VLetenky

Angola s Iberiou od 478 EUR

Miradouro da Lua
“Mesačná krajinka” Miradouro da Lua pri Atlantiku (foto: Paulo César Santos/Wikimedia Commons)

Zaujímavý tarif leteckej spoločnosti Iberia na prehliadku pomerne málo navštevovanej a masovým turizmom nezničenej Angoly (v juhozápadnej časti čierneho kontinentu) bude určená najmä ostrieľaným dobrodruhom, ktorí si tvoria svoj “svetonázor” na svet na základe vlastných cestovateľských skúsenosti (bez nepotrebných mediálnych “masáží”) a súčasne obľubujú netypickejšie i náročnejšie ciele mimo “vychodených turistických chodníčkov” (zároveň sa nedajú len tak ľahko odradiť administratívnymi prekážkami v podobe vízového procesu).

Spiatočné letenky do angolskej Luandy sú v predaji za 478 EUR s odletom z Viedne a návratom do Mníchova. Tarifné podmienky určujú odlety do 25. marca 2015 (s výnimkou odletu 19.12.-23.12.2014/návratu 01.01.-06.01.2015), min. dobu pobytu 7 dní, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 15. novembra. Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve s odletmi od (začiatku) decembra 2014 do (polovice) marca 2015.

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do africkej Angoly môže byť odlet z Viedne (VIE) dňa 14. decembra s návratom z Lusaky (LUN) do Mníchova (MUC) dňa 29. decembra 2014.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Luanda – Mníchov za 478 EUR (14.12.-29.12.2014)
Viedeň – Luanda – Mníchov za 494 EUR (rezervácia v SJ)
Viedeň – Luanda – Mníchov za 13742 CZK (rezervácia v ČJ)

Doprava do Nemecka

Na letecký presun do Mníchova máte príležitosť využiť letecké linky Niki/Air Berlin z Viedne (s tromi dennými rotáciami), ekonomickejšou alternatívou v závislosti od konkrétnych termínov môže byť pozemná cesta autobusmi spoločnosti Touring/Eurolines (od 35 EUR/smer z Bratislavy; cestovatelia spoza Moravy využijú linky Touring medzi Mníchovom a Prahou). Ďalšou pomerne lákavou variantou bude použitie pohodlných rýchlovlakov rakúskych (resp. nemeckých) železníc Railjet z Viedne (na weboch nemeckých/rakúskych dopravcov od 29 EUR/smer).

Angola

Takmer 19-miliónová Angola Vás očakáva v juhozápadnej partii čierneho svetadielu na území s rozlohou skoro 1,25 milióna km². Susedí s Demokratickou republikou Kongo v severnej časti (severná exkláva Cabinda hraničí aj s Kongom), východnú hranicu zdieľa so Zambiou, za južného suseda má Namíbiu a západ krajiny obmývajú vody Atlantického oceánu (resp. Benguelského prúdu).

Pútavá Luanda

Rušná 5-miliónová Luanda (uvádzaný počet obyvateľov v metropolitnej oblasti) – pulzujúca angolská metropola, Vás očakáva na pobreží Atlantiku na severozápade tohto pozoruhodného afrického štátu. Samotnej Luande, resp. jej rozľahlej mestskej aglomerácia patrí tretia pozícia v poradí najľudnatejších portugalsky “hovoriacich” svetových veľkomiest (za brazílskymi Sao Paulo a Rio de Janeiro). Taktiež sa môže popýšiť titulom najväčšieho hlavného mesta (sveta), kde sa rozpráva po portugalsky (pred Brasíliou, Lisabonom a mozambickým Maputo).

Od portugalskej kolónie k nezávislosti a (budúcej) prosperite

Pôsobivá Luanda bola založená v 16. storočí odvážnymi portugalskými moreplavcami a slúžila ako administatívno-politické centrum portugalskej kolónie až do roku 1975, kedy došlo k vyhláseniu autonómie Angoly (následne sa začalo dlhé obdobie pretrvávajúcich konfliktov). V súčasnosti však Angola a hlavne Luanda zažíva masívny stavebný “boom” – začína priťahovať aj zahraničné spoločnosti, vidiace veľký potenciál predovšetkým v obrovských zásobách surovín ako ropa, zemný plyn, diamanty a.i. (mimochodom severná exkláva Cabinda si vyslúžila prezývku “Africký Kuvajt”). Takisto dochádza aj k postupnej obnove a rekonštrukcii historických pamätihodností.

Cestovateľské pozoruhodnosti v oblasti Luandy

V impresívnej Luande istotne neobíďte impozantné historické pevnosti z koloniálneho obdobia Fortaleza de São Miguel a Fortaleza de São Pedro da Barra. V jej širšom okolí si nenechajte ujsť skvelý ostrov Mussulo (Ilha do Mussulo), fantastickú skalnú vyhliadku Miradouro da Lua a príťažlivý národný park “Parque Nacional da Kissama. Asi 500 kilometrov na východ od angolskej metropoly natrafíte v blízkosti Malanje na magické “Čierne kamene” Pungo n’Dongo (Pungo Andongo).

Fantastické južné oblasti Angoly

K veľmi atraktívnym regiónom sa zaraďuje juh Angoly s provinciami Namibe a Cunene, ktoré pokrývajú trávnaté savany i drsná Namíbijská púšť. Skúste národný park “Parque Nacional do Iona”, pravdepodobne najviac Vás však upútajú fotogenické vodopády Ruacana Falls (Quedas do Ruacaná) na rieke Cunene v hraničnom pásme medzi Angolou a Namíbiou. Veľmi zaujímavo pôsobia príslušníci etnika Himba, ktorých nájdete taktiež za hraničnou líniou v susednej Namíbii v oblasti Kaokoland.

0