VLetenky

Azerbajdžan s Wizz Air od 71 EUR

Baku
Moderná budova Baku Business Center pri pobreží Kaspického mora (foto: Niyaz Bakili/Flickr)

Prírodné bohatstvo (cestovateľsky bohužiaľ trochu nedoceneného) podkaukazského Azerbajdžanu možno objaviť aj zásluhou ponuky leteckej spoločnosti Wizz Air (s odletom z Budapešti).

Spiatočné letenky do azerbajdžanského Baku sa dajú kúpiť za 21980 HUF (alebo v prepočte cca 71 EUR) s odletom zo spomínaného budapeštianskeho letiska. Uvedená suma platí pri absolvovaní letu s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia len 16180 HUF (asi 52 EUR). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve počas jarných mesiacov (najmä v priebehu apríla a mája 2015).

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Azerbajdžanu môže byť odlet z Budapešti (BUD) dňa 1. apríla s návratom z azerbajdžanského Baku (GYD) dňa 9. apríla 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Baku za 21980 HUF bez WDC / 16180 s WDC (01.04.-09.04.2015)

Azerbajdžan

Viac ako 9-miliónový Azerbajdžan s rozlohou vyše 86 tisíc km² zaberá takmer dvojnásobnú plochu ako územie Slovenska. Pulzujúce Baku, hlavné mesto krajiny (s okolo dvoma miliónmi obyvateľov) Vás očakáva na západnom brehu Kaspického mora v nadmorskej “výške” -28 m. Za návštevu určite stojí aj druhé najväčšie sídlo Azerbajdžanu Gandža (300 tisíc obyvateľov) a veľmi pôsobivá AO Nachičevan (Nachčivan), situovaná v podstate pod majestátnym Araratom.

Skúste spoznať aj susedné bezvízové Gruzínsko (vzdialenosť z Gandža do Tbilisi nad 200 km) – v prípade spiatočnej letenky však budú potrebné viacvstupové víza. Alternatívou môže byť pri ceste späť využitie pravidelnej leteckej linky spoločnosti Wizz Air z gruzínskeho Kutaisi do Budapešti alebo Katovíc. Ak budete mať len jednosmernú letenku, máte šancu do svojho itinerára zahrnúť aj (takisto bezvízové) Arménsko (vstup späť na územie Azerbajdžanu s evidenciou arménskej návštevy v cestovných dokladoch bude takmer nemožný). Ponúka sa aj kombinácia s kultúrne podobným Iránom.

AO Nachičevan

Impresívny Nachičevan (Nakhchivan, Naxçıvan, Nachčivan), sídlo rovnomennej autonómnej oblasti, nájdete mimo územia vlastného Azerbajdžanu približne 400 km na západ od Baku (medzi AO a zvyškom krajiny leží Arménsko). I keď hraničné prechody s Arménskom neexistujú (resp. sú uzavreté), pokračovať sa dá odtiaľto ďalej do Iránu a asi 10 km hranice si delí AO i s Tureckom. Cez hraničný prechod neďaleko mesta Sədərək docestujete do tureckého Igdiru, položeného 50 km severne od populárneho mestečka Dogubayazit, slúžiaceho ako základňa na výstupy na neďaleký najvyšší vrch Turecka – relatívne neveľmi vzdialený biblický Ararat (5137 m).

0