VLetenky

Bergen a Stavanger s Wizz Air od 29 EUR

Preikestolen
Preikestolen/Kazateľňa (foto: Svein-Magne Tunli @ tunliweb.no /Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Najgrandióznejšie nórske fjordy, položené v juhozápadnom Nórsku v širšom okolí miest Bergen a Stavanger, uvidíte aj zásluhou leteckej spoločnosti Wizz Air (s odletom z poľských Katovíc).

Spiatočné letenky do nórskeho mesta Bergen sa dajú kúpiť za 118 PLN (alebo v prepočte cca 29 EUR) s odletom zo spomínaného katovického letiska. Do Stavangeru doletíte za 138 PLN (asi 33 EUR).

Uvedená suma platí pri cestovaní s “malou” príručnou batožinou”, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia len 78 PLN (asi 19 EUR) za letenky do Bergenu, resp. 93 PLN (okolo 22 EUR) do Stavangeru. Letenky za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve v priebehu jarných mesiacov 2015 (s lepšou dostupnosťou pre členov WDC).

Príklad rezervácie obojsmernej letenky nech bude napr. odlet z Katovíc (KTW) dňa 21. apríla s návratom z Bergenu (BGO) dňa 23. apríla 2015 (za 118 PLN bez WDC / 78 PLN s WDC).

Alternatívou rezervácie spiatočnej letenky môže byť odlet z Katovíc (KTW) dňa 28. apríla s návratom zo Stavangeru (SVG) dňa 14. mája 2015 (za 138 PLN bez WDC / 93 PLN s WDC).

Rezervácia letenky:
Katovice – Bergen za 118 PLN bez WDC / 78 PLN s WDC (21.04.-23.04.2015)
Katovice – Stavanger za 138 PLN bez WDC / 93 PLN s WDC (28.04.-14.05.2015)

Juhozápadné Nórsko

Čarovný Bergen a fantastický Hardangerfjorden

V pomerne neveľkej vzdialenosti od druhého najväčšieho nórskeho sídla Bergen (s 270 tisíc obyvateľmi) rozhodne nevynechajte jeden z najpríťažlivejších svetových fjordov vôbec – fascinujúci Hardangerfjorden (s celkovou dĺžkou 179 km) s neskutočne fotogenickým skalným útvarom Trolltunga (Trollov jazyk), nachádzajúci sa na juh od tohto zrejme najpôvabnejšieho mesta Nórska.

Tajuplný Sognefjorden

Svojou drsnou krásou však v žiadnom prípade nezaostáva scénický Sognefjorden (rozprestierajúci severne od Bergenu), najdlhšie (204 km) a najhlbšie (1300 m) údolie ľadovcového pôvodu v celom Nórsku a v Škandinávii. Svojou hĺbkou mu v rámci Európy konkuruje iba kaňon rieky Tara v národnom parku Durmitor v balkánskej Čiernej Hore a z hľadiska celkovej dĺžky ho v svetovom meradle predstihne len Scoresby Sound ležiaci vo východnom Grónsku. Iba pre malé porovnanie – americký Grand Canyon dosahuje maximálnu hĺbku okolo 1800 m, peruánsky Colca Canyon cca 4160 m a nepálska Kali Gandaki Gorge asi 5570 m (nejedná sa však o priame prevýšenie).

Dych berúca železnica z Flåmu do Myrdalu

Príjemnú lokalitu Flåm (59 m) v odbočujúcom Aurlandsfjorden (bočná vetva Sognefjordu) spája s horskou staničkou Myrdal (867 m) na hlavnej železničnej trase “Bergensbanen” (z Bergenu do Osla) nádherná železnička “Flåmsbana”, ktorá toto úctyhodné prevýšenie prekonáva na dvadsiatich kilometroch (pri sklone 5,5% aj pomocou dvadsiatich tunelov a jedného mosta).

Kúzelný Lysefjorden

K ďalším obdivuhodným fjordom v mimoriadnej oblasti juhozápadného Nórska sa radí impozantný Lysefjorden, rozkladajúci sa v regióne pri meste Stavanger (viac ako 200 km na juh od Bergenu). Skúste majestátnu skalnú platňu s monumentálnym kolmým útesom zvanú “Kazateľňu” alias Preikestolen/Pulpit Rock (604 m). Výhľad na celý Lysefjorden si vychutnáte ako na dlani z odľahlejšieho vrchu Kjerag (1110 m) s jedinečným gigantickým balvanom Kjeragbolten, zakliesneným v škáre medzi dvoma mohutnými protiľahlými bralami nad 984 m hlbokou priepasťou.

Nórsko ekonomicky

I keď Nórsko nepatrí k nejekonomickejším cestovateľským cieľom, ak sa (v teplejších mesiacoch) plánujete venovať najmä trekkingu, v globále možno za ubytovanie trošku ušetriť využitím populárnej siete turistických ubytovacích zariadení organizácie Den Norske Turistforening. Tie sa dajú rozdeliť do troch kategórií – “staffed lodges” (turistické chaty), “self service-cabins” (útulne s príslušenstvom) a “no-service cabins” (útulne). Turistické zariadenia v tretej skupine bude možné často používať viacmenej “zdarma” či za neveľký peniaz (za príspevok na ich údržbu a prevádzku).

0