VLetenky

Berlín s Ryanair od 16 EUR

Tropical Islands
Obľúbené letovisko “Tropical Islands” pri Berlíne (foto: Christine und Hagen Graf/Flickr/CC BY 2.0)

Pokiaľ uvažujete nad (víkendovým) výletom (na vrchole stredoeurópskej zimy) a zároveň sa Vám nechce cestovať príliš ďaleko, azda využijete pozvánku na príjemnú cestu do nemeckého Berlína spojenú s prehliadkou neďalekých “Tropical Islands” s leteckou spoločnosťou Ryanair z Bratislavy.

Spiatočné letenky do nemeckého hlavného mesta Berlín kúpite za 16 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte navyše poplatok 2%) a pri lete s príručnou batožinou (povolené 2 ks). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým v čase od druhej polovice januára do začiatku februára 2016 (s predajom do aktualizácie tarifu lebo do vyčerpania voľných termínov).

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky môže byť odlet z Bratislavy (BTS) dňa 22. januára (piatok podvečer) a návrat z Berlína-Schönefeld (SXF) dňa 24. januára 2016 (nedeľa podvečer).

Rezervácia letenky:
Bratislava – Berlín-Schönefeld za 16 EUR (22.01.-24.01.2016)

Berlín

Pri pohodovej prehliadke pulzujúceho 3,5 miliónového Berlína v žiadnom prípade nevynechajte jeden z legendárnych symbolov tohto nemeckého veľkomesta – preslávenú Brandenburskú bránu. Impozantná “Brandenburger Tor” sa zaraďuje k smutným pamiatkam na bývalý režim a súčasne k pozostatkom Berlínskeho múru, ktorý v minulosti oddeľoval Západný Berlín od “červeného” okolia.

Za spoznanie určite stojí výborné berlínske múzeum (s obrovským množstvom exponátov z celého sveta) či excentrické DDR Museum, kde Vás čaká niekoľko pozoruhodností z obdobia Nemeckej “demokratickej” republiky. Neobíďte ani početné umelecké galérie, pôsobivé chrámy alebo lákavú miestnu zoologickú záhradu. Celú panorámu Berlína “z nadhľadu” si máte šancu poskladať z televíznej veže Fernsehturm na gigantickom námestí Alexanderplatz.

Úžasné Tropical Islands

Populárne “berlínske letovisko” Tropical Islands sa nachádza na juh od Berlína, na mieste bývalého letiska Brand-Briesen. Okrem piesočnatých pláží Vás tu očakáva i vcelku verná kópia romantických morských zátok. Nechýba ani dažďový prales s bujnou vegetáciou (pokrývajúci plochu 10000 m²), či jednotlivé tematické partie venované vynikajúcemu Thajsku, indonézskemu Bali, malajskému Borneu či fantastickému súostroviu Samoa v ďalekej Oceánii. Docestujete sem linkami nemeckých železníc Deutsche Bahn, ktoré cez Brand (Niederlausitz) premávajú do Lübbenau (Spreewald).

Brand Airfield

Pozoruhodné Brand Airfield – letisko s vcelku pohnutým osudom, v minulosti viacmenej vojenský aerodrom, vybudovala Luftwaffe v rokoch 1938-39. Po vojne slúžilo Sovietom a po ich návrate do vlasti si priestor prenajala fy CargoLifter, ktorá tu mala v pláne vyrábať vzducholode (došlo však len k výrobe niekoľkých prototypov). Po jej zániku v dôsledku finančnej insolventnosti tu ostal po nej “iba” obrovský hangár s rozmermi 360 m x 220m x 160 m, ktorý v roku 2004 prestavala malajská spoločnosť Tanjong PLC na súčasný najväčší európsky “Tropical Island Resort”.

Možnosti leteckého pokračovania z Berlína ďalej do sveta

Kam ďalej z letiska Berlín-Tegel

Najväčší berlínsky letecký prístav Tegel (do otvorenia “centrálneho” letiska Berlin-Brandeburg) sa zaraďuje k hlavným hubom spoločnosti Air Berlin. S ňou samotnou alebo v spolupráci s partnerskými aerolíniami z leteckej aliancie Oneworld (American Airlines/British Airways/Finnair/beria) a Etihad Airways nájdete odtiaľto (alebo s prestupom v Berlíne) priaznivé spojenia do celého sveta.

K najvýhodnejším sa zaraďujú “spoje” do regiónu Severnej Ameriky (USA) či do oblasti juhovýchodnej Ázie (Thajsko). S aliančným partnerom American Airlines núka Air Berlin dobré pokrytie prakticky celej Severnej i Južnej Ameriky, zatiaľ čo v kombinácii s Etihad Airways poskytuje množstvo cestovateľských cieľov (hlavne) v celej Ázii či Austrálii a Oceánii (za rozumnú sumu).

Cenovo lákavé spojenia z letiska Berlín-Schönefeld

Zo svojej bázy na druhom najväčšom berlínskom leteckom prístave Schönefeld (SXF) obsluhuje niekoľko liniek aj samotný Ryanair. Spomeňme existujúce spojenia do Dublinu (DUB), do Londýna-Stansted (STN), do Milána-Bergamo (BGY), do East Midlands (EMA), do Porto (OPO), do Shannon (SNN), Madridu (MAD), do Palerma (PMO) a od začiatku letného letového poriadku i do Pisy (PSA), na Maltu (MLA) či sezónne do Zafdaru (ZAD).

Okrem Bratislavy (BTS) pribudli už dávnejšie v rámci využitia kapacity bázovaných lietadiel i “spoje” do Alicante (ALC), do Atén (ATH), do Benátok (TSF), do Barcelony (BCN), do Bari (BRI), do Bologne (BLQ), do Bruselu (BRU), do Glasgowa (GLA), do Málagy (AGP), do Palmy de Mallorca (PMI), do Rigy (RIX), do Ríma-Ciampino (CIA) a do Valencie (VLC).

Z berlínskeho letiska Schönefeld (SXF) už dlhší čas prevádzkuje cenovo atraktívne lety tam, kam z nášho regiónu v podstate neexistuje rozumnejšie letecké spojenie, aj konkurenčná britská nízkonákladová aerolínia Easy Jet. Z nemeckého Berlína (SXF) vo všeobecnosti možno pokračovať počas väčšiny mesiacov v roku s Easy Jet-om za neveľký peniaz do ďalších cestovateľských cieľov (nielen) v oblasti juhozápadnej Európy a severozápadnej Afriky.

Z mnohých leteckých trás sa dajú spomenúť aspoň letenky do Maroka (Agadir a Marrákeš), alebo v minulosti za dobrú cenu linky na Kanárske ostrovy (Tenerife-South) alebo do Portugalska (Lisabon). Aj keď britský low costový dopravca (oficiálne) negarantuje prestupy, niekoľko letov (resp. segmentov) možno skombinovať na jednu letenku (čím sa ušetrí ďalší poplatok za platbu kartou).

0