VLetenky

Berlín s Ryanair od 56 EUR

Tropical Islands
Grandiózne berlínske tropické “letovisko” Tropical Islands (foto: Bmalina/Wikimedia Commons/CC0)

Pokiaľ rozmýšľate, kam vyraziť za teplom budúcu zimu a zároveň sa Vám nechce cestovať príliš ďaleko, možno využijete pozvánku na príjemný výlet do nemeckého Berlína spojeného s prehliadkou neďalekých “Tropical Islands” pri využití novej linky leteckej spoločnosti Ryanair z Bratislavy.

Spiatočné letenky do Berlína kúpite za 56 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika. Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte navyše poplatok 2%) a pri absolvovaní letu s príručnou batožinou (povolené 2 ks). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek v nanižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve najmä na začiatku budúceho zimného letového poriadku (t.j. v priebehu novembra 2015).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Bratislavy (BTS) dňa 30. októbra (piatok) s návratom z Berlína-Schönefeld (SXF) dňa 1. novembra 2015 (nedeľa).

Rezervácia letenky:
Bratislava – Berlín-Schönefeld za 56 EUR (30.10.-01.11.2015)

Nová linka Ryanair z Bratislavy do Berlína

Pravidelné letecké spojenie slovenského hlavného mesta (BTS) s nemeckým letiskom Berlín-Schönefeld (SXF) bude v prevádzke od 27. októbra 2015 (od začiatku doby platnosti budúceho zimného letového poriadku) so siedmimi týždennými rotáciami (jeden let denne).

Letový poriadok (od 27.10.2015)
BTS-SXF FR199 16:50-18:05 (1234567 / t.j. denne)
SXF-BTS FR198 15:10-16:25 (1234567 / t.j. denne)

Letové časy naznačujú, že Boeing B737-800 (B738) spoločnosti Ryanair bude štartovať zrejme z berlínskeho Schönefeldu (SXF), dnes ohlásenej novej (v poradí 73. bázy) aerolinky (ceny leteniek sa aktuálne začínajú uvoľňovať do rezervačného systému a v rámci tohto procesu sa ešte môžu líšiť).

Berlín

Pri pohodovej prehliadke pulzujúceho 3,5 miliónového Berlína v žiadnom prípade neobíďte jeden z legendárnych symbolov tohto nemeckého veľkomesta – preslávenú Brandenburskú bránu. Majestátna “Brandenburger Tor” sa zaraďuje k smutným pamiatkam na bývalý režim a súčasne pozostatkom Berlínskeho múru, ktorý v minulosti oddeľoval Západný Berlín od “červeného” okolia.

Za vzhliadnutie určite stojí taktiež excelentné berlínske múzeum (s obrovským množstvom exponátov z celého sveta) či excentrické DDR Museum, kde Vás čaká niekoľko pozoruhodností z obdobia Nemeckej “demokratickej” republiky. Nevynechajte ani početné umelecké galérie, pôsobivé chrámy alebo atraktívnu miestnu zoologickú záhradu. Celú panorámu Berlína “z nadhľadu” si máte príležitosť poskladať z televíznej veže Fernsehturm na gigantickom námestí Alexanderplatz.

Úžasné Tropical Islands

Populárne “berlínske letovisko” Tropical Islands sa nachádza južne od Berlína, na mieste bývalého letiska Brand-Briesen. Okrem piesočnatých pláží Vás tu očakáva i vcelku verná kópia romantických morských zátok. Nechýba ani dažďový prales s bujnou vegetáciou (pokrývajúci plochu 10000 m²), či jednotlivé tematické partie venované vynikajúcemu Thajsku, indonézskemu Bali, malajskému Borneu či fantastickému súostroviu Samoa v ďalekej Oceánii. Doputujete sem linkami nemeckých železníc (RB – RegionalBahn), ktoré cez Brand (Niederlausitz) premávajú do Lübbenau (Spreewald).

Brand Airfield

Pozoruhodné Brand Airfield – letisko s veľmi pohnutým osudom, v minulosti viacmenej vojenský aerodrom, postavila Luftwaffe v rokoch 1938-39. Po vojne slúžilo Sovietom a po ich návrate do vlasti si priestor prenajala fy CargoLifter, ktorá tu mala v pláne vyrábať vzducholode (došlo však len k výrobe niekoľkých prototypov). Po jej zániku v dôsledku finančnej insolventnosti tu ostal po nej “iba ” obrovitý hangár s rozmermi 360 m x 220m x 160 m, ktorý v r. 2004 prebudovala malajská spoločnosť Tanjong PLC na súčasný najväčší európsky “Tropical Island Resort”.

Možnosti leteckého pokračovania z Berlína ďalej do sveta

Kam ďalej z letiska Berlín-Tegel

Najväčší berlínsky letecký prístav Tegel (do otvorenia “centrálneho” letiska Berlin-Brandeburg) sa radí k hlavným hubom spoločnosti Air Berlin. S ňou samotnou alebo v spolupráci s partnerskými aerolíniami z letekej aliancie Oneworld (American Airlines/British Airways/Finnair/beria) a Etihad Airways nájdete odtiaľto (alebo s prestupom v Berlíne) cenovo veľmi pútavé letecké spojenia do celého sveta.

K najlákavejším patria “spoje” do regiónu Severnej Ameriky (USA) či do oblasti juhovýchodnej Ázie (Thajsko). S aliančným partnerom American Airlines poskytuje Air Berlin dobré pokrytie prakticky celej Severnej i Južnej Ameriky, zatiaľ čo v kombinácii s Etihad Airways ponúka mnoho cestovateľských cieľov (hlavne) v celej Ázii či Austrálii a Oceánii (za vábivé ceny).

Výhodné spojenia z letiska Berlín-Schönefeld

Zo svojej budúcej bázy na druhom najväčšom berlínskom leteckom prístave Schönefeld (SXF) prevádzkuje niekoľko liniek aj samotný Ryanair. Spomeňme existujúce spojenia do Dublinu (DUB), do Londýna-Stansted (STN), do Milána-Bergamo (BGY), do East Midlands (EMA), do Osla-Rygge (RYG) (do 27.03.2015), do Porto (OPO) a do Shannon (SNN). K nim sa od začiatku letného letového poriadku pridávajú linky do Madridu (MAD) (od 29.03.2015) a do Palerma (PMO) (od 03.04.2015).

V budúcnosti by mali pribudnúť okrem Bratislavy (BTS) v rámci využitia kapacity predpokladaných piatich bázovaných lietadiel (podľa tlačovej správy aerolínie) aj “spoje” do Alicante (ALC), do Atén (ATH), do Benátok (TSF), do Barcelony (BCN), do Bari (BRI), do Bologne (BLQ), do Bruselu (BRU), do Glasgowa (GLA), do Málagy (AGP), do Palmy de Mallorca (PMI), do Rigy (RIX), do Ríma-Ciampino (CIA) a do Valencie (VLC), čo vo výsledku dáva spolu 22 trás (miesto súčasných siedmich).

Z berlínskeho letiska Schönefeld (SXF) už dlhší čas prevádzkuje cenovo pútavé lety tam, kam z nášho regiónu v podstate neexistuje rozumnejšie letecké spojenie, aj konkurenčná britská nízkonákladová aerolínia Easy Jet. Z nemeckého Berlína (SXF) vo všeobecnosti máte možnosť pokračovať počas väčšiny mesiacov v roku s Easy Jet-om za celkom priaznivé sumy do ďalších cestovateľských cieľov (nielen) v oblasti juhozápadnej Európy a severozápadnej Afriky.

Z mnohých leteckých trás možno spomenúť aspoň letenky do Maroka (Agadir a Marrákeš), alebo v minulosti za “rozumný peniaz” linky na Kanárske ostrovy (Tenerife-South) či do Portugalska (Lisabon). Aj keď britský low costový dopravca (oficiálne) negarantuje prestupy, niekoľko letov (resp. segmentov) sa dá skombinovať na jednu letenku (čím sa ušetrí ďalší poplatok za platbu kartou).

0