VLetenky

Baskicko s ČSA Czech Airlines od 116 EUR

Bahía de La Concha
Bahía de La Concha v San Sebastián – Donostia (foto: Monster1000/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Pri využití priamych letov spoločnosti ČSA Czech Airlines (z leteckej aliancie Sky Team) z Prahy do Bilbaa možno stráviť príjemný jesenný “predĺžený” víkend v grandióznom Baskicku.

Spiatočné letenky do Baskicka sú k dispozícii za 116 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska dňa 1. októbra (štvrtok večer) a návratom z baskického mesta Bilbao (BIO) dňa 5. októbra 2015 (pondelok ráno) – “last minute” ponuka leteniek s veľmi obmedzenou dostupnosťou (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Rezervácia letenky:
Praha – Bilbao za 116 EUR (01.10.-05.10.2015)
Praha – Bilbao za 129 EUR (rezervácia v NJ)

Praha – Bilbao za 119 EUR (rezervácia v SJ)
Praha – Bilbao za 3177 CZK (rezervácia v ČJ)

Baskicko

Pozoruhodné španielske autonómne spoločenstvo Baskicko Vás čaká v pobrežnom pásme Atlantiku (Biskajského zálivu), v severnej časti krajiny (na severe Iberského polostrova). Na západe hraničí s Kantábriou, na juhozápade susedí s Castile and León (resp. provinciou Burgos), za južného suseda má región La Rioja, na východe sa stretáva s Navarrou a sever obmývajú vody Atlantického oceánu (kultúrne pokračuje do susedného Francúzska).

Najtajomnejšia európska jazyková skupina?

2,1-miliónové španielske Baskicko (s rozlohou vyše 7200 km²) administratívno-politicky tvoria provincie Biskajsko (Bilbao), Gupizkoa (San Sebastián) a Álava (Vitoria-Gasteiz). K úradným rečiam sa radia španielčina a baskičtina, ktorá sa výrazne líši (nielen) od okolitých románskych jazykových skupín (dokonca sa objavili špekulácie i o spoločnom pôvode s juhokaukazskými jazykmi).

Výborné Biskajsko s rušným Bilbaom

Najľudnatejšie sídlo Baskicka a administratívne centrum provincie Biskajsko – skoro 370-tisícové Bilbao (s približne miliónom obyvateľov v širšej metropolitnej oblasti), nájdete zhruba 15 km na juh od vôd Biskajského zálivu. Na vcelku impresívna miestečká natrafíte v neďalekom prístavnom Portugalete. Neobíďte úžasný ostrovček Gaztelugatxe s magickou kaplnkou sv. Jána (Krstiteľa) neďaleko od pobrežia. Vskutku veľkou dávkou fotogenickosti oplýva i nesmierne pôvabný “zámoček” Castillo Butrón (interiér v súčasnosti pre širokú verejnosť nebude prístupný).

Fascinujúci San Sebastián

Pokračujúc popri brehoch impozantného Atlantického oceánu ďalej smerom na západ docestujete do susednej baskickej provincie Gipuzkoa. Jej pôvabné centrum, 190-tisícový San Sebastián (alebo v baskičtine Donostia), Vás očakáva v relatívne neveľkej vzdialenosti od francúzskych hraníc v prekrásnom zálive v tvare polmesiaca s názvom Bahía de La Concha.

Dramatická Bahía de La Concha

Za plážovými scenériami nemusíte chodiť ďaleko, keďže celá zátoka disponuje príjemnými piesočnatými plážami (Playa de la Concha). Úžasný výhľad na celú oblasť s ostrovom Isla de Santa Clara si vychutnáte z Monte Igueldo alebo z Monte Urgull (s 12 m vysokou sochou Krista). A nezabudnite si dožičiť baskickú pochúťku “pintxos”, pripomínajúce tapas (s pôvodom v Andalúzii).

Pohodová baskická metropola Vitoria-Gasteiz

Pôsobivé správne centrum celého autonómneho spoločenstva Baskicko, 320-tisícové Vitoria-Gasteiz, nájdete v jeho najjužnejšej provincii Álava. Takisto ako susedná La Rioja, aj tento región preslávilo excelentné víno. Taktiež ako Bilbao či San Sebastián, aj Vitoria Gasteiz sa zaraďuje k lokalitám, kde sa gurmáni majú na čo tešiť. Nielen vzhľadom na obrovské množstvo zelene sa srdce španielskeho Baskicka v roku 2012 stalo i hlavným “zeleným” mestom Európy.

0