VLetenky

Benátsko s Ryanair od 33 EUR

Sorapiss
Idylické Lago del Sorapis (1926 m) v grandióznych Dolomitoch (foto: sergio barbieri/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Svetoznáme Benátky, mesto Romea a Júlie, excelentné Lago di Garda, scénické Dolomity i jadranské pobrežie možno vzhliadnuť na začiatku leta so spoločnosťou Ryanair (s odletom z Budapešti).

Spiatočné letenky do talianskych Benátok máte možnosť kúpiť za 9918 HUF (alebo v prepočte cca 33 EUR) s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu. Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte naviac poplatok 2%) a pri absolvovaní letu s príručnou batožinou (povolené 2 ks). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve počas júna 2015.

Príklad rezervácie obojsmernej letenky do Benátska nech bude napr. odlet z Budapešti (BUD) dňa 4. júna a návrat z Benátky-Treviso (TSF) dňa 7. júna 2015 (t.j. “predĺžený víkend” štvrtok – nedeľa).

Rezervácia letenky:
Budapešť – Benátky za 9918 HUF (04.06.-07.06.2015)

Benátsko

Keďže fascinujúce Benátky nebude treba našim cestovateľom zrejme bližšie predstavovať, skúsime Vám trochu priblížiť ďalšie krásy vskutku vďačného regiónu Benátsko (Veneto), ktoré akoby ostávali trošičku v tieni najslávnejšieho mesta celej tejto výnimočnej oblasti. Či už zamierite z metropoly Benátska na západ, na sever alebo na východ – nestúpite vedľa a bude čo obdivovať.

Kúzelná Padova

Pokiaľ sa vydáte z fantastických Benátok (do talianskeho vnútrozemia) smerom na západ, istotne neobíďte pôvabnú Padovu s impresívnym Prato della Valle, s plochou 90 tisíc m² najväčším námestím v celom Taliansku (a zároveň jedným z najrozľahlejších v Európe). Zelený “ostrov” v strede “piazza” obklopuje vodný kanál s dvoma radmi súsoší po svojich oboch stranách. Za zmienku stojí najmä arkádovitý Palazzo della Ragione a niekoľko pozoruhodných bazilík.

Čarovná Vicenza

Pokračovať skúste do pomerne neveľmi vzdialenej Vicenzy. Toto príťažlivé historické mesto Vás nepochybne očarí hlavne v prípade, pokiaľ máte radi architektúru a umenie. Ukrýva výborné diela renesančného architekta s menom Andrea Palladio – jedinečné divadlo Teatro Olimpico a mnoho víl v celej provincii Vicenza (resp. regióne Veneto), ktoré sa zaraďujú do svetového dedičstva UNESCO.

Romantická Verona

Okúzľujúca Verona, pohodové mesto Shakespearovho Rómea a Júlie, dýcha na Vás bohatou históriou a môže sa popýšiť takisto nesmierne pútavým okolím. Prekrásne jazero Lago di Garda (najväčšie v Taliansku) leží doslova len kúsok od mesta. Samotná Verona slúži v prenesenom zmysle i ako brána do skvelej horskej reťaze pohoria Dolomity a súčasne i do prevažne nemecky hovoriaceho regiónu Südtirol. Najvýznamnejšie sídlo a zároveň administratívno-politické centrum tejto unikátnej oblasti, malebné Bolzano, delí od Verony vzdialenosť niečo viac ako 100 km (smerom na sever).

Nádherné Lago di Garda

Na pobreží mimoriadne fotogenického Gardského jazera natrafíte na niekoľko majestátnych hradov a zámkov – spomeňme aspoň romantický zámoček v Sirmione (na južnom brehu Lago di Garda), či impozantné hrady v Torri del Benaco a v Malcesine (východná strana jazera). Na gigantickú pevnosť narazíte aj v Rovereto, neveľmi vzdialeného od severného konca Gardského jazera (približne 20 km južne od Trentu). Samozrejmosťou v celej tejto neuveriteľnej oblasti budú vynikajúce podmienky na pešiu (a pre náročnejších i na vysokohorskú) turistiku či pestovanie zimných športov.

Dramatické Dolomity

O čosi západnejšie v Dolomitoch Vás očakáva legendárne turistické a lyžiarske stredisko Cortina d’Ampezzo, ktorej dominuje magický masív Cristallo (3221 m) a rozoklané (tri) skalné veže Tre Cime di Lavaredo (2999 m). Pokiaľ však máte vo Vašom cestovateľskom itinerári zahrnutú iba oblasť v Dolomitoch v okolí “Cortiny”, jednoduchšie bude vydať sa sem priamo z Benátok cestou na sever.

Niečo pre fanúšikov zimných športov

V najchladnejšom ročnom období majú vášniví milovníci lyžovania výhodnú príležitosť využiť “Dolomiti Superski” – cenovo atraktívny Ski Pass zahŕňajúci dvanásť stredísk zimných športov v celých Dolomitoch (s celkovou dĺžkou lyžiarskych trás okolo 1200 kilometrov), z ktorých k najpopulárnejším popri Cortina d’Ampezzo sa radia pravdepodobne Val Gardena a Val di Fiemme.

0