VLetenky

Arizona s American Airlines od 428 EUR

Grand Canyon
Národný park Grand Canyon National Park z Hopi Point (foto: Paul Fundenburg/Flickr/CC BY 2.0)

Pri využití ponuky spoločností z leteckej aliancie Oneworld (American Airlines v spolupráci s British Airways) doputujete do obdivuhodnej Arizony na juhozápade USA (s odletom zo strednej Európy).

Spiatočné letenky do Phoenixu v Arizone sa predávajú za 428 EUR s odletom z budapeštianskeho letiska. Za porovnateľnú sumu možno letieť i z Krakova (za 421 EUR) či z Viedne (za 458 EUR).

Tarifné podmienky stanovujú odlety v období od 28. januára do 22. júna 2016, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 28. januára (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete počas uvedenej doby platnosti tarifu (t.j. v čase od začiatku februára do konca júna 2016).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do amerického štátu Arizona nech poslúži odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 3. mája s návratom z Phoenixu (PHX) dňa 17. mája 2016.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Phoenix za 428 EUR (03.05.-17.05.2016)
Budapešť – Phoenix za 441 EUR (rezervácia v NJ)
Budapešť – Phoenix za 457 EUR (rezervácia v SJ)
Budapešť – Phoenix za 12272 CZK (rezervácia v ČJ)

Krakov – Phoenix za 421 EUR (03.05.-17.05.2016)
Viedeň – Phoenix za 458 EUR (03.05.-17.05.2016)

Arizona

Znamenitá Arizona na juhozápade USA má status jedného z “Four Corners States” – štyroch amerických štátov, ktorých hranice “si podávajú ruky” na mieste nazývanom Four Corners Monument. Na juhu susedí s Mexikom, na západe hraničí s Kaliforniou (Los Angeles) a Nevadou (Las Vegas), severnú hranicu si delí s Utahom (Salt Lake City), severovýchodný roh (Four Corners Monument) zdieľa “na kríž” i s Coloradom (Denver) a za západného suseda má Nové Mexiko (Santa Fe).

Wild West vo svojej najlepšej podobe

Výborný Phoenix nájdete v južnej polke arizonského územia. Cestou na sever z Phoenixu, oplývajúcim suchou púštnou klímou (vcelku príjemnou hlavne v zimných mesiacoch), docestujete do vyššie položeného mesta Sedona (1319 m) s fascinujúcimi skalnými útvarmi červenej farby a skvelým Oak Creek Canyon. Samotná Sedona s výzorom tradičného mestečka “Divokého západu”, ktorá sa rada označuje ako “Arizona’s Little Hollywood”, bola už od čias nemého filmu populárnym miestom režisérov (i hercov) a niektoré zo svojich slávnych scén si v týchto miestach zahrali aj zvučné legendy plátna ako Errol Flynn, John Wayne, Robert Mitchum či Elvis Presley.

Pešia turistika či zimné športy?

Pokračujúc z neskutočne fotogenickej Sedony ďalej na sever sa dopravíte po prekonaní neveľkej vzdialenosti (asi 50 km) do “vysokohorského” Flagstaff (2106 m). Na svahoch najvyššieho vrchu tohto impresívneho amerického štátu – pôsobivého Humphreys Peak (3852 m), situovaného v pohorí San Francisco Peaks, Vás v chladnejších mesiacoch privíta obľúbené stredisko zimných športov Arizona Snowbowl (2800 m-3500 m). Pri dobrej viditeľnosti v diaľke spoznáte i gigantický Grand Canyon.

Fenomenálny Grand Canyon i úžasná oblasť Monument Valley

Neskôr smerom na sever krajina pozvoľne prechádza do dramatického Colorado Plateau, lákavej americkej lokality pravdepodobne s najvyššou koncentráciou národných parkov v USA. V žiadnom prípade nemôžete vynechať preslávený Grand Canyon, tvorený riekou Colorado – jeden zo siedmich divov sveta s dĺžkou 446 km, šírkou 29 km a hĺbkou do 1900 m. Pokračujúc ďalej na Four Corners Monument (kde sa v jednom bode stretávajú hranice Arizony, Utahu, Colorada a Nového Mexika), natrafíte na neuveriteľne fotogenický región Monument Valley s magickými skalnými formáciami fascinujúcich tvarov, divoko vystupujúcimi z relatívne rozľahlého Colorado Plateau.

0