VLetenky

Baskicko s Lufthansou od 121 EUR

Bahía de La Concha
Skvelá zátoka Bahía de La Concha v San Sebastián/Donostia (foto: Miguel Mendez/Flickr/CC BY 2.0)

Na prvý pohľad všedný tarif Lufthansy v spolupráci s dcérskymi Germanwings z Viedne do Bilbaa poteší pri lepšom pohľade do rezervačných systémov aj dostupnosťou počas letných prázdnin.

Spiatočné letenky do baskického mesta Bilbao sa dajú kúpiť za 121 EUR s odletom zo spomínaného viedenského letiska. Tarifné podmienky určujú min. dobu pobytu 5 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do vyčerpania voľných termínov (alebo do aktualizácie tarifu). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve prakticky počas celého roka (vrátane letného prázdninového obdobia).

Príklad rezervácie obojsmernej letenky do Baskicka nech bude napr. odlet z Viedne (VIE) dňa 7. júla s návratom z baskického mesta Bilbao (BIO) dňa 14. júla 2015.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Bilbao za 121 EUR (07.07.-14.07.2015)
Viedeň – Bilbao za 125 EUR (rezervácia v AJ)
Viedeň – Bilbao za 131 EUR (rezervácia v SJ)
Viedeň – Bilbao za 132 EUR (rezervácia v NJ)

Baskicko

Pozoruhodné španielske autonómne spoločenstvo Baskicko Vás čaká v pobrežnom pásme Atlantiku (Biskajského zálivu), v severnej časti krajiny (na severe Iberského polostrova). Na západe hraničí s Kantábriou, na juhozápade susedí s Castile and León (resp. provinciou Burgos), za južného suseda má región La Rioja, na východe sa stretáva s Navarrou a sever obmývajú vody Atlantického oceánu (kultúrne pokračuje do nemenej pútavého susedného Francúzska).

Najtajomnejšia európska jazyková skupina?

2,1-miliónové španielske Baskicko (s rozlohou vyše 7200 km²) administratívno-politicky tvoria provincie Biskajsko (Bilbao), Gupizkoa (San Sebastián) a Álava (Vitoria-Gasteiz). K úradným rečiam sa radia španielčina a baskičtina, ktorá sa výrazne líši (nielen) od okolitých románskych jazykových skupín (dokonca sa objavili špekulácie aj o spoločnom pôvode s juhokaukazskými jazykmi).

Excelentné Biskajsko s rušným Bilbaom

Najľudnatejšie sídlo Baskicka a administratívne centrum provincie Biskajsko – skoro 370-tisícové Bilbao (s približne miliónom obyvateľov v širšej metropolitnej oblasti), nájdete zhruba 15 km južne od vôd Biskajského zálivu. Na celkom impresívne miestečká natrafíte v neďalekom prístavnom Portugalete. Neobíďte úžasný ostrovček Gaztelugatxe s magickou kaplnkou sv. Jána (Krstiteľa) neďaleko od pobrežia. VCelku veľkou dávkou fotogenickosti oplýva aj neuveriteľne pôvabný “zámoček” Castillo Butrón (interiér v súčasnosti pre širokú verejnosť nebude prístupný).

Fascinujúci San Sebastián

Pokračujúc popri brehoch magického Atlantického oceánu ďalej smerom na západ docestujete do susednej baskickej provincie Gipuzkoa. Jej pôvabné centrum, 190-tisícový San Sebastián (alebo v baskičtine Donostia), Vás očakáva v relatívne neveľkej vzdialenosti od francúzskych hraníc v prekrásnom zálive v tvare polmesiaca pod názvom Bahía de La Concha.

Dramatická Bahía de La Concha

Za plážovými scenériami nemusíte chodiť ďaleko, keďže celá zátoka disponuje príjemnými piesočnatými plážami (Playa de la Concha). Úžasný výhľad na celú oblasť s ostrovom Isla de Santa Clara si vychutnáte z Monte Igueldo alebo z Monte Urgull (s 12 m vysokou sochou Krista). A nezabudnite si dožičiť baskickú pochúťku “pintxos”, pripomínajúce tapas (s pôvodom v Andalúzii).

Pohodová baskická metropola Vitoria-Gasteiz

Pôsobivé správne centrum celého autonómneho spoločenstva Baskicko, 320-tisícové Vitoria-Gasteiz, nájdete v jeho najjužnejšej provincii Álava. Takisto ako susedná La Rioja, aj tento región preslávilo vynikajúce víno. Rovnako ako Bilbao či San Sebastián, aj Vitoria Gasteiz sa zaraďuje k lokalitám, kde sa gurmáni majú na čo tešiť. Nielen vzhľadom na obrovské množstvo zelene sa srdce španielskeho Baskicka v roku 2012 stalo i hlavným “zeleným” mestom Európy.

0