VLetenky

Baskicko s Eurowings od 130 EUR

Bahía de La Concha
San Sebastián (Donostia) so zátokou Bahía de La Concha (foto: Nigel Swales/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Vďaka ponuke leteckej spoločnosti Eurowings máte príležitosť vybrať sa na letný výlet do cestovateľsky trochu nedoceneného Baskicka (s odletom z rakúskej Viedne).

Spiatočné letenky do baskického mesta Bilbao (v provincii Biskajsko) sa dajú kúpiť za 130 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve nájdete predovšetkým v čase od mája do októbra 2016 – v období letných prázdnin za príplatok od 10 EUR (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Baskicka môže byť odlet z Viedne (VIE) dňa 24. júna (piatok) s návratom z baskického mesta Bilbao (BIO) dňa 1. júla 2016 (piatok).

Rezervácia letenky:
Viedeň – Bilbao za 130 EUR (24.06.-01.07.2016)
Viedeň – Bilbao za 141 EUR (rezervácia v SJ)

Baskicko

Pozoruhodné španielske autonómne spoločenstvo Baskicko Vás čaká v pobrežnom pásme Atlantiku (Biskajského zálivu), v severnej časti krajiny (na severe Iberského polostrova). Na západe hraničí s Kantábriou, na juhozápade susedí s Castile and León (resp. provinciou Burgos), za južného suseda má región La Rioja, na východe sa stretáva s Navarrou a sever obmývajú vody Atlantického oceánu (kultúrne pokračuje do nemenej pútavého susedného Francúzska).

Najtajomnejšia európska jazyková skupina?

2,1-miliónové španielske Baskicko (s rozlohou vyše 7200 km²) administratívno-politicky tvoria provincie Biskajsko (Bilbao), Gupizkoa (San Sebastián) a Álava (Vitoria-Gasteiz). K úradným rečiam sa radia španielčina a baskičtina, ktorá sa výrazne líši (nielen) od okolitých románskych jazykových skupín (dokonca sa objavili špekulácie i o spoločnom pôvode s juhokaukazskými jazykmi).

Vynikajúce Biskajsko s rušným Bilbaom

Najľudnatejšie sídlo Baskicka a administratívne centrum provincie Biskajsko – skoro 370-tisícové Bilbao (s približne miliónom obyvateľov v širšej metropolitnej oblasti), nájdete zhruba 15 km južne od vôd Biskajského zálivu. Na celkom impresívne miestečká natrafíte v neďalekom prístavnom Portugalete. Neobíďte úžasný ostrovček Gaztelugatxe s magickou kaplnkou sv. Jána (Krstiteľa) neďaleko od pobrežia. Poriadnou dávkou fotogenickosti disponuje i neskutočne pôvabný “zámoček” Castillo Butrón (interiér v súčasnosti pre širokú verejnosť nebude prístupný).

Fascinujúci San Sebastián

Pokračujúc popri brehoch dramatického Atlantického oceánu ďalej smerom na západ docestujete do susednej baskickej provincie Gipuzkoa. Jej pôvabné centrum, 190-tisícový San Sebastián (alebo v baskičtine Donostia), Vás očakáva v relatívne neveľkej vzdialenosti od francúzskych hraníc v prekrásnom zálive v tvare polmesiaca pod názvom Bahía de La Concha.

Grandiózna Bahía de La Concha

Za plážovými scenériami nemusíte chodiť ďaleko, keďže celá zátoka oplýva príjemnými piesočnatými plážami (Playa de la Concha). Panoramatický výhľad na celú oblasť s ostrovom Isla de Santa Clara si doprajete z Monte Igueldo alebo z Monte Urgull (s 12 m vysokou sochou Krista). A nezabudnite si vychutnať baskickú pochúťku “pintxos”, pripomínajúce tapas (s pôvodom v Andalúzii).

Pohodová baskická metropola Vitoria-Gasteiz

Pôsobivé správne centrum celého autonómneho spoločenstva Baskicko, 320-tisícové Vitoria-Gasteiz, nájdete v jeho najjužnejšej provincii Álava. Rovnako ako susedná La Rioja, aj tento región preslávilo excelentné víno. Podobne ako Bilbao či San Sebastián, aj Vitoria Gasteiz patrí k lokalitám, kde sa gurmáni majú na čo tešiť. Nielen vzhľadom na obrovské množstvo zelene sa srdce španielskeho Baskicka v roku 2012 stalo i hlavným “zeleným” mestom Európy.

0