VLetenky

Argentína s Turkish Airlines od 246 EUR

Patagónia
Prírodné scenérie južnej Patagónie v oblasti El Chaltén (foto: Justin Vidamo/Flickr/CC BY 2.0)

So zaujímavým tarifom leteckej spoločnosti Turkish Airlines zo Star Alliance sa majú príležitosť vypraviť skúsenejší cestovatelia (nielen) do famóznej juhoamerickej Argentíny (s odletom z Európy).

Routingy v predaji:
Spiatočné letenky do argentínskeho Buenos Aires sa dajú kúpiť za 246 EUR s odletom z francúzskeho Paríža a návratom do litevského Vilniusu. V cene 257 EUR možno zvoliť odlet z talianskeho Ríma, resp. za 258 EUR sa dá odletieť z portugalského Lisabonu (pri návrate do Vilniusu).

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety do 30. júna 2016, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 15. marca (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve hlavne počas mája a júna 2016.

Príklady rezervácií:
Ako príklad rezervácie letenky do Argentíny nech poslúži odlet z Paríža (PAR) dňa 31. mája s návratom z Buenos Aires (EZE) do Vilniusu (VNO) dňa 14. júna 2016 (za 246 EUR).

Ďalším príkladom rezervácie spiatočnej letenky môže byť odlet z Ríma (FCO) dňa 31. mája s návratom z Buenos Aires (EZE) do Vilniusu (VNO) dňa 14. júna 2016 (za 257 EUR).

Iný príklad rezervácie obojsmernej letenky nech bude napr. odlet z Lisabonu (LIS) dňa 31. mája s návratom zo Sao Paulo (GRU) do Vilniusu (VNO) dňa 14. júna 2016 (za 258 EUR).

Rezervácia letenky:
Paríž – Buenos Aires – Vilnius za 246 EUR (31.05.-14.06.2016 / manuálne zadanie “multicity”)
Paríž – Buenos Aires – Vilnius za 255 EUR (rezervácia v AJ / priamy odkaz)
Paríž – Buenos Aires – Vilnius za 262 EUR (rezervácia v SJ / priamy odkaz)
Paríž – Buenos Aires – Vilnius za 6989 CZK (rezervácia v ČJ / priamy odkaz)

Rím – Buenos Aires – Vilnius za 257 EUR (31.05.-14.06.2016 / manuálne zadanie “multicity”)
Lisabon – Buenos Aires – Vilnius za 258 EUR (31.05.-14.06.2016 / manuálne zadanie “multicity”)

Doprava po Európe

Letecké priblíženie do Paríža

Do francúzskeho hlavného mesta letecky low costovo docestujete Ryanair-om na letisko Paríž-Beauvais (BVA) z Budapešti, z Krakova alebo z Bratislavy. Pre cestovateľov zo severného Slovenska poslúži takisto ako výhodná varianta Wizz Air z Katovíc (do toho istého leteckého prístavu).

Ako ďalšie alternatívy prichádzajú do úvahy letecké spojenia priamo na najväčšie parížske letisko Paríž-Charles de Gaulle (CDG), t.j. Easy Jet z Budapešti (a z Krakova) alebo prípadne Niki/Air Berlin z Viedne. Na Paríž-Orly (ORY) doputujete s Transaviou z Budapešti a z Prahy.

Doprava do/z Vilniusu

Najekonomickejším spôsobom transportu do litevského hlavného mesta bude zrejme pozemná cesta (Bratislava – Varšava – Vilnius) pri kombinácii low costových autobusových spoločností Polskibus a Simple Express (alternatívne možno spiatočný let z do Európy ukončiť predčasne už v Istanbule).

Argentína

Buenos Aires

Ak máte radi temperamentné rytmy tanga, chutné steaky znamenitej kvality a legendárny argentínsky futbal svetovej extratriedy, nepochybne sa máte na čo tešiť. Trojmiliónová metropola krajiny Buenos Aires Vás očakáva na brehoch južného Atlantiku, okolo 50 kilometrov od uruguajského pobrežia. Jeho obdivovanie preto skúste vcelku výhodne spojiť s návštevou (na juhoamerické pomery neveľmi vzdialeného) uruguajského hlavného mesta Montevideo a cestou prípadne i vzhliadnuť farebné Colonia del Sacramento s jedinečnými ukážkami architektúry z koloniálneho obdobia.

Iguazu Falls

Približne 20 km juhovýchodne od miesta, kde sa stretávajú hranice Brazílie, Argentíny a Paraguaja, Vás čaká najgigantickejší “systémov vodopádov” na planéte – mohutné Iguazu Falls. Impresívne “Cataratas do Iguaçu” (alias Cataratas del Iguazú) sa rozprestierajú v hraničnom pásme Brazílie a Argentíny. Letecký prístav pri argentínskom Puerto Iguazú leží cca 5 km od vodopádov a letisko pri brazílskom Foz do Iguaçu nájdete necelých 15 km od tejto úžasnej špeciality. Takýmto spôsobom máte výhodnú možnosť spoznať počas relatívne krátkeho časového úseku tri atraktívne štáty juhoamerického kontinentu (samozrejme v rámci bezvízového styku).

Salta

Pokiaľ sa rozhodnete pre výlet do polmiliónového mesta Salta (1152 m) v rovnomennej argentínskej provincii, určite neostanete sklamaní. Odtiaľto skúste prejsť pútavý okruh s prípadnou odbočkou do vynikajúceho susedného čilského vysokohorského mestečka San Pedro de Atacama a cez susednú bolívijskú soľnú panvu Salar de Uyuni sa vrátiť znovu späť do Argentíny.

Mendoza

Obrovská Argentína Vám naservíruje pravdepodobne všetky možné krajinné typy, ale na svoje si prídu hlavne vášniví milovníci prekrásnych horských scenérií. Len niekoľko kilometrov od argentínsko-čilskej hranice “neďaleko” cestného ťahu Mendoza – Santiago de Chile natrafíte na najvyššiu horu celého juhoamerického kontinentu – Aconcagua (6961 m), jeden z najľahšie dostupných vrcholov zo Seven Summits (najvyššie hory všetkých siedmich svetadielov) a zrajme takisto jeden z technicky najmenej náročných masívov s výškou okolo 7000 m na zemeguli vôbec. (Obyčajne k najväčším prekážkam pri zdolávaní Aconcaguy patrí cena za povolenie na výstup a príliš rýchle naberanie nadmorskej výšky, t.j. nedostatočná aklimatizácia, často aj z dôvodu obmedzených časových možností.)

Patagónia

Bariloche

Príťažlivé San Carlos de Bariloche (alebo skrátene Bariloche) v provincii Rio Negro sa zaraďuje k populárnym cestovateľským cieľom v podstate počas celého roka. Okúzľujúce mesto v “Lake District” na brehoch nádherného jazera Nahuel Huapi s rovnomenným prvým argentínskym národným parkom (s najvyšším bodom 3574 m) poskytne v letných mesiacoch i možnosti na kúpanie, kým v zime si schuti zalyžujete na dramatických neďalekých svahoch Cerro Catedral.

Rio Gallegos

V žiadnom prípade by ste nemali obísť v provincii Santa Cruz (s administratívnym centrom Rio Gallegos) o niečo južnejšie sa rozkladajúci park Parque Nacional Los Glaciares s presláveným ľadovcom Perito Moreno, ktorý sa spolu so susedným scénickým čilským národným parkom Torres del Paine delí o azda najkrajšiu oblasť celej dlhočiznej horskej reťaze juhoamerických Ánd – výnimočne fotogenický Monte Fitz Roy (3405 m) a kúzelný Cerro Torre (3128 m). Zo samotného Rio Gallegos možno doletieť aj na relatívne neveľmi vzdialené Falklandské ostrovy.

Ushuaia

Pri svojich potulkách Argentínou skúste odhaliť aj jej snáď najpríťažlivejšiu a najdivokejšiu časť – unikátnu Ohňovú zem (Tierra del Fuego), s jedným z najjužnejších miest planéty s názvom Ushuaia. Ak sa rozhodnete pre pozemný presun z Ushuaia smerom na sever cez Čile, urobíte dobre. Po ceste nevynecháte jedinečné čilské Punta Arenas, ktoré v teplejších mesiacoch taktiež ako Ushuaia môže poslúžiť ako výhodný východiskový bod na prehliadku ľadovej Antarktídy a prakticky v priebehu celého roka ho možno využiť ako základňu na netradičný letecký výlet na Falklandské ostrovy.

0