VLetenky

Berlín s Ryanair od 36 EUR

Tropical Islands
Vychytené berlínske tropické “letovisko” Tropical Islands (foto: Bmalina/Wikimedia Commons/CC0)

Pokiaľ rozmýšľate nad atraktívnym jesenným výletom a zároveň sa Vám nechce cestovať príliš ďaleko, azda využijete pozvánku na príjemnú cestu do nemeckého Berlína spojenú s prehliadkou neďalekých “Tropical Islands” pri využití novej linky leteckej spoločnosti Ryanair z Bratislavy.

Spiatočné letenky do nemeckého hlavného mesta Berlín sa dajú kúpiť za 36 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte naviac poplatok 2%) a pri absolvovaní letu s príručnou batožinou (povolené 2 ks). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete vo veľmi obmedzenom množstve hlavne na konci októbra 2015 (a za neveľký príplatok aj v priebehu novembra 2015).

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky môže byť odlet z Bratislavy (BTS) dňa 27. októbra a návrat z Berlína-Schönefeld (SXF) dňa 29. októbra 2015.

Rezervácia letenky:
Bratislava – Berlín-Schönefeld za 36 EUR (27.10.-29.10.2015)

Nová linka Ryanair z Bratislavy do Berlína

Pravidelné letecké spojenie slovenského hlavného mesta (BTS) s nemeckým letiskom Berlín-Schönefeld (SXF) bude v prevádzke od 27. októbra 2015 (od začiatku doby platnosti budúceho zimného letového poriadku) so siedmimi týždennými rotáciami (jeden let denne).

Letový poriadok (od 27.10.2015)
BTS-SXF FR199 16:55-18:10 (1234567 / t.j. denne)
SXF-BTS FR198 15:15-16:30 (1234567 / t.j. denne)

Aktuálne letové časy zatiaľ stále naznačujú, že Boeing B737-800 (B738) spoločnosti Ryanair bude štartovať s najväčšou pravdepodobnosťou z berlínskeho Schönefeldu (SXF).

Berlín

Pri pohodovej prehliadke pulzujúceho 3,5 miliónového Berlína v žiadnom prípade neobíďte jeden z legendárnych symbolov tohto nemeckého veľkomesta – preslávenú Brandenburskú bránu. Majestátna “Brandenburger Tor” sa zaraďuje k smutným pamiatkam na bývalý režim a súčasne k pozostatkom Berlínskeho múru, ktorý v minulosti oddeľoval Západný Berlín od “červeného” okolia.

Za vzhliadnutie určite stojí stojí výborné berlínske múzeum (s obrovským množstvom exponátov z celého sveta) či excentrické DDR Museum, kde Vás čaká niekoľko pozoruhodností z obdobia Nemeckej “demokratickej” republiky. Nevynechajte ani početné umelecké galérie, pôsobivé chrámy alebo lákavú miestnu zoologickú záhradu. Celú panorámu Berlína “z nadhľadu” si máte šancu poskladať z televíznej veže Fernsehturm na gigantickom námestí Alexanderplatz.

Úžasné Tropical Islands

Populárne “berlínske letovisko” Tropical Islands sa nachádza južne od Berlína, na mieste bývalého letiska Brand-Briesen. Okrem piesočnatých pláží Vás tu očakáva i vcelku verná kópia romantických morských zátok. Nechýba ani dažďový prales s bujnou vegetáciou (pokrývajúci plochu 10000 m²), či jednotlivé tematické partie venované vynikajúcemu Thajsku, indonézskemu Bali, malajskému Borneu či fantastickému súostroviu Samoa v ďalekej Oceánii. Doputujete sem linkami nemeckých železníc (RB – RegionalBahn), ktoré cez Brand (Niederlausitz) premávajú do Lübbenau (Spreewald).

Brand Airfield

Pozoruhodné Brand Airfield – letisko so vskutku pohnutým osudom, v minulosti viacmenej vojenský aerodrom, vybudovala Luftwaffe v rokoch 1938-39. Po vojne slúžilo Sovietom a po ich návrate do vlasti si priestor prenajala fy CargoLifter, ktorá tu mala v pláne vyrábať vzducholode (došlo však len k výrobe niekoľkých prototypov). Po jej zániku v dôsledku finančnej insolventnosti tu ostal po nej “iba” obrovský hangár s rozmermi 360 m x 220m x 160 m, ktorý v r. 2004 prestavala malajská spoločnosť Tanjong PLC na súčasný najväčší európsky “Tropical Island Resort”.

Možnosti leteckého pokračovania z Berlína ďalej do sveta

Kam ďalej z letiska Berlín-Tegel

Najväčší berlínsky letecký prístav Tegel (do otvorenia “centrálneho” letiska Berlin-Brandeburg) patrí k hlavným hubom spoločnosti Air Berlin. S ňou samotnou alebo v spolupráci s partnerskými aerolíniami z leteckej aliancie Oneworld (American Airlines/British Airways/Finnair/beria) a Etihad Airways nájdete odtiaľto (alebo s prestupom v Berlíne) priaznivé spojenia do celého sveta.

K najpútavejším patria “spoje” do regiónu Severnej Ameriky (USA) či do oblasti juhovýchodnej Ázie (Thajsko). S aliančným partnerom American Airlines núka Air Berlin dobré pokrytie prakticky celej Severnej i Južnej Ameriky, zatiaľ čo v kombinácii s Etihad Airways poskytuje mnoho cestovateľských cieľov (najmä) v celej Ázii či Austrálii a Oceánii (za rozumné “dukáty”).

Výhodné spojenia z letiska Berlín-Schönefeld

Zo svojej budúcej bázy na druhom najväčšom berlínskom leteckom prístave Schönefeld (SXF) operuje niekoľko liniek aj samotný Ryanair. Spomeňme existujúce spojenia do Dublinu (DUB), do Londýna-Stansted (STN), do Milána-Bergamo (BGY), do East Midlands (EMA), do Porto (OPO), do Shannon (SNN) a od začiatku letného letového poriadku i do Madridu (MAD) aj do Palerma (PMO).

Okrem Bratislavy (BTS) pribúdajú v rámci využitia kapacity predpokladaných piatich bázovaných lietadiel i “spoje” do Alicante (ALC), do Atén (ATH), do Benátok (TSF), do Barcelony (BCN), do Bari (BRI), do Bologne (BLQ), do Bruselu (BRU), do Glasgowa (GLA), do Málagy (AGP), do Palmy de Mallorca (PMI), do Rigy (RIX), do Ríma-Ciampino (CIA) a do Valencie (VLC).

Z berlínskeho letiska Schönefeld (SXF) už dlhší čas prevádzkuje cenovo zaujímavé lety tam, kam z nášho regiónu v podstate neexistuje rozumnejšie letecké spojenie, aj konkurenčná britská nízkonákladová aerolínia Easy Jet. Z nemeckého Berlína (SXF) vo všeobecnosti možno pokračovať počas väčšiny mesiacov v roku s Easy Jet-om za neveľký peniaz do ďalších cestovateľských cieľov (nielen) v oblasti juhozápadnej Európy a severozápadnej Afriky.

Z mnohých leteckých trás sa dajú spomenúť aspoň letenky do Maroka (Agadir a Marrákeš), alebo v minulosti za výhodnú sumu linky na Kanárske ostrovy (Tenerife-South) alebo do Portugalska (Lisabon). Aj keď britský low costový dopravca (oficiálne) negarantuje prestupy, niekoľko letov (resp. segmentov) sa dá skombinovať na jednu letenku (čím sa ušetrí ďalší poplatok za platbu kartou).

0