VLetenky

Bahamy s Aer Lingus od 615 EUR

Nassau
Grandiózny bahamský Paradise Island pri Nassau (foto: Moto “Club4AG” Miwa/Flickr/CC BY 2.0)

Pútavú cestu na tropické súostrovie Bahamy máte možnosť podniknúť s írskou leteckou spoločnosťou Aer Lingus v spolupráci s partnerskými aerolíniami (s odletom z Budapešti).

Spiatočné letenky na Bahamy (do Nassau) sú v predaji za 16623 CZK (alebo v prepočte cca 615 EUR) s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Tarifné podmienky určujú odlety do 15. marca 2016, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým v období od konca februára do polovice marca 2016.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Bahamy nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) dňa 2. marca s návratom z Nassau (NAS) dňa 15. marca 2016.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Nassau za 16623 CZK (02.03.-15.03.2016)

Bahamy

Príťažlivé Bahamy – krajina s jedným z najvyšších HDP na hlavu (GDS per capita) v Severnej Amerike, Vás očakávajú v karibsko-atlantickom regióne. Nachádzajú sa juhovýchodne od americkej Floridy (východne od Florida Keys), severne od Kuby a Hispanioly (s Dominikánskou republikou i Haiti), ako aj severozápadne od Turks a Caicos. Súostrovie pozostáva z viac ako 700 ostrovov a menších ostrovčekov, geograficky pokračujúcich ďalej na východ až do spomenutého Turks a Caicos.

Relatívne príjemné počasie

Nesmierne fotogenické Bahamy sa môžu pochváliť pomerne teplým podnebím a celkom pohodovou klímou (takmer počas celého roka s výnimkou vlhkejších letných mesiacov). Mimochodom, samotné pomenovanie tejto atraktívnej ostrovnej skupiny pochádza zo španielskeho jazyka (zrejme od prvých objaviteľov) – možno ho veľmi zjednodušene preložiť ako “plytká voda”.

“Objavenie” Španielmi

Famózne Bahamy v tomto obľúbenom karibsko-atlantickom mikroregióne pravdepodobne ako prvý Európan zbadal na svojej prvej výprave do Nového sveta v roku 1492 odvážny janovský moreplavec v službách Španielska menom Krištof Kolumbus. Predpokladá sa, že bahamský ostrov San Salvador bol miestom prvého kontaktu Kolumbovej výpravy s americkou oblasťou.

Pirátska éra

Za zmienku stojí nepochybne i krátke historické “pirátske obdobie”, kedy sa stávajú Bahamy útočiskom i obávaného Edwarda Teacha známeho ako “Blackbeard (určite poznáte z filmovej snímky Piráti z Karibiku). Na začiatku 18. storočia v čase tzv. “pirátskej republiky” údajne bolo v Nassau viac ako 1000 pirátov (ktorí svojím počtom predbehli i domáce obyvateľstvo) – patrili k nim okrem iných aj írska Anne Bonny či anglická Mary Read (jedny z mála svetových “pirátok”).

Od Španielska k Veľkej Británii a autonómii

Neskoršie sa tento nádherný kút sveta stal teritóriom Spojeného kráľovstva, pričom úradným jazykom sa stáva angličtina. V roku 1973 bola vyhlásená nezávislosť Bahám od Británie (s úradným názvom Commonwealth of the Bahamas), pričom sa stali členom Commonwealthu (a ako pamiatka na britské panovanie zostáva i jazdenie po ľavej strane).

Čarovný New Providence

Na okúzľujúcom ostrove New Providence, položenom v severozápadnej partii Caicos Islands, nájdete sústredenú prevažnú väčšinu obyvateľstva celého cestovateľsky populárnej ostrovnej skupiny Bahamy – a to v miestnom hlavnom meste Nassau. Sklamaní istotne nezostanú fanúšikovia plážových scenérií i odhaľovania záhadného farebného sveta ukrytého pod morskou hladinou.

Kúzelný Grand Bahama

Ďalšie pútavé mesto, pozoruhodný Freeport, však naopak nájdete na znamenitom ostrove Grand Bahama. Možnosti aktivít sú viacmenej podobné ako na New Providence, odkiaľ sa na Grand Bahama dopravíte letecky s Bahamasair, SkyBahamas Airlines alebo Western Air. Skúste sa vydať odhaľovať krásy niekoľkých neobývaných ostrovčekov, ktoré sa v blízkom či širšom okolí nachádzajú.

Fenomenálne prímorské panorámy

Istotne sa však potešia nielen milovníci šnorchlovania (prípadne potápania), pretože na svoje si prídu i vášniví milovníci fascinujúcich plážových scenérií – Bahamy možno označiť ako cestovateľský cieľ s jednými z najpríťažlivejších pláží v Severnej Amerike. V žiadnom prípade si nenechajte ujsť výbornú lokalitu Cable Beach v Nassau, kde sa možno tešiť na pár km piesočnatých plážových “radovánok”.

0