VLetenky

Bergen a Stavanger s Wizz Air za 29 EUR

Kjerag
Sugestívny Lysefjorden z vrcholu Kjerag (1110 m) (foto: Ove Hetland/Wikimedia Commons/CC0)

Najobdivovanejšie nórske fjordy, situované v juhozápadnom Nórsku v širšom okolí miest Bergen a Stavanger, vzhliadnete aj vďaka leteckej spoločnosti Wizz Air (s odletom z poľských Katovíc).

Spiatočné letenky do nórskeho mesta Bergen sa predávajú za 118 PLN (alebo v prepočte asi 29 EUR) s odletom zo spomínaného katovického letiska. Do Stavangeru doputujete za 138 PLN (cca 34 EUR).

Uvedená suma platí pri cestovaní s “malou” príručnou batožinou”, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia iba 76 PLN (zhruba 19 EUR) za obojsmerné letenky do Bergenu a 88 PLN za spiatočné letenky (okolo 22 EUR) do Stavangeru. Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým v období od apríla do júna 2015.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Katovíc (KTW) dňa 21. mája s návratom z Bergenu (BGO) dňa 28. mája 2015 (za 118 PLN bez WDC / 76 PLN s WDC).

Alternatívou rezervácie spiatočnej letenky môže byť odlet z Katovíc (KTW) dňa 13. júna s návratom zo Stavangeru (SVG) dňa 16. júna 2015 (za 138 PLN bez WDC / 88 PLN s WDC).

Rezervácia letenky:
Katovice – Bergen za 118 PLN bez WDC / 76 PLN s WDC (21.05.-28.05.2015)
Katovice – Stavanger za 138 PLN bez WDC / 88 PLN s WDC (13.06.-16.06.2015)

Juhozápadné Nórsko

Kúzelný Bergen a fascinujúci Hardangerfjorden

V relatívne neveľkej vzdialenosti od druhého najľudnatejšieho nórskeho sídla Bergen (s 270 tisíc obyvateľmi) rozhodne neobíďte jeden z najpôvabnejších svetových fjordov vôbec – fantastický Hardangerfjorden (s celkovou dĺžkou 179 km) s neuveriteľne fotogenickým skalným útvarom Trolltunga (Trollov jazyk), ležiaci na juh od tohto pravdepodobne najpríťažlivejšieho mesta Nórska.

Mysteriózny Sognefjorden

Svojou drsnou krásou však v žiadnom prípade nezaostáva scénický Sognefjorden (rozkladajúci sa severne od Bergenu), najdlhšie (204 km) a najhlbšie (1300 m) údolie ľadovcového pôvodu v celom Nórsku a v Škandinávii. Svojou hĺbkou mu v rámci Európy konkuruje len kaňon rieky Tara v národnom parku Durmitor v balkánskej Čiernej Hore a z hľadiska celkovej dĺžky ho v svetovom meradle predbehne iba Scoresby Sound (nachádzajúci sa) vo východnom Grónsku. Pre malé porovnanie – americký Grand Canyon dosahuje maximálnu hĺbku okolo 1800 m, peruánsky Colca Canyon cca 4160 m a nepálska Kali Gandaki Gorge asi 5570 m (nejedná sa však o priame prevýšenie).

Dych berúca železnica z Flåmu do Myrdalu

Pohodovú lokalitu Flåm (59 m) v odbočujúcom Aurlandsfjorden (bočná vetva Sognefjordu) spája s horskou staničkou Myrdal (867 m) na hlavnej železničnej trase “Bergensbanen” (z Bergenu do Osla) prekrásna železnička “Flåmsbana”, ktorá toto dramatické prevýšenie prekonáva na dvadsiatich kilometroch (pri sklone 5,5% aj pomocou dvadsiatich tunelov a jedného mosta).

Čarovný Lysefjorden

K ďalším grandióznym fjordom vo výnimočnej oblasti juhozápadného Nórska sa zaraďuje majestátny Lysefjorden, rozprestierajúci sa v regióne pri meste Stavanger (vyše 200 km južne od Bergenu). Skúste impozantnú skalnú platňu (s monumentálnym kolmým útesom) nazývanú “Kazateľňa” alias Preikestolen/Pulpit Rock (604 m). Výhľad na celý Lysefjorden si vychutnáte ako na dlani z odľahlejšieho vrchu Kjerag (1110 m) s unikátnym mohutným balvanom Kjeragbolten, zakliesneným v škáre medzi dvoma gigantickými protiľahlými bralami nad 984 m hlbokou priepasťou.

Nórsko ekonomicky

Aj keď Nórsko nepatrí k najekonomickejším cestovateľským cieľom, pokiaľ sa (v teplejších mesiacoch) plánujete venovať hlvne trekkingu, vo všeobecnosti sa dá za ubytovanie trochu ušetriť využitím obľúbenej siete turistických ubytovacích zariadení organizácie Den Norske Turistforening. Tie možno rozdeliť do troch kategórií – “staffed lodges” (turistické chaty), “self service-cabins” (útulne s príslušenstvom) a “no-service cabins” (útulne). Turistické zariadenia v tretej skupine možno často používať viacmenej “zdarma”, resp. za neveľký príspevok na ich údržbu a prevádzku.

0