VLetenky

Arménsko s Ukraine International Airlines od 240 EUR

Noravank Monastery
Malebný “kláštorík” Noravank v južnej partii Arménska (foto: Rita Willaert/Flickr/CC BY 2.0)

Na prvý pohľad všedný tarif Ukraine International Airlines do zakaukazského Arménska (s odletom z Viedne) poteší pri lepšom pohľade do rezervačných systémov aj dostupnosťou na začiatok prázdnin.

Spiatočné letenky do Arménska sú v predaji za 176 GBP (alebo v prepočte cca 240 EUR) s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu. Tarifné podmienky určujú max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 12. apríla (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete (s odletmi) v období od konca marca do začiatku júla 2015 a od polovice septembra 2015 do začiatku februára 2016.

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Arménska môže byť odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 3. júla s návratom z arménskeho Jerevanu (EVN) dňa 9. júla 2015.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Jerevan za 176 GBP (03.07.-09.07.2015)
Viedeň – Jerevan za 263 EUR (rezervácia v NJ)
Viedeň – Jerevan za 265 EUR (rezervácia v SJ)
Viedeň – Jerevan za 7260 CZK (rezervácia v ČJ)

Arménsko

Pozoruhodné vyše 3-miliónové Arménsko Vás očakáva v oblasti Kaukazu, kde s rozlohou necelých 30 tisíc km² zaberá takmer polovičnú plochu ako územie Slovenska. Susedí s Gruzínskom na severe, východnú hranicu si delí s Azerbajdžanom, za južného suseda má Irán, na juhozápade sa stretáva s azerbajdžanskou AO Nachičevan a na západe hraničí s Tureckom.

Rušný Jerevan

Pulzujúci Jerevan, vyše miliónové hlavné mesto krajiny, Vás čaká v centrálnej oblasti. Na dohľad budete mať aj legendárnu horu Ararat, ktorá však už (v súčasnosti) leží za arménskou hranicou. V tesnej blízkosti Jerevanu však nevynechajte pôsobivý helenistický chrám v Garni, ktorý ako jediný z pohanských svätýň prežil prijatie kresťanstva (v roku 301). V širšom okolí číha taktiež starobylá pevnosť Erebuni, z názvu ktorej mimochodom pochádza i pomenovanie samotného Jerevanu, pôsobivé staroveké opevnenie z čias presláveného asýrskeho kráľovstva Urartu.

Príjemné horské jazero Sevan

Nevynechajte ani (neveľmi vzdialené) najrozľahlejšie kaukazské jazero Sevan, kde sa v letných mesiacoch mesiacoch aj napriek jeho nadmorskej výške (1900 m) aj okúpete, ale za obdiv stoja aj úžasné “všadeprítomné” kostolíky na jeho brehoch (excelentný Sevanavank). Veľmi tajuplne až mysticky pôsobia prezdobené vertikálne stély s ornamentálnymi motívmi v podobe kríža zvané “kačkar”.

Nemenej atraktívny juh

V južnej partii Arménska (alebo možno trochu presnejšie povedané smerom na juh od Jerevanu) si nenechajte ujsť fascinujúci “kláštorík” Tatev s veľmi magickou polohou na malebných skalných útesoch. Svojou krásou však ani trochu nezaostáva podobne orientovaný Noravank s nesmierne fotogenickým “červeným” kaňonom dotvárajúcim jeho fantastickú polohu.

0