vás tu očakáva i vcelku verná kópia romantických morských zátok. Nechýba ani dažďový prales s bujnou vegetáciou (pokrývajúci plochu 10000 m²), či jednotlivé tematické partie venované excelentnému Thajsku, indonézskemu Bali, malajskému Borneu či fantastickému súostroviu Samoa v ďalekej Oceánii. Doputujete sem linkami nemeckých železníc Deutsche Bahn, ktoré cez Brand (Niederlausitz) premávajú do Lübbenau (Spreewald).

Brand Airfield

Pozoruhodné Brand Airfield – letisko s vcelku pohnutým osudom, v minulosti viacmenej vojenský aerodrom, vybudovala Luftwaffe v rokoch 1938-39. Po vojne slúžilo Sovietom a po ich návrate do vlasti si priestor prenajala fy CargoLifter, ktorá tu mala v pláne vyrábať vzducholode (došlo však len k výrobe niekoľkých prototypov). Po jej zániku v dôsledku finančnej insolventnosti tu ostal po nej “iba” obrovitý hangár s rozmermi 360 m x 220m x 160 m, ktorý v roku 2004 prestavala malajská spoločnosť Tanjong PLC na súčasný najväčší európsky “Tropical Island Resort”.

Možnosti leteckého pokračovania z Berlína ďalej do sveta

Kam ďalej z letiska Berlín-Tegel

Najväčší berlínsky letecký prístav Tegel (do otvorenia “centrálneho” letiska Berlin-Brandeburg) sa radí k hlavným hubom spoločnosti Air Berlin. S ňou samotnou alebo v spolupráci s partnerskými aerolinkami z leteckej aliancie Oneworld (American Airlines/British Airways/Finnair/beria) a Etihad Airways nájdete odtiaľto (alebo s prestupom v Berlíne) výhodné spojenia do celého sveta.

K najvýhodnejším sa radia “spoje” do regiónu Severnej Ameriky (USA) či do oblasti juhovýchodnej Ázie (Thajsko). S aliančným partnerom American Airlines ponúka Air Berlin dobré pokrytie v podstate celej Severnej i Južnej Ameriky, kým v kombinácii s Etihad Airways poskytuje mnoho cestovateľských cieľov (najmä) v celej Ázii či Austrálii a Oceánii (za rozumný peniaz).

Cenovo lákavé spojenia z letiska Berlín-Schönefeld

Zo svojej bázy na druhom najväčšom berlínskom leteckom prístave Schönefeld (SXF) operuje niekoľko liniek i samotný Ryanair. Spomeňme existujúce spojenia do Dublinu (DUB), do Londýna-Stansted (STN), do Milána-Bergamo (BGY), do East Midlands (EMA), do Porto (OPO), do Shannon (SNN), Madridu (MAD), do Palerma (PMO) a od začiatku letného letového poriadku aj do Pisy (PSA), na Maltu (MLA) či sezónne do Zadaru (ZAD).

Okrem Bratislavy (BTS) pribudli už dávnejšie v rámci využitia kapacity bázovaných lietadiel aj “spoje” do Alicante (ALC), do Atén (ATH), do Benátok (TSF), do Barcelony (BCN), do Bari (BRI), do Bologne (BLQ), do Bruselu (BRU), do Glasgowa (GLA), do Málagy (AGP), do Palmy de Mallorca (PMI), do Rigy (RIX), do Ríma-Ciampino (CIA) a do Valencie (VLC).

Z berlínskeho letiska Schönefeld (SXF) už dlhší čas obsluhuje cenovo vábivé lety tam, kam z našich končín prakticky neexistuje rozumnejšie letecké spojenie, aj konkurenčná britská nízkonákladová aerolínia Easy Jet. Z nemeckého Berlína (SXF) sa v globále dá pokračovať počas väčšiny mesiacov v roku s Easy Jet-om za neveľkú sumu do ďalších cestovateľských cieľov (nielen) v oblasti juhozápadnej Európy a severozápadnej Afriky.

Z mnohých leteckých trás možno spomenúť aspoň letenky do Maroka (Agadir a Marrákeš), alebo v minulosti za lepšiu cenu linky na Kanárske ostrovy (Tenerife-South) alebo do Portugalska (Lisabon). I keď britský nízkonákladový dopravca (oficiálne) negarantuje prestupy, niekoľko letov (resp. segmentov) sa dá skombinovať na jednu letenku (čím sa ušetrí ďalší poplatok za platbu kartou).

0