VLetenky

Argentína s Turkish Airlines od 278 EUR

Bariloche
Prírodné scenérie severnej Patagónie v oblasti Bariloche (foto: McKay Savage/Flickr/CC BY 2.0)

So zaujímavým tarifom leteckej spoločnosti Turkish Airlines zo Star Aliance sa máte šancu vybrať (nielen) do znamenitej juhoamerickej Argentíny (s odletom z Európy).

Spiatočné letenky do argentínskeho hlavného mesta Buenos Aires sa dajú kúpiť za 1216 BRL (alebo v prepočte cca 278 EUR) s odletom z francúzskej metropoly Paríž.

Tarifné podmienky stanovujú odlety v období 01.10.-16.12.2015 a 14.01.-20.03.2016, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 20. septembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým na začiatku stredoeurópskej jari (t.j. počas marca 2016).

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Argentíny môže byť odlet z francúzskeho Paríža (PAR) dňa 8. marca s návratom z argentínskeho Buenos Aires (EZE) dňa 25. marca 2016.

Rezervácia letenky:
Paríž – Buenos Aires za 1216 BRL (08.03.-25.03.2016)

Letecký prískok do Paríža

Do francúzskeho hlavného mesta letecky nízkonákladovo doputujete Ryanair-om na letisko Paríž-Beauvais (BVA) z Budapešti, z Krakova alebo z Bratislavy. Pre cestovateľov zo severného Slovenska poslúži taktiež ako vhodná alternatíva Wizz Air z Katovíc (do rovnakého leteckého prístavu).

Ako ďalšie varianty prichádzajú do úvahy letecké spojenia priamo na najväčšie parížske letisko Paríž-Charles de Gaulle (CDG), t.j. Easy Jet z Budapešti (a z Krakova) alebo prípadne Niki/Air Berlin z Viedne. Na Paríž-Orly (ORY) docestujete s Transaviou z Budapešti a z Prahy.

Argentína

Buenos Aires

Pokiaľ máte radi temperamentné rytmy tanga, chutné steaky famóznej kvality a preslávený argentínsky futbal svetovej extratriedy, nepochybne sa máte na čo tešiť. Trojmiliónová metropola krajiny Buenos Aires Vás čaká na brehoch južného Atlantiku, okolo 50 kilometrov od uruguajského pobrežia. Jeho obdivovanie preto skúste celkom výhodne spojiť s návštevou (na juhoamerické pomery) neveľmi vzdialeného hlavného mesta Uruguaja Montevideo a cestou prípadne i uvidieť farebné Colonia del Sacramento s unikátnymi ukážkami architektúry z koloniálneho obdobia.

Iguazu Falls

Zhruba 20 km na juhovýchod od miesta, kde si “podávajú ruky” hranice Brazílie, Argentíny a Paraguaja, Vás očakáva najgigantickejší “systémov vodopádov” na planéte – mohutné Iguazu Falls. Pôsobivé “Cataratas do Iguaçu” (alias Cataratas del Iguazú) sa rozkladajú v hraničnom pásme Brazílie a Argentíny. Letecký prístav pri argentínskom Puerto Iguazú leží cca 5 km od vodopádov a letisko pri brazílskom Foz do Iguaçu nájdete necelých 15 km od tejto skvelej pozoruhodnosti. Takýmto spôsobom máte vhodnú možnosť vzhliadnuť v priebehu pomerne krátkeho časového úseku tri pútavé štáty juhoamerického kontinentu (samozrejme v rámci bezvízového styku).

Salta

Ak sa rozhodnete pre výlet do polmiliónového mesta Salta (1152 m) v rovnomennej argentínskej provincii, istotne nezostanete sklamaní. Odtiaľto skúste prejsť atraktívny okruh s prípadnou odbočkou do výborného susedného čilského vysokohorského mestečka San Pedro de Atacama a cez susednú bolívijskú soľnú panvu Salar de Uyuni sa vrátiť znovu naspäť do Argentíny.

Mendoza

Obrovitá Argentína Vám naservíruje zrejme všetky možné krajinné typy, ale na svoje si prídu najmä vášniví milovníci nádherných horských scenérií. Iba niekoľko kilometrov od argentínsko-čilskej hranice “neďaleko” cestného ťahu Mendoza – Santiago de Chile naďabíte na najvyššiu horu celého juhoamerického svetadielu – Aconcagua (6961 m), jeden z najľahšie dostupných vrcholov zo Seven Summits (najvyššie hory všetkých siedmich kontinentov) a pravdepodobne taktiež jeden z technicky najmenej náročných masívov s výškou okolo 7000 m na planéte vôbec. (Zvyčajne k najväčším prekážkam pri zdolávaní Aconcaguy patrí cena za povolenie na výstup a príliš rýchle naberanie nadmorskej výšky, t.j. nedostatočná aklimatizácia, často i z dôvodu obmedzených časových možností.)

Patagónia

Bariloche

Pôvabné San Carlos de Bariloche (alebo skrátene Bariloche) v provincii Rio Negro sa radí k obľúbeným cestovateľským cieľom prakticky v priebehu celého roka. Očarujúce mesto v “Lake District” na brehoch prekrásneho jazera Nahuel Huapi s rovnomenným prvým argentínskym národným parkom (s najvyšším bodom 3574 m) poskytne v letných mesiacoch i príležitosti na kúpanie, zatiaľ čo v zime si schuti zalyžujete na magických neďalekých svahoch Cerro Catedral.

Rio Gallegos

V žiadnom prípade by ste nemali vynechať v provincii Santa Cruz (s administratívnym centrom Rio Gallegos) o čosi južnejšie sa rozprestierajúci park Parque Nacional Los Glaciares s legendárnym ľadovcom Perito Moreno, ktorý sa spolu so susedným scénickým čilským národným parkom Torres del Paine delí o snáď najkrajšiu oblasť celej dlhočiznej horskej reťaze juhoamerických Ánd – mimoriadne fotogenický Monte Fitz Roy (3405 m) a čarovný Cerro Torre (3128 m). Zo samotného Rio Gallegos sa dá doletieť i na pomerne neveľmi vzdialené Falklandské ostrovy.

Ushuaia

Pri svojich potulkách Argentínou skúste objaviť i jej azda najpôvabnejšiu a najdivokejšiu časť – jedinečnú Ohňovú zem (Tierra del Fuego), s jedným z najjužnejších miest zemegule pod názvom Ushuaia. Pokiaľ sa rozhodnete pre pozemný presun z Ushuaia smerom na sever cez Čile, urobíte dobre. Po ceste neobídete unikátne čilské Punta Arenas, ktoré v teplejších mesiacoch takisto ako Ushuaia môže poslúžiť ako vhodný východiskový bod na prehliadku ľadovej Antarktídy a v podstate počas celého roka sa dá využiť ako základňa na netypický letecký výlet na Falklandské ostrovy.

0