VLetenky

Arménsko s LOT Polish Airlines od 190 EUR

Khor Virap Monastery
Kláštorík Khor Virap s Araratom (foto: Andrew Behesnilian/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

O cestovateľských kvalitách excelentného zakaukazského Arménska sa máte možnosť presvedčiť s leteckou spoločnosťou LOT Polish Airlines zo Star Alliance (s odletom z južného Poľska).

Spiatočné letenky do Arménska sa predávajú za 190 EUR s odletom z poľských Katovíc alebo za 195 EUR z Krakova. Za podobnú sumu možno letieť aj z Rzeszówa či z Wroclawu.

Tarifné podmienky stanovujú cesty od 6. januára 2014 do 28. marca 2015, min. dobu pobytu 3 dni alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 5. decembra. Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve počas uvedenej doby platnosti tarifu.

Ako príklad rezervácie letenky do Arménska nech poslúži odlet z Katovíc (KTW) dňa 6. marca s návratom z Jerevanu (EVN) dňa 14. marca 2015 (za 190 EUR).

Alternatívou rezervácie obojsmernej letenky môže byť odlet z Krakova (KRK) dňa 6. marca s návratom z arménskeho Jerevanu (EVN) dňa 14. marca 2015 (za 195 EUR).

Rezervácia letenky:
Katovice – Jerevan za 190 EUR (06.03.-14.03.2015)
Katovice – Jerevan za 201 EUR (rezervácia v SJ)
Katovice – Jerevan za 5551 CZK (rezervácia v ČJ)

Katovice – Jerevan za 195 EUR (06.03.-14.03.2015)
Krakov – Jerevan za 206 EUR (rezervácia v SJ)
Krakov – Jerevan za 5688 CZK (rezervácia v ČJ)

Arménsko

Pozoruhodné viac ako 3-miliónové Arménsko Vás čaká v oblasti Kaukazu, kde s rozlohou necelých 30 tisíc km² zaberá skoro polovičnú plochu ako územie Slovenska. Susedí s Gruzínskom na severe, východnú hranicu zdieľa s Azerbajdžanom, za južného suseda má Irán, na juhozápade sa stretáva s azerbajdžanskou AO Nachičevan a na západe hraničí s Tureckom.

Pulzujúci Jerevan

Rušný Jerevan, viac ako miliónové hlavné mesto krajiny, Vás očakáva v centrálnej oblasti. Na dohľad budete mať aj preslávenú horu Ararat, ktorá však už (v súčasnosti) leží za arménskou hranicou. V tesnej blízkosti Jerevanu však neobíďte impresívny helenistický chrám v Garni, ktorý ako jediný z pohanských svätýň prežil prijatie kresťanstva (v roku 301). V širšom okolí číha takisto starobylá pevnosť Erebuni, z názvu ktorej mimochodom pochádza aj pomenovanie samotného Jerevanu, impresívne staroveké opevnenie z čias legendárneho asýrskeho kráľovstva Urartu.

Pohodové horské jazero Sevan

Neobíďte ani (neveľmi vzdialené) najrozľahlejšie kaukazské jazero Sevan, kde sa v letných mesiacoch mesiacoch aj napriek jeho nadmorskej výške (1900 m) aj okúpete, ale za obdiv stoja i skvelé “všadeprítomné” kostolíky na jeho brehoch (vynikajúci Sevanavank). Veľmi tajomne až mysticky pôsobia prezdobené vertikálne stély s ornamentálnymi motívmi v podobe kríža zvané “kačkar”.

Nemenej pútavý juh

V južnej časti Arménska (alebo možno trošku presnejšie povedané smerom na juh od Jerevanu) si nenechajte ujsť fantastický “kláštorík” Tatev s veľmi dramatickou polohou na malebných skalných útesoch. Svojou krásou však ani trošku nezaostáva podobne orientovaný Noravank s neuveriteľne fotogenickým “červeným” kaňonom dotvárajúcim jeho fascinujúcu polohu.

0