VLetenky

Azerbajdžan s Wizz Air od 68 EUR

Baku
Moderný komplex “trojičiek” Flame Towers v kaspickom Baku (foto: Firuza/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Prírodné poklady (cestovateľsky bohužiaľ trošku nedoceneného) podkaukazského Azerbajdžanu sa dajú odhaliť aj Vďaka ponuke leteckej spoločnosti Wizz Air (s odletom z Budapešti).

Spiatočné letenky do azerbajdžanského Baku sú v predaji za 20984 HUF (alebo v prepočte asi 68 EUR) s odletom zo spomínaného budapeštianskeho letiska. Uvedená suma platí pri absolvovaní letu s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia iba 16024 HUF (cca 52 EUR). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom počas mája a októbra 2015 (s predajom v priebehu 12. februára).

Príklad rezervácie obojsmernej letenky do Azerbajdžanu nech bude napr. odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 13. mája s návratom z azerbajdžanského Baku (GYD) dňa 18. mája 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Baku za 20984 HUF bez WDC / 16024 HUF s WDC (13.05.-18.05.2015)

Azerbajdžan

VYše 9-miliónový Azerbajdžan s rozlohou viac ako 86 tisíc km² zaberá skoro dvojnásobnú plochu ako územie Slovenska. Rušné Baku, hlavné mesto krajiny (s okolo dvoma miliónmi obyvateľov) Vás čaká na západnom brehu Kaspického mora v nadmorskej “výške” -28 m. Za návštevu istotne stojí aj druhé najväčšie sídlo Azerbajdžanu Gandža (300 tisíc obyvateľov) a veľmi impresívna AO Nachičevan (Nachčivan), položená prakticky pod impozantným Araratom.

Skúste spoznať aj susedné bezvízové Gruzínsko (vzdialenosť z Gandža do Tbilisi nad 200 km) – v prípade obojsmernej letenky však budú potrebné viacvstupové víza. Variantou môže byť aj pri ceste späť využitie pravidelnej leteckej linky spoločnosti Wizz Air z gruzínskeho Kutaisi do Budapešti alebo Katovíc. Pokiaľ budete mať iba jednosmernú letenku, máte šancu do svojho itinerára zahrnúť aj (taktiež bezvízové) Arménsko (vstup späť na územie Azerbajdžanu s evidenciou arménskej návštevy v cestovných dokladoch bude temer nemožný). Núka sa aj kombinácia s kultúrne podobným Iránom.

AO Nachičevan

Pôsobivý Nachičevan (Nakhchivan, Naxçıvan, Nachčivan), sídlo rovnomennej autonómnej oblasti, nájdete mimo územia vlastného Azerbajdžanu zhruba 400 km západne od Baku (medzi AO a zvyškom krajiny leží Arménsko). Aj keď hraničné prechody s Arménskom neexistujú (resp. sú uzavreté), pokračovať možno odtiaľto ďalej do Iránu a asi 10 km hranice si delí AO aj s Tureckom. Cez hraničný prechod neďaleko mesta Sədərək doputujete do tureckého Igdiru, situovaného 50 km na sever od obľúbeného mestečka Dogubayazit, slúžiaceho ako základňa na výstupy na neďaleký najvyšší vrch Turecka – relatívne neveľmi vzdialený biblický Ararat (5137 m).

0