VLetenky

Baskicko s ČSA Czech Airlines od 196 EUR

Bahía de La Concha
Obdivuhodná zátoka Bahía de La Concha v baskicom San Sebastián – Donostia (foto: Chris/Flickr)

Na prvý pohľad všedný tarif na novej (sezónnej) linke spoločnosti ČSA Czech Airlines z Prahy do Bilbaa poteší pri lepšom pohľade do rezervačných systémov aj dostupnosťou v priebehu letných prázdnin.

Spiatočné letenky do baskického mesta Bilbao sa predávajú za 196 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla. Tarifné podmienky stanovujú odlety od 1. júna do 30. septembra 2015 a predaj do vyčerpania voľných termínov (alebo do aktualizácie tarifu). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete počas uvedeného času platnosti tarifu (vrátane spomínaného letného prázdninového obdobia – s dvoma týždňovými rotáciami).

Príkladom rezervácie spiatočnej letenky do Baskicka môže byť odlet z Prahy (PRG) dňa 26. júla s návratom z baskického mesta Bilbao (BIO) dňa 3. augusta 2015.

Rezervácia letenky:
Praha – Bilbao za 196 EUR (26.07.-03.08.2015)
Praha – Bilbao za 197 EUR (rezervácia v NJ)
Praha – Bilbao za 202 EUR (rezervácia v SJ)
Praha – Bilbao za 5593 CZK (rezervácia v ČJ)

Baskicko

Pozoruhodné španielske autonómne spoločenstvo Baskicko Vás očakáva v pobrežnom pásme Atlantiku (Biskajského zálivu), v severnej partii krajiny (na severe Iberského polostrova). Na západe hraničí s Kantábriou, na juhozápade susedí s Castile and León (resp. provinciou Burgos), za južného suseda má región La Rioja, na východe si “podáva ruky” s Navarrou a sever obmývajú vody Atlantického oceánu (kultúrne pokračuje do susedného Francúzska).

Najmysterióznejšia európska jazyková skupina?

2,1-miliónové španielske Baskicko (s rozlohou viac ako 7200 km²) administratívno-politicky vytvárajú provincie Biskajsko (Bilbao), Gupizkoa (San Sebastián) a Álava (Vitoria-Gasteiz). K úradným rečiam sa zaraďujú španielčina a baskičtina, ktorá sa výrazne líši (nielen) od okolitých románskych jazykových skupín (dokonca sa objavili špekulácie aj o spoločnom pôvode s juhokaukazskými jazykmi).

Vynikajúce Biskajsko s pulzujúcim Bilbaom

Najľudnatejšie sídlo Baskicka a administratívne centrum provincie Biskajsko – takmer 370-tisícové Bilbao (so zhruba miliónom obyvateľov v širšej metropolitnej oblasti), nájdete približne 15 km na juh od vôd Biskajského zálivu. Na vcelku pôsobivé miestečká naďabíte v neďalekom prístavnom Portugalete. Nevynechajte skvelý ostrovček Gaztelugatxe s dramatickou kaplnkou sv. Jána (Krstiteľa) neďaleko od pobrežia. Celkom veľkou dávkou fotogenickosti oplýva aj neskutočne príťažlivý “zámoček” Castillo Butrón (interiér v súčasnosti pre širokú verejnosť nebude prístupný).

Fantastický San Sebastián

Pokračujúc popri brehoch dramatického Atlantického oceánu ďalej smerom na západ doputujete do susednej baskickej provincie Gipuzkoa. Jej príťažlivé centrum, 190-tisícový San Sebastián (alebo v baskičtine Donostia), Vás čaká v pomerne neveľkej vzdialenosti od francúzskych hraníc v nádhernom zálive v tvare polmesiaca pod názvom Bahía de La Concha.

Magická Bahía de La Concha

Za plážovými scenériami nemusíte chodiť ďaleko, keďže celá zátoka disponuje pohodovými piesočnatými plážami (Playa de la Concha). Skvelý výhľad na celú oblasť s ostrovom Isla de Santa Clara si vychutnáte z Monte Igueldo alebo z Monte Urgull (s 12 m vysokou sochou Krista). A nezabudnite si dopriať baskickú pochúťku “pintxos”, pripomínajúce tapas (s pôvodom v Andalúzii).

Príjemná baskická metropola Vitoria-Gasteiz

Impresívne správne centrum celého autonómneho spoločenstva Baskicko, 320-tisícové Vitoria-Gasteiz, nájdete v jeho najjužnejšej provincii Álava. Taktiež ako susedná La Rioja, aj tento región preslávilo výborné víno. Takisto ako Bilbao či San Sebastián, aj Vitoria Gasteiz sa radí k lokalitám, kde sa gurmáni majú na čo tešiť. Nielen vzhľadom na obrovské množstvo zelene sa srdce španielskeho Baskicka v roku 2012 stalo aj hlavným “zeleným” mestom Európy.

0