VLetenky

Baskicko s Anisec od 40 EUR

Castillo de Butrón
Fotogenický zámok Castillo de Butrón v blízkosti mesta Bilbao (foto: Santi P.A./Flickr/CC BY-SA 2.0)

Do cestovateľsky trochu nedoceneného Baskicka sa máte možnosť vypraviť (aj na “predĺžený víkend” v čase letných prázdnin) s Anisec v spolupráci s partnerskými Level a Vueling (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do baskického mesta Bilbao (v provincii Biskajsko) sa predávajú za 40 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja a dostupnosť:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve od polovice augusta 2018 do konca marca 2019 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania termínov).

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Baskicka nech poslúži odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 2. novembra (piatok) a návrat z baskického Bilbao (BIO) dňa 5. novembra 2018 (pondelok).

Alternatívou rezervácie spiatočnej letenky do Baskicka môže byť odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 17. augusta (piatok) a návrat z baskického Bilbao (BIO) dňa 20. augusta 2018 (pondelok).

Rezervácia letenky:
Viedeň – Bilbao za 40 EUR (02.11.-05.11.2018 / piatok – pondelok / “manuálne zadanie”)
Viedeň – Bilbao za 46 EUR (17.08.-20.08.2018 / piatok – pondelok / “manuálne zadanie”)

VIE-BIO
Viedeň, Rakúsko – Bilbao, Španielsko (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Baskicko

Pozoruhodné španielske autonómne spoločenstvo Baskicko Vás čaká v pobrežnom pásme Atlantiku (Biskajského zálivu), v severnej časti krajiny (na severe Iberského polostrova). Na západe hraničí s Kantábriou, na juhozápade susedí s Castile and León (resp. provinciou Burgos), za južného suseda má región La Rioja, na východe sa stretáva s Navarrou a sever obmývajú vody Atlantického oceánu (kultúrne pokračuje do nemenej pútavého susedného Francúzska).

Najtajomnejšia európska jazyková skupina?

2,1-miliónové španielske Baskicko (s rozlohou vyše 7200 km²) administratívno-politicky tvoria provincie Biskajsko (Bilbao), Gupizkoa (San Sebastián) a Álava (Vitoria-Gasteiz). K úradným rečiam sa radia španielčina a baskičtina, ktorá sa výrazne odlišuje (nielen) od okolitých románskych jazykových skupín (dokonca sa objavili špekulácie i o spoločnom pôvode s kaukazskými jazykmi).

Vynikajúce Biskajsko s rušným Bilbaom

Najľudnatejšie sídlo Baskicka a administratívne centrum provincie Biskajsko – skoro 370-tisícové Bilbao (s približne miliónom obyvateľov v širšej metropolitnej oblasti), nájdete zhruba 15 km južne od vôd Biskajského zálivu. Na celkom impresívne miestečká natrafíte v neďalekom prístavnom Portugalete. Neobíďte úžasný ostrovček Gaztelugatxe s magickou kaplnkou sv. Jána (Krstiteľa) neďaleko od pobrežia. Poriadnou dávkou fotogenickosti disponuje i neskutočne pôvabný “zámoček” Castillo Butrón (interiér v súčasnosti pre širokú verejnosť nebude prístupný).

Fascinujúci San Sebastián

Pokračujúc popri brehoch dramatického Atlantického oceánu ďalej smerom na západ docestujete do susednej baskickej provincie Gipuzkoa. Jej pôvabné centrum, 190-tisícový San Sebastián (alebo v baskičtine Donostia), Vás očakáva v relatívne neveľkej vzdialenosti od francúzskych hraníc v prekrásnom zálive v tvare polmesiaca pod názvom Bahía de La Concha.

Grandiózna Bahía de La Concha

Za plážovými scenériami nemusíte chodiť ďaleko, keďže celá zátoka oplýva príjemnými piesočnatými plážami (Playa de la Concha). Panoramatický výhľad na celú oblasť s ostrovom Isla de Santa Clara si doprajte z Monte Igueldo alebo z Monte Urgull (s 12 m vysokou sochou Krista). Nezabudnite si vychutnať baskickú pochúťku “pintxos”, pripomínajúce tapas (pôvodom z Andalúzie.

Pohodová baskická metropola Vitoria-Gasteiz

Pôsobivé správne centrum celého autonómneho spoločenstva Baskicko, 320-tisícové Vitoria-Gasteiz, nájdete v jeho najjužnejšej provincii Álava. Takisto ako susedná La Rioja, aj tento región preslávilo výborné víno. Podobne ako Bilbao či San Sebastián, aj Vitoria Gasteiz sa zaraďuje k lokalitám, kde sa gurmáni majú na čo tešiť. Nielen vzhľadom na obrovské množstvo zelene sa srdce španielskeho Baskicka v roku 2012 stalo i hlavným “zeleným” mestom Európy.

0