VLetenky

Benátsko s Ryanair od 25 EUR

Lake Misurina
Grandiózne Lago di Misurina (1754 m) v idylických Dolomitoch (foto: François Philipp/Flickr/CC BY 2.0)

Preslávené Benátky, mesto Romea a Júlie, excelentné Lago di Garda, scénické Dolomity i jadranské pobrežie máte príležitosť uvidieť so spoločnosťou Ryanair (s odletom z Budapešti).

Spiatočné letenky do talianskych Benátok sa predávajú za 7878 HUF (alebo v prepočte cca 25 EUR) s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu. Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte navyše poplatok 2%) a pri absolvovaní letu s príručnou batožinou (povolené 2 ks). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve počas októbra 2015.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Benátska nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) dňa 6. októbra a návrat z Benátky-Treviso (TSF) dňa 13. októbra 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Benátky za 7878 HUF (06.10.-13.10.2015)

Benátsko

Keďže fantastické Benátky nebude treba našim cestovateľom pravdepodobne bližšie predstavovať, skúsime Vám trošku priblížiť ďalšie krásy vskutku vďačného regiónu Benátsko (Veneto), ktoré akoby zostávali trošičku v úzadí najslávnejšieho mesta celej tejto mimoriadnej oblasti. Či už zavítate z metropoly Benátska na západ, na sever alebo na východ – nestúpite vedľa a bude čo obdivovať.

Čarovná Padova

Ak sa vyberiete z fascinujúcich Benátok (do talianskeho vnútrozemia) smerom na západ, určite nevynechajte príťažlivú Padovu s pôsobivým Prato della Valle, s plochou 90 tisíc m² najväčším námestím v celom Taliansku (a súčasne jedným z najrozľahlejších v Európe). Zelený “ostrov” v strede “piazza” obkolesuje vodný kanál s dvoma radmi súsoší po svojich oboch stranách. Za zmienku stojí hlavne arkádovitý Palazzo della Ragione a niekoľko pozoruhodných bazilík.

Kúzelná Vicenza

Pokračovať skúste do relatívne neveľmi vzdialenej Vicenzy. Toto pôvabné historické mesto Vás nepochybne očarí najmä v prípade, ak máte radi architektúru a umenie. Skrýva vynikajúce diela renesančného architekta pod menom Andrea Palladio – unikátne divadlo Teatro Olimpico a množstvo víl v celej provincii Vicenza (resp. regióne Veneto), ktoré sa radia do svetového dedičstva UNESCO.

Romantická Verona

Očarujúca Verona, príjemné mesto Shakespearovho Rómea a Júlie, dýcha na Vás bohatou históriou a môže sa pochváliť taktiež neuveriteľne atraktívnym okolím. Nádherné jazero Lago di Garda (najväčšie v Taliansku) leží doslova iba kúsok od mesta. Samotná Verona slúži v prenesenom zmysle aj ako brána do úžasnej horskej reťaze pohoria Dolomity a zároveň aj do prevažne nemecky hovoriaceho regiónu Südtirol. Najdôležitejšie sídlo a zároveň administratívno-politické centrum tejto jedinečnej oblasti, malebné Bolzano, delí od Verony vzdialenosť čosi vyše 100 km (smerom na sever).

Prekrásne Lago di Garda

Na pobreží výnimočne fotogenického Gardského jazera naďabíte na niekoľko impozantných hradov a zámkov – spomeňme aspoň romantický zámoček v Sirmione (na južnom brehu Lago di Garda), či majestátne hrady v Torri del Benaco a v Malcesine (východná strana jazera). Na obrovitú pevnosť natrafíte aj v Rovereto, neveľmi vzdialeného od severného konca Gardského jazera (zhruba 20 km na juh od Trentu). Samozrejmosťou v celej tejto neskutočnej oblasti budú excelentné podmienky na pešiu (a pre náročnejších aj na vysokohorskú) turistiku či pestovanie zimných športov.

Magické Dolomity

O niečo západnejšie v Dolomitoch Vás čaká preslávené turistické a lyžiarske stredisko Cortina d’Ampezzo, ktorej dominuje dramatický masív Cristallo (3221 m) a rozoklané (tri) skalné veže Tre Cime di Lavaredo (2999 m). Ak však máte vo Vašom cestovateľskom itinerári zahrnutú len oblasť v Dolomitoch v okolí “Cortiny”, jednoduchšie bude vypraviť sa sem priamo z Benátok cestou na sever.

Niečo pre fanúšikov zimných športov

V najchladnejšom ročnom období majú vášniví milovníci lyžovania vhodnú príležitosť využiť “Dolomiti Superski” – cenovo lákavý Ski Pass zahŕňajúci dvanásť stredísk zimných športov v celých Dolomitoch (s celkovou dĺžkou lyžiarskych trás okolo 1200 kilometrov), z ktorých k najobľúbenejším popri Cortina d’Ampezzo partia zrejme Val Gardena a Val di Fiemme.

0