VLetenky

Berlín s Ryanair od 10 EUR

Tropical Islands
Grandiózne letovisko “Tropical Islands” pri Berlíne (foto: Christine und Hagen Graf/Flickr/CC BY 2.0)

Ak rozmýšľate nad pútavým výletom a súčasne sa Vám nechce cestovať príliš ďaleko, snáď využijete pozvánku na pohodovú cestu do nemeckého Berlína spojenú s prehliadkou neďalekých “Tropical Islands” pri využití zánovnej linky leteckej spoločnosti Ryanair z Bratislavy.

Spiatočné letenky do nemeckého hlavného mesta Berlín sú v predaji za 10 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte navyše poplatok 2%) a pri lete s príručnou batožinou (povolené 2 ks). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým prvej polovici decembra 2015.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Bratislavy (BTS) dňa 3. decembra a návrat z Berlína-Schönefeld (SXF) dňa 5. decembra 2015.

Rezervácia letenky:
Bratislava – Berlín-Schönefeld za 10 EUR (03.12.-05.12.2015)

Berlín

Pri príjemnej prehliadke rušného 3,5 miliónového Berlína v žiadnom prípade neobíďte jeden zo svetoznámych symbolov tohto nemeckého veľkomesta – legendárnu Brandenburskú bránu. Majestátna “Brandenburger Tor” sa radí k smutným pamiatkam na bývalý režim a zároveň k pozostatkom Berlínskeho múru, ktorý v minulosti delil Západný Berlín od “červeného” okolia.

Za spoznanie istotne stojí vynikajúce berlínske múzeum (s gigantickým množstvom exponátov z celého sveta) či excentrické DDR Museum, kde Vás očakáva niekoľko špecialít z obdobia Nemeckej “demokratickej” republiky. Nevynechajte ani početné umelecké galérie, impresívne chrámy alebo pútavú miestnu zoologickú záhradu. Celú panorámu Berlína “z nadhľadu” si máte príležitosť poskladať z televíznej veže Fernsehturm na obrovitom námestí Alexanderplatz.

Skvelé Tropical Islands

Obľúbené “berlínske letovisko” Tropical Islands sa nachádza južne od Berlína, na mieste bývalého letiska Brand-Briesen. Okrem piesočnatých pláží Vás tu čaká aj celkom verná kópia romantických morských zátok. Nechýba ani dažďový prales s bujnou vegetáciou (pokrývajúci plochu 10000 m²), či jednotlivé tematické partie venované výbornému Thajsku, indonézskemu Bali, malajskému Borneu či fascinujúcemu súostroviu Samoa v ďalekej Oceánii. Docestujete sem linkami nemeckých železníc Deutsche Bahn, ktoré cez Brand (Niederlausitz) premávajú do Lübbenau (Spreewald).

Brand Airfield

Pozoruhodné Brand Airfield – letisko s celkom pohnutým osudom, v minulosti viacmenej vojenský aerodrom, postavila Luftwaffe v rokoch 1938-39. Po vojne slúžilo Sovietom a po ich návrate do vlasti si priestor prenajala fy CargoLifter, ktorá tu mala v pláne vyrábať vzducholode (došlo však iba k výrobe niekoľkých prototypov). Po jej zániku v dôsledku finančnej insolventnosti tu zostal po nej “len” obrovský hangár s rozmermi 360 m x 220m x 160 m, ktorý v roku 2004 prebudovala malajská spoločnosť Tanjong PLC na súčasný najväčší európsky “Tropical Island Resort”.

Možnosti leteckého pokračovania z Berlína ďalej do sveta

Kam ďalej z letiska Berlín-Tegel

Najväčší berlínsky letecký prístav Tegel (do otvorenia “centrálneho” letiska Berlin-Brandeburg) sa radí k hlavným hubom spoločnosti Air Berlin. S ňou samotnou alebo v spolupráci s partnerskými aerolíniami z leteckej aliancie Oneworld (American Airlines/British Airways/Finnair/beria) a Etihad Airways nájdete odtiaľto (alebo s prestupom v Berlíne) výhodné spojenia do celého sveta.

K najvýhodnejším sa radia “spoje” do regiónu Severnej Ameriky (USA) či do oblasti juhovýchodnej Ázie (Thajsko). S aliančným partnerom American Airlines ponúka Air Berlin dobré pokrytie v podstate celej Severnej aj Južnej Ameriky, kým v kombinácii s Etihad Airways poskytuje mnoho cestovateľských cieľov (najmä) v celej Ázii či Austrálii a Oceánii (za rozumný peniaz).

Cenovo atraktívne spojenia z letiska Berlín-Schönefeld

Zo svojej budúcej bázy na druhom najväčšom berlínskom leteckom prístave Schönefeld (SXF) prevádzkuje niekoľko liniek i samotný Ryanair. Spomeňme existujúce spojenia do Dublinu (DUB), do Londýna-Stansted (STN), do Milána-Bergamo (BGY), do East Midlands (EMA), do Porto (OPO), do Shannon (SNN) a od začiatku letného letového poriadku aj do Madridu (MAD) či do Palerma (PMO).

Okrem Bratislavy (BTS) pribudli v rámci využitia kapacity predpokladaných piatich bázovaných lietadiel aj “spoje” do Alicante (ALC), do Atén (ATH), do Benátok (TSF), do Barcelony (BCN), do Bari (BRI), do Bologne (BLQ), do Bruselu (BRU), do Glasgowa (GLA), do Málagy (AGP), do Palmy de Mallorca (PMI), do Rigy (RIX), do Ríma-Ciampino (CIA) a do Valencie (VLC).

Z berlínskeho letiska Schönefeld (SXF) už dlhší čas obsluhuje cenovo zaujímavé lety tam, kam z našich končín prakticky neexistuje rozumnejšie letecké spojenie, aj konkurenčná britská nízkonákladová aerolinka Easy Jet. Z nemeckého Berlína (SXF) v globále sa dá pokračovať počas väčšiny mesiacov v roku s Easy Jet-om za neveľkú sumu do ďalších cestovateľských cieľov (nielen) v oblasti juhozápadnej Európy a severozápadnej Afriky.

Z mnohých leteckých trás možno spomenúť aspoň letenky do Maroka (Agadir a Marrákeš), alebo v minulosti za dobrú cenu linky na Kanárske ostrovy (Tenerife-South) alebo do Portugalska (Lisabon). I keď britský low costový dopravca (oficiálne) negarantuje prestupy, niekoľko letov (resp. segmentov) sa dá skombinovať na jednu letenku (čím sa ušetrí ďalší poplatok za platbu kartou).

0