VLetenky

Belgicko s Brussels Airlines od 109 EUR

Ak máte namierené do Belgicka a preferujete skôr klasické aerolínie, možno Vám padne vhod ponuka leteckej spoločnosti Brussels Airlines, člena skupiny Deutsche Lufthansa AG (s odletmi z okolitých letísk – s dobrou dostupnosťou aj počas víkendových termínov).

Spiatočné letenky do belgického Bruselu sa predávajú od 109 EUR s odletom z pražského letiska, resp. za 114 EUR z Viedne alebo za 125 EUR z maďarskej Budapešti. Tarifné podmienky stanovujú iba min. dobu pobytu – sobotňajšiu noc. Letenky za najnižšiu cenu nájdete počas januára 2013 pri nákupe do 24. novembra, kedy platí malá zľava. V ďalších mesiacoch roku 2013 alebo pri kúpe letenky po 24. novembri zaplatíte o niekoľko EUR viac. Lety na spomínaných linkách Brussels Airlines do Belgicka z našich končín (t.j. Praha – Brusel, Viedeň – Brusel a Budapešť – Brusel) sú v období platnosti zimného letového poriadku väčšinu dní v týždni operované 2-3x denne (v niektorých prípadoch sú za podobnú cenu aj “codeshare-ované” lety s aliančnými partnermi).

Brusel z Prahy za 109 EUR

Do belgického hlavného mesta sa z medzinárodného letiska Václava Havla v Prahe dostanete v cene 2798 CZK alebo v prepočte 109 EUR za spiatočné letenky.

Ako príklad rezervácie spiatočnej letenky nech poslúži odlet z Prahy (PRG) dňa 4. januára s návratom z
Bruselu (BRU) dňa 6. januára 2013 (“predĺžený víkend” piatok – nedeľa).

Rezervácia letenky: Praha – Brusel za 2798 CZK

Brusel z Viedne za 114 EUR

Spiatočné letenky do belgickej metropoly s odletom z medzinárodného leteckého prístavu vo Viedni (“Schwechat”) Vás vyjdú na rovných 114 EUR.

Príkladom rezervácie letenky môže byť odlet z viedenského letiska vo Schwechate (VIE) dňa 11. januára s návratom z Bruselu (BRU) dňa 13. januára 2013 (“predĺžený víkend” piatok – nedeľa).

Rezervácia letenky: Viedeň – Brusel za 114 EUR

Brusel z Budapešti za 125 EUR

O niekoľko euro viac zaplatíte pri letoch z maďarskej metropoly – spiatočná letenka bude stáť Vašu peňaženku, resp. platobnú kartu 35500 HUF alebo 125 EUR.

Príklad rezervácie letenky nech bude napr. odlet z Budapešti (BUD) dňa 11. januára a návrat z bruselského letiska (BRU) dňa 13. januára 2013 (“predĺžený víkend” piatok – nedeľa).

Rezervácia letenky: Budapešť – Brusel za 35500 HUF

I keď Belgicko zaberá územie s oveľa menšou rozlohou ako Slovensko (zhruba 30 tisíc km²), žije v ňom takmer 11 miliónov obyvateľov. 1,1-miliónový Brusel – administratívne centrum Belgicka a prakticky aj celej EÚ, leží v centrálnej časti krajiny (v jeho metropolitnej oblasti žije okolo 2 milióny obyvateľov). Za návštevu určite stojí historické hlavné námestie Grand Place (Grote Markt), ako aj niekoľko pozoruhodných múzeí a galérií. Nenechajte si ujsť prehliadku jedného z domácich minipivovarov spojenú s ochutnávkou výborného miestneho piva. Nezabudnite si dopriať ani veľmi lahodnú belgickú čokoládu. Asi 15 km južne od Bruselu sa nachádza legendárne Waterloo, miesto poslednej Napoleonovej bitky. Ak máte radi architektúru, sklamaní určite nebudete v historických flámskych mestách Antverpy a Bruggy s vynikajúco zachovanými nádhernými centrami.

Ak Vás náhodou prehliadka hlavného mesta Belgicka a okolia po nejakom čase omrzí, využitím služieb “low cost” autobusového dopravcu Megabus sa za veľmi atraktívnu sumu dostanete z Bruselu do okolitých európskych metropol – do Amsterdamu od 1 GBP/one way, do Londýna od 4 GBP/smer či do Paríža od 5 GBP/smer. Počas pravidelných promo akcií spomínanej spoločnosti sa dajú dokonca (všetky) spomínané trasy kúpiť za 1 GBP/one way. Z južného bruselského “nízkonákladového” letiska v Charleroi máte naopak príležitosť vybrať sa za 5 EUR do luxemburgskej metropoly Luxemburgu spojom nízkonákladovej autobusovej spoločnosti Flibco.com. Za rovnakú sumu sa dá pri nákupe v dostatočnom časovom predstihu dopraviť i do neďalekého francúzskeho mesta Lille.

Z oboch medzinárodných bruselských letísk operujú nielen transkontinentálne lety za veľmi priaznivé ceny belgické letecké spoločnosti Jetairfly (zo skupiny TUI Group) či Thomas Cook Airlines Belgium. Spomeňme aspoň lety do Karibiku (Mexiko/Mayská riviéra, Kuba, Dominikánska republika, Jamajka), na ostrovy pri pobreží severozápadnej Afriky (Azorské ostrovy, Madeira, Kanárske ostrovy, Kapverdy) či do oblasti Blízkeho Východu/Ázie (Egypt, Jordánsko, Thajsko).

0