VLetenky

Baskicko s Anisec za 40 EUR

Castillo de Butrón
Fotogenický zámok Castillo de Butrón v blízkosti mesta Bilbao (foto: Txemi López/Pixabay/CC0)

Do cestovateľsky trošku nedoceneného Baskicka sa máte možnosť vypraviť (i na “predĺžený víkend”) s leteckou spoločnosťou Anisec v spolupráci s partnerskými Level a Vueling (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do baskického mesta Bilbao (v provincii Biskajsko) sú v predaji za 40 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja a dostupnosť:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine v obmedzenom množstve od novembra 2018 do marca 2019 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania termínov).

Príklad rezervácie:
Príklad rezervácie obojsmernej letenky do Baskicka nech bude napr. odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 9. novembra (piatok) a návrat z baskického Bilbao (BIO) dňa 12. novembra 2018 (pondelok).

Rezervácia letenky:
Viedeň – Bilbao za 40 EUR (09.11.-12.11.2018 / piatok – pondelok / “manuálne zadanie”)

VIE-BIO
Viedeň, Rakúsko – Bilbao, Španielsko (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Baskicko

Pozoruhodné španielske autonómne spoločenstvo Baskicko Vás očakáva v pobrežnom pásme Atlantiku (Biskajského zálivu), v severnej partii krajiny (na severe Iberského polostrova). Na západe hraničí s Kantábriou, na juhozápade susedí s Castile and León (resp. provinciou Burgos), za južného suseda má región La Rioja, na východe sa stretáva s Navarrou a sever obmývajú vody Atlantického oceánu (kultúrne pokračuje do nemenej lákavého susedného Francúzska).

Najmysterióznejšia európska jazyková skupina?

2,1-miliónové španielske Baskicko (s rozlohou viac ako 7200 km²) administratívno-politicky vytvárajú provincie Biskajsko (Bilbao), Gupizkoa (San Sebastián) a Álava (Vitoria-Gasteiz). K úradným rečiam sa zaraďujú španielčina a baskičtina, ktorá sa výrazne odlišuje (nielen) od okolitých románskych jazykových skupín (dokonca sa objavili špekulácie aj o spoločnom pôvode s kaukazskými jazykmi).

Vynikajúce Biskajsko s rušným Bilbaom

Najľudnatejšie sídlo Baskicka a administratívne centrum provincie Biskajsko – takmer 370-tisícové Bilbao (so zhruba miliónom obyvateľov v širšej metropolitnej oblasti), nájdete približne 15 km južne od vôd Biskajského zálivu. Na vcelku pôsobivé miestečká naďabíte v neďalekom prístavnom Portugalete. Nevynechajte skvelý ostrovček Gaztelugatxe s dramatickou kaplnkou sv. Jána (Krstiteľa) neďaleko od pobrežia. Poriadnou dávkou fotogenickosti disponuje aj nesmierne príťažlivý “zámoček” Castillo Butrón (interiér v súčasnosti pre širokú verejnosť nebude prístupný).

Fantastický San Sebastián

Pokračujúc popri brehoch magického Atlantického oceánu ďalej smerom na západ doputujete do susednej baskickej provincie Gipuzkoa. Jej príťažlivé centrum, 190-tisícový San Sebastián (alebo v baskičtine Donostia), Vás čaká v pomerne neveľkej vzdialenosti od francúzskych hraníc v nádhernom zálive v tvare polmesiaca s názvom Bahía de La Concha.

Grandiózna Bahía de La Concha

Za plážovými scenériami nemusíte chodiť ďaleko, keďže celá zátoka oplýva pohodovými piesočnatými plážami (Playa de la Concha). Panoramatický výhľad na celú oblasť s ostrovom Isla de Santa Clara si dožičte z Monte Igueldo alebo z Monte Urgull (s 12 m vysokou sochou Krista). Nezabudnite si vychutnať baskickú pochúťku pintxos, pripomínajúce tapas (pôvodom z Andalúzie.

Príjemná baskická metropola Vitoria-Gasteiz

Impresívne správne centrum celého autonómneho spoločenstva Baskicko, 320-tisícové Vitoria-Gasteiz, nájdete v jeho najjužnejšej provincii Álava. Tak ako susedná La Rioja, aj tento región preslávilo výborné víno. Podobne ako Bilbao či San Sebastián, aj Vitoria Gasteiz sa radí k lokalitám, kde sa gurmáni majú na čo tešiť. Nielen vzhľadom na obrovské množstvo zelene sa srdce španielskeho Baskicka v roku 2012 stalo aj hlavným “zeleným” mestom Európy.

0