VLetenky

Azerbajdžan s Wizz Air od 95 EUR

Baku
Moderný komplex “trojčiat” Flame Towers v kaspickom Baku (foto: Niyaz Bakili/Flickr/CC BY 2.0)

Prírodné bohatstvo (cestovateľsky bohužiaľ trochu nedoceneného) podkaukazského Azerbajdžanu možno objaviť i zásluhou leteckej spoločnosti Wizz Air (s odletom z Budapešti).

Spiatočné letenky do azerbajdžanského Baku sú v predaji za 29980 HUF (alebo v prepočte asi 95 EUR) s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Uvedená suma platí pri absolvovaní letu s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia len 24180 HUF (cca 77 EUR). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom predovšetkým v priebehu apríla 2016.

Príklad rezervácie obojsmernej letenky do Azerbajdžanu nech bude napr. odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 20. apríla s návratom z azerbajdžanského Baku (GYD) dňa 25. apríla 2016.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Baku za 29980 HUF bez WDC / 24180 HUF s WDC (20.04.-25.04.2016)

Azerbajdžan

Viac ako 9-miliónový Azerbajdžan s rozlohou vyše 86 tisíc km² zaberá takmer dvojnásobnú plochu ako územie Slovenska. Pulzujúce Baku, hlavné mesto krajiny (s okolo dvoma miliónmi obyvateľov) Vás očakáva na západnom brehu Kaspického mora v nadmorskej “výške” -28 m. Za návštevu určite stojí i druhé najväčšie sídlo Azerbajdžanu Gandža (300 tisíc obyvateľov) a vskutku pôsobivá AO Nachičevan (Nachčivan), situovaná v podstate pod majestátnym Araratom.

Skúste vzhliadnuť i susedné bezvízové Gruzínsko (vzdialenosť z Gandža do Tbilisi nad 200 km) – v prípade obojsmernej letenky však budú potrebné viacvstupové víza. Alternatívou môže byť i pri ceste späť využitie pravidelnej leteckej linky spoločnosti Wizz Air z gruzínskeho Kutaisi do Budapešti alebo Katovíc. Ak budete mať len jednosmernú letenku, máte možnosť do svojho itinerára zahrnúť i (takisto bezvízové) Arménsko (vstup späť na územie Azerbajdžanu s evidenciou arménskej návštevy v cestovných dokladoch bude skoro nemožný). Ponúka sa i kombinácia s kultúrne podobným Iránom.

AO Nachičevan

Impresívny Nachičevan (Nakhchivan, Naxçıvan, Nachčivan), sídlo rovnomennej autonómnej oblasti, nájdete mimo územia vlastného Azerbajdžanu približne 400 km na západ od Baku (medzi AO a zvyškom krajiny leží Arménsko). I keď hraničné prechody s Arménskom neexistujú (resp. sú uzavreté), pokračovať sa dá odtiaľto ďalej do Iránu a asi 10 km hranice zdieľa AO i s Tureckom. Cez hraničný prechod neďaleko mesta Sədərək docestujete do tureckého Igdiru, položeného 50 km severne od populárneho mestečka Dogubayazit, slúžiaceho ako základňa na výstupy na neďaleký najvyšší vrch Turecka – pomerne neveľmi vzdialený biblický Ararat (5137 m).

0