VLetenky

Baskicko s Austrian Airlines od 117 EUR

Bahía de La Concha
San Sebastián (Donostia) s Jardines del Palacio de Miramar (foto: Jaume Meneses/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Vďaka tarifu Austrian Airlines v spolupráci s partnerskými aerolíniami z Lufthansa Group máte možnosť vyraziť na jesenný výlet (aj počas “predĺženého víkendu”) do Baskicka (s odletom z Viedne).

Spiatočné letenky do baskického mesta Bilbao sa predávajú za 117 EUR s odletom zo spomínaného viedenského letiska. Tarifné podmienky určujú min. dobu pobytu 5 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete najmä počas zimného letového poriadku.

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Baskicka môže byť odlet z Viedne (VIE) dňa 30. októbra (piatok) s návratom z baskického mesta Bilbao (BIO) dňa 2. novembra 2015 (pondelok).

Rezervácia letenky:
Viedeň – Bilbao za 117 EUR (30.10.-02.11.2015)
Viedeň – Bilbao za 133 EUR (rezervácia v NJ)

Viedeň – Bilbao za 132 EUR (rezervácia v SJ)
Viedeň – Bilbao za 3717 CZK (rezervácia v ČJ)

Baskicko

Pozoruhodné španielske autonómne spoločenstvo Baskicko Vás očakáva v pobrežnom pásme Atlantiku (Biskajského zálivu), v severnej partii krajiny (na severe Iberského polostrova). Na západe hraničí s Kantábriou, na juhozápade susedí s Castile and León (resp. provinciou Burgos), za južného suseda má región La Rioja, na východe sa stretáva s Navarrou a sever obmývajú vody Atlantického oceánu (kultúrne pokračuje do nemenej lákavého susedného Francúzska).

Najmysterióznejšia európska jazyková skupina?

2,1-miliónové španielske Baskicko (s rozlohou viac ako 7200 km²) administratívno-politicky vytvárajú provincie Biskajsko (Bilbao), Gupizkoa (San Sebastián) a Álava (Vitoria-Gasteiz). K úradným rečiam sa zaraďujú španielčina a baskičtina, ktorá sa výrazne líši (nielen) od okolitých románskych jazykových skupín (dokonca sa objavili špekulácie aj o spoločnom pôvode s juhokaukazskými jazykmi).

Excelentné Biskajsko s pulzujúcim Bilbaom

Najľudnatejšie sídlo Baskicka a administratívne centrum provincie Biskajsko – takmer 370-tisícové Bilbao (os zhruba miliónom obyvateľov v širšej metropolitnej oblasti), nájdete približne 15 km na juh od vôd Biskajského zálivu. Na vcelku pôsobivé miestečká naďabíte v neďalekom prístavnom Portugalete. Nevynechajte skvelý ostrovček Gaztelugatxe s dramatickou kaplnkou sv. Jána (Krstiteľa) neďaleko od pobrežia. Poriadnou dávkou fotogenickosti disponuje aj nesmierne príťažlivý “zámoček” Castillo Butrón (interiér v súčasnosti pre širokú verejnosť nebude prístupný).

Fantastický San Sebastián

Pokračujúc popri brehoch magického Atlantického oceánu ďalej smerom na západ doputujete do susednej baskickej provincie Gipuzkoa. Jej príťažlivé centrum, 190-tisícový San Sebastián (alebo v baskičtine Donostia), Vás čaká v pomerne neveľkej vzdialenosti od francúzskych hraníc v nádhernom zálive v tvare polmesiaca s názvom Bahía de La Concha.

Obdivuhodná Bahía de La Concha

Za plážovými scenériami nemusíte chodiť ďaleko, keďže celá zátoka oplýva pohodovými piesočnatými plážami (Playa de la Concha). Panoramatický výhľad na celú oblasť s ostrovom Isla de Santa Clara si vychutnáte z Monte Igueldo alebo z Monte Urgull (s 12 m vysokou sochou Krista). A nezabudnite si dopriať baskickú pochúťku “pintxos”, pripomínajúce tapas (s pôvodom v Andalúzii).

Príjemná baskická metropola Vitoria-Gasteiz

Impresívne správne centrum celého autonómneho spoločenstva Baskicko, 320-tisícové Vitoria-Gasteiz, nájdete v jeho najjužnejšej provincii Álava. Rovanko ako susedná La Rioja, aj tento región preslávilo výborné víno. Takisto ako Bilbao či San Sebastián, aj Vitoria Gasteiz patrí k lokalitám, kde sa gurmáni majú na čo tešiť. Nielen vzhľadom na obrovské množstvo zelene sa srdce španielskeho Baskicka v roku 2012 stalo aj hlavným “zeleným” mestom Európy.

0