VLetenky

Baskicko s Volotea od 18 EUR

Butrón
Castillo de Butrón v blízkosti mesta Bilbao (foto: Lvhp2000/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Vďaka ponuke leteckej spoločnosti Volotea máte šancu vydať sa na letný výlet do cestovateľsky trošku nedoceneného Baskicka (s odletom z rakúskej Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do baskického mesta Bilbao (v provincii Biskajsko) sa dajú kúpiť za 18 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja a dostupnosť:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve predovšetkým s odletom od mája do augusta 2018 / s návratom od augusta do októbra 2018 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Baskicka môže byť odlet z Viedne (VIE) dňa 5. augusta s návratom z baskického mesta Bilbao (BIO) dňa 23. augusta 2018.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Bilbao za 18 EUR (05.08.-23.08.2018)

Baskicko

Pozoruhodné španielske autonómne spoločenstvo Baskicko Vás očakáva v pobrežnom pásme Atlantiku (Biskajského zálivu), v severnej partii krajiny (na severe Iberského polostrova). Na západe hraničí s Kantábriou, na juhozápade susedí s Castile and León (resp. provinciou Burgos), za južného suseda má región La Rioja, na východe sa stretáva s Navarrou a sever obmývajú vody Atlantického oceánu (kultúrne pokračuje do nemenej lákavého susedného Francúzska).

Najmysterióznejšia európska jazyková skupina?

2,1-miliónové španielske Baskicko (s rozlohou viac ako 7200 km²) administratívno-politicky vytvárajú provincie Biskajsko (Bilbao), Gupizkoa (San Sebastián) a Álava (Vitoria-Gasteiz). K úradným rečiam sa zaraďujú španielčina a baskičtina, ktorá sa výrazne odlišuje (nielen) od okolitých románskych jazykových skupín (dokonca sa objavili špekulácie aj o spoločnom pôvode s kaukazskými jazykmi).

Výborné Biskajsko s pulzujúcim Bilbaom

Najľudnatejšie sídlo Baskicka a administratívne centrum provincie Biskajsko – takmer 370-tisícové Bilbao (so zhruba miliónom obyvateľov v širšej metropolitnej oblasti), nájdete približne 15 km južne od vôd Biskajského zálivu. Na vcelku pôsobivé miestečká naďabíte v neďalekom prístavnom Portugalete. Nevynechajte skvelý ostrovček Gaztelugatxe s dramatickou kaplnkou sv. Jána (Krstiteľa) neďaleko od pobrežia. Poriadnou dávkou fotogenickosti disponuje aj nesmierne príťažlivý “zámoček” Castillo Butrón (interiér v súčasnosti pre širokú verejnosť nebude prístupný).

Fantastický San Sebastián

Pokračujúc popri brehoch magického Atlantického oceánu ďalej smerom na západ doputujete do susednej baskickej provincie Gipuzkoa. Jej príťažlivé centrum, 190-tisícový San Sebastián (alebo v baskičtine Donostia), Vás čaká v pomerne neveľkej vzdialenosti od francúzskych hraníc v nádhernom zálive v tvare polmesiaca s názvom Bahía de La Concha.

Obdivuhodná Bahía de La Concha

Za plážovými scenériami nemusíte chodiť ďaleko, keďže celá zátoka oplýva pohodovými piesočnatými plážami (Playa de la Concha). Panoramatický výhľad na celú oblasť s ostrovom Isla de Santa Clara si dožičte z Monte Igueldo alebo z Monte Urgull (s 12 m vysokou sochou Krista). Nezabudnite si vychutnať baskickú pochúťku “pintxos”, pripomínajúce tapas (s pôvodom v Andalúzii).

Príjemná baskická metropola Vitoria-Gasteiz

Impresívne správne centrum celého autonómneho spoločenstva Baskicko, 320-tisícové Vitoria-Gasteiz, nájdete v jeho najjužnejšej provincii Álava. Taktiež ako susedná La Rioja, aj tento región preslávilo vynikajúce víno. Podobne ako Bilbao či San Sebastián, aj Vitoria Gasteiz sa radí k lokalitám, kde sa gurmáni majú na čo tešiť. Nielen vzhľadom na obrovské množstvo zelene sa srdce španielskeho Baskicka v roku 2012 stalo aj hlavným “zeleným” mestom Európy.

0