VLetenky

Amsterdam s Easy Jet od 50 EUR

Keukenhof Gardens
Keukenhof alias “Záhrada Európy” (foto: Chuck Szmurlo/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Krajinu tulipánov a veterných mlynov – ale hlavne holandskú metropolu – máte šancu spoznať vďake ponuke leteckej spoločnosti Easy Jet (s odletom z českej Prahy i z rakúskej Viedne).

Routingy v predaji:
Spiatočné letenky do Amsterdam sú v predaji za 1368 CZK (cca 50EUR) s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla. V cene 72 EUR možno letieť aj z viedenského letiska.

Podmienky predaja:
Uvedená cena platí pri cestovaní s príručnou batožinou (s rozmerom do 56x45x25 cm a neobmedzeným hmotnostným limitom). V celkovej sume bude zarátaný i paušálny poplatok za platbu kartou (nedá sa mu vyhnúť, ale nezávisí od množstva segmentov na letenke ani od počtu cestujúcich).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu sumu nájdete v obmedzenom množstve:
v období od konca novembra 2015 do začiatku februára 2016 pri odlete z Prahy
v čase od konca marca do konca mája 2016 pri odlete z Viedne

Príklady rezervácií:
Príklad rezervácie obojsmernej letenky nech bude napr. odlet z Prahy (PRG) dňa 25. novembra a návrat z Amsterdamu (AMS) dňa 2. decembra 2015 (za 1368 CZK/50 EUR).

Alternatívou rezervácie spiatočnej letenky môže byť odlet z Viedne (VIE) dňa 8. apríla a návrat z Amsterdamu (AMS) dňa 15. apríla 2016 (za 72 EUR).

Rezervácia letenky:
Praha – Amsterdam za 1368 CZK (25.11.-02.12.2015)
Viedeň – Amsterdam za 72 EUR (08.04.-15.04.2016)

Amsterdam

Pôvabný Amsterdam, často nazývaný vcelku oprávnene Benátkami Severu, nesie svoje pomenovanie podľa holandskej rieky Amstel. Istotne v ňom neostanete sklamaní v žiadnom ročnom období. Tradičný kolorit tohto právom populárneho európskeho veľkomesta tvoria spletité romantické vodné kanály (grachty) a nespočetné množstvo všadeprítomných “cyklistických účastníkov cestnej premávky”.

K typickým súčastiam miestnej priateľskej atmosféry sa radí i povestná holandská uvoľnenosť či všeobecná tolerancia (a to nielen vo vzťahu ku konzumácii “ľahkých” omamných látok, prostitúcii či homosexualite). Určite si nenechajte ujsť svetoznáme múzeum legendárneho Vincenta van Gogha. Neobíďte ani jeden z mnohých coffee shopov – aspoň pre trochu lepšie pochopenie holandskej mentality. K ďalším “povinným jazdám” sa zaraďuje návšteva trošku kontroverznej Red Light District s aktívne lákajúcimi pracovníčkami najstaršieho svetového remesla (ale nakoniec – štvrte “s červenými lampami” či “lampiónmi” sú takpovediac po celom svete).

Vychytený Haarlem i kúzelné hrady

Skúste i neďaleký Haarlem, po ktorom nesie názov aj jedna zo štvrtí v americkom “Big Apple” (severná partia Manhattanu). Tu by Vás mohol upútať zreštaurovaný veterný mlyn “Molen De Adriaan” či impresívne pozostatky hradieb “Amsterdamse Poort” (mestská brána smerom do Amsterdamu). Opačným smerom od hlavného mesta Holandska naďabíte na impozantný stredoveký hrad Muiderslot.

Famózny Rotterdam

Pozoruhodný Rotterdam, druhé najľudnatejšie holandské sídlo, možno považovať za najväčší európsky námorný prístav a jedno z najvýznamnejších svetových prístavísk vôbec. V Rotterdame oslovia aj múzeá (predovšetkým tie s námornou tematikou) a pre verejnosť voľne prístupné veterné mlyny (aj keď z pôvodného počtu ich ostalo zachovaných už len sedem). Za vzhliadnutie stoja i pôsobivé neďaleké historické mestá Haag (tretie najľudnatejšie sídlo v Holandsku), Delft a Dordrecht.

0