VLetenky

Berlín s Ryanair od 20 EUR

Tropical Islands
“Bali Pavilion” v Tropical Islands (foto: Tropical Islands Resort/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Ak hútate nad pútavým jesenným výletom a súčasne sa Vám nechce cestovať príliš ďaleko, snáď využijete pozvánku na pohodovú cestu do nemeckého Berlína spojenú s prehliadkou neďalekých “Tropical Islands” pri využití novej linky leteckej spoločnosti Ryanair z Bratislavy.

Spiatočné letenky do nemeckého hlavného mesta Berlín máte príležitosť kúpiť za 20 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte navyše poplatok 2%) a pri lete s príručnou batožinou (povolené 2 ks). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve od konca októbra do konca novembra 2015.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Bratislavy (BTS) dňa 17. novembra a návrat z Berlína-Schönefeld (SXF) dňa 18. novembra 2015.

Rezervácia letenky:
Bratislava – Berlín-Schönefeld za 20 EUR (17.11.-18.11.2015)

Nová linka Ryanair z Bratislavy do Berlína

Pravidelné letecké spojenie slovenského hlavného mesta (BTS) s nemeckým letiskom Berlín-Schönefeld (SXF) bude prevádzkované od 27. októbra 2015 (od začiatku doby platnosti budúceho zimného letového poriadku) so siedmimi týždennými frekvenciami (jeden let denne).

Letový poriadok (od 27.10.2015)
BTS-SXF FR199 16:55-18:10 (1234567 / t.j. denne)
SXF-BTS FR198 15:15-16:30 (1234567 / t.j. denne)

Aktuálne letové časy zatiaľ stále naznačujú, že Boeing B737-800 (B738) spoločnosti Ryanair bude začínať s najväčšou pravdepodobnosťou z berlínskeho Schönefeldu (SXF).

Berlín

Pri príjemnej prehliadke pulzujúceho 3,5 miliónového Berlína v žiadnom prípade nevynechajte jeden zo svetoznámych symbolov tohto nemeckého veľkomesta – legendárnu Brandenburskú bránu. Impozantná “Brandenburger Tor” sa radí k smutným pamiatkam na bývalý režim a zároveň k pozostatkom Berlínskeho múru, ktorý v minulosti delil Západný Berlín od “červeného” okolia.

Za vzhliadnutie istotne stojí stojí vynikajúce berlínske múzeum (s gigantickým množstvom exponátov z celého sveta) či excentrické DDR Museum, kde Vás očakáva niekoľko špecialít z obdobia Nemeckej “demokratickej” republiky. Neobíďte ani početné umelecké galérie, impresívne chrámy alebo atraktívnu miestnu zoologickú záhradu. Celú panorámu Berlína “z nadhľadu” si máte možnosť poskladať z televíznej veže Fernsehturm na obrovitom námestí Alexanderplatz.

Skvelé Tropical Islands

Obľúbené “berlínske letovisko” Tropical Islands sa nachádza na juh od Berlína, na mieste bývalého letiska Brand-Briesen. Okrem piesočnatých pláží Vás tu čaká aj celkom verná kópia romantických morských zátok. Nechýba ani dažďový prales s bujnou vegetáciou (pokrývajúci plochu 10000 m²), či jednotlivé tematické časti venované výbornému Thajsku, indonézskemu Bali, malajskému Borneu či fascinujúcemu súostroviu Samoa v ďalekej Oceánii. Docestujete sem linkami nemeckých železníc Deutsche Bahn, ktoré cez Brand (Niederlausitz) premávajú do Lübbenau (Spreewald).

Brand Airfield

Pozoruhodné Brand Airfield – letisko so vskutku pohnutým osudom, v minulosti viacmenej vojenský aerodrom, postavila Luftwaffe v rokoch 1938-39. Po vojne slúžilo Sovietom a po ich návrate do vlasti si priestor prenajala fy CargoLifter, ktorá tu mala v pláne vyrábať vzducholode (došlo však iba k výrobe niekoľkých prototypov). Po jej zániku v dôsledku finančnej insolventnosti tu zostal po nej “len” obrovský hangár s rozmermi 360 m x 220m x 160 m, ktorý v roku 2004 prebudovala malajská spoločnosť Tanjong PLC na súčasný najväčší európsky “Tropical Island Resort”.

Možnosti leteckého pokračovania z Berlína ďalej do sveta

Kam ďalej z letiska Berlín-Tegel

Najväčší berlínsky letecký prístav Tegel (do otvorenia “centrálneho” letiska Berlin-Brandeburg) sa radí k hlavným hubom spoločnosti Air Berlin. S ňou samotnou alebo v spolupráci s partnerskými aerolinkami z leteckej aliancie Oneworld (American Airlines/British Airways/Finnair/beria) a Etihad Airways nájdete odtiaľto (alebo s prestupom v Berlíne) priaznivé spojenia do celého sveta.

K najlákavejším patria “spoje” do regiónu Severnej Ameriky (USA) či do oblasti juhovýchodnej Ázie (Thajsko). S aliančným partnerom American Airlines ponúka Air Berlin dobré pokrytie v podstate celej Severnej i Južnej Ameriky, kým v kombinácii s Etihad Airways poskytuje množstvo cestovateľských cieľov (hlavne) v celej Ázii či Austrálii a Oceánii (za rozumný peniaz).

Výhodné spojenia z letiska Berlín-Schönefeld

Zo svojej budúcej bázy na druhom najväčšom berlínskom leteckom prístave Schönefeld (SXF) operuje niekoľko liniek i samotný Ryanair. Spomeňme existujúce spojenia do Dublinu (DUB), do Londýna-Stansted (STN), do Milána-Bergamo (BGY), do East Midlands (EMA), do Porto (OPO), do Shannon (SNN) a od začiatku letného letového poriadku aj do Madridu (MAD) i do Palerma (PMO).

Okrem Bratislavy (BTS) pribúdajú v rámci využitia kapacity predpokladaných piatich bázovaných lietadiel aj “spoje” do Alicante (ALC), do Atén (ATH), do Benátok (TSF), do Barcelony (BCN), do Bari (BRI), do Bologne (BLQ), do Bruselu (BRU), do Glasgowa (GLA), do Málagy (AGP), do Palmy de Mallorca (PMI), do Rigy (RIX), do Ríma-Ciampino (CIA) a do Valencie (VLC).

Z berlínskeho letiska Schönefeld (SXF) už dlhší čas prevádzkuje cenovo priaznivé lety tam, kam z našich končín prakticky neexistuje rozumnejšie letecké spojenie, aj konkurenčná britská nízkonákladová aerolínia Easy Jet. Z nemeckého Berlína (SXF) sa v globále dá pokračovať počas väčšiny mesiacov v roku s Easy Jet-om za neveľké “dukáty” do ďalších cestovateľských cieľov (nielen) v oblasti juhozápadnej Európy a severozápadnej Afriky.

Z mnohých leteckých trás možno spomenúť aspoň letenky do Maroka (Agadir a Marrákeš), alebo v minulosti za výhodnú sumu linky na Kanárske ostrovy (Tenerife-South) alebo do Portugalska (Lisabon). I keď britský low costový dopravca (oficiálne) negarantuje prestupy, niekoľko letov (resp. segmentov) sa dá skombinovať na jednu letenku (čím sa ušetrí ďalší poplatok za platbu kartou).

0