Star Alliance

Začiatky Star Alliance – najväčšej z leteckých aliancií, sídliacej v nemeckom Frankfurte, sa datujú do roku 1997. Medzi zakladajúce aerolínie patria Lufthansa, United Airlines, Air Canada, Thai Airways a škandinávsky SAS.
Od 21. júna 2012 sa novými členmi stávajú kolumbijská Avianca, TACA (Salvador) a Copa Airlines z Panamy.
29. novembra 2012 sa pridáva čínsky dopravca Shenzhen Airlines.
V priebehu roka 2013 by sa mala k aliancii pripojiť taktiež letecká spoločnosť EVA Airways z Taiwanu.

Adria Airways (JP) – Slovinsko
Aegean Airlines (A3) – Grécko
Air Canada (AC) – Kanada
Air China (CA) – Čína
Air New Zealand (NZ) – Nový Zéland
All Nippon Airways (NH) – Japonsko
Asiana Airlines (OZ) – Južná Kórea
Austrian Airlines (OS) – Rakúsko
Avianca (AV) – Kolumbia (od 21.06.2012)
Blue1 (KF) – Fínsko
BMI (BD) – Veľká Británia (do 20.04.2012)
Brussels Airlines (SN) – Belgicko
Copa Airlines (CM) – Panama (od 21.06.2012)
Croatia Airlines (OU) – Chorvátsko
Egypt Air (MS) – Egypt
Ethiopian Airlines (ET) – Ethiopia
LOT Polish Airlines (LO) – Poľsko
Lufthansa (LH) – Nemecko
Scandinavian Airlines (SK) – Dánsko/Nórsko/Švédsko
Shenzhen Airlines (ZH) – Čína (od 29.11.2012)
Singapore Airlines (SQ) – Singapur
South African Airways (SA) – Južná Afrika
Swiss International Air Lines (LX) – Švajčiarsko
TACA Airlines (TA) – Salvador (od 21.06.2012)
TAM Airlines (JJ) – Brazília
TAP Portugal (TP) – Portugalsko
Thai Airways International (TG) – Thajsko
Turkish Airlines (TK) – Turecko
United Airlines (UA) – USA
US Airways (US) – USA

Adria Airways

Adria Airways, národný slovinský dopravca, vyletel na letecké nebo prvý raz v roku 1961. V spolupráci nemeckou Lufthansou zdieľa spoločný vernostný program Miles & More (tento obľúbený Frequent Flyer Program používa viacero aerolínií – a to nielen v rámci Star Alliance). Hlavným hubom tejto juhoeurópskej aerolinky je medzinárodné letisko v Ľubľane (Ljubljana Jože Pučnik Intl Airport), z ktorého spoločnosť operuje pravidelné linky v rámci Európy, ako aj charterové lety do mimoeurópskych destinácií. V leteckej flotile Adria Airways je zastúpený aj francúzsky výrobca Airbus (A320), ale väčšina lietadiel pochádza „z dielne“ kanadského Bombardieru (modely CRJ200 a CRJ900).

Aegean Airlines

Aegean Airlines, najväčšia aerolínia v Grécku, vstúpila do leteckého biznisu v roku 1987. Zo svojich domovských letísk v Aténach (Athens Intl Airport) a v Solúne (Thessaloniki Intl Airport) obsluhuje leteckú sieť prevažne do európskych destinácií, avšak v ponuke má aj niekoľko liniek na ázijský kontinent. Letka spoločnosti Aegean Airlines, čítajúca takmer 30 lietadiel, pozostáva zo strojov od firmy Airbus, konkrétne modelov z rodiny A320.

Air Canada

Vlajková loď kanadského letectva a spoluzakladajúci člen Star Alliance, Air Canada, odštartovala svoju leteckú púť v roku 1936 pod názvom Trans Canada Air Lines.
Medzi hlavné huby aerolínie patria letiská v Toronte (Toronto Pearson Intl Airport), v Montreale (Montreal Trudeau Intl Airport), vo Vancouveri (Vancouver Intl Airport) a v Calgary (Calgary Intl Airport). Letecká sieť kanadského národného dopravcu zasahuje Severnú Ameriku, Južnú Ameriku, Európu a Áziu. V minulosti bolo prevádzkovaných viacero „Fifth Freedom“ letov, avšak z týchto routingov v súčasnosti ostal zachovaný iba úsek Santiago de Chile – Buenos Aires.
Letecký park Air Canada (v počte viac ako 200 lietadiel) pozostáva z overených značiek troch najväčších svetových výrobcov – francúzskej spoločnosti Airbus (A320 a A330), americkej firmy Boeing (B767 a B777), ako aj brazílskeho Embraeru (E170 a E190).

Air China

Čínsky letecký dopravca Air China pôsobí v leteckom svete od roku 1954. Medzi hlavné bašty tejto ázijskej aerolínie patria medzinárodné letiská v Pekingu (Beijing Capital Intl Airport), v Šanghaji (Shanghai Pudong Intl Airport) a v Čengdu (Chengdu Shuangliu Intl Airport). Sieť leteckej spoločnosti pokrýva všetky kontinenty – pričom najväčšie zastúpenie má samozrejme v Ázii, menšiu silu zaznamenáva v Európe či Severnej Amerike a o poznanie slabšiu prítomnosť registruje v Južnej Amerike, ako aj v Austráli a Oceánii. Vo flotile Air China môžeme nájsť rôzne typy lietadiel od najväčších svetových výrobcov Airbus (A320, A330, A340) a Boeing (B737, B747, B757 a B777).

Air New Zealand

Air New Zealand, druhá najväčšia aerolínia v Oceánii (po austrálskej Quantas Group), bola založená v roku 1940 ako Tasman Empire Airways Limited. K dcérskym spoločnostiam patria regionálni dopravcovia Air Nelson, Eagle Airways a Mount Cook Airline.
Z najväčšieho novozélandského letiska Auckland Intl Airport má široké pokrytie oblasti Austrálie a Oceánie, avšak operuje aj niekoľko destinácií v Ázii (okrem iných Hong Kong), v Severnej Amerike (napr. Los Angeles/USA) a v Európe (Londýn).
Kombináciou niektorých routingov Air New Zealand je možné vytvoriť za pomerne priaznivú cenu leteckú cestu okolo sveta/Round The World Ticket, napr. Londýn (LHR) – Hong Kong (HKG) – Auckland AKL) – Los Angeles (LAX) – Londýn (LHR). Takáto trasa niekedy dokonca vychádza ekonomicky výhodnejšie ako klasická spiatočná letenka z Európy na Nový Zéland.
Letka spoločnosti pozostáva prevažne z Boeingov (B737, B747, B767 a B777), avšak svoje zastúpenie má aj francúzsky Airbus (A320).

All Nippon Airways

All Nippon Airways (ANA), účinkujúca na leteckej scéne od roku 1952, vytvára spolu s konkurenčnými Japan Airlines dve najväčšie letecké spoločnosti v krajine vychádzajúceho slnka. Do skupiny ANA patria aj domáci prepravca Air Nippon a charterovka Air Japan, pričom aerolínia je taktiež majoritným akcionárom v novovzniknutej „low cost carrier“ Peach.
K hlavným hubom All Nippon Airways patria medzinárodné letiská v Tokiu (Tokyo Narita Intl Airport, Tokyo Haneda Intl Airport), ako aj v Osake (Osaka Intl Airport a Kansai Intl Airport). Letecká sieť spoločnosti nepokrýva len oblasť Ázie, množstvo letov ANA smeruje aj do Európy a do Severnej Ameriky.
Vo flotile japonskej aerolínie nájdeme aj značku Airbus (A320), avšak orientácia na konkurenčný Boeing je zrejmá, pričom zastúpené sú všetky v súčasnosti produkované prototypy tohto amerického výrobcu (B737, B747, B767, B777, B787). All Nippon Airways sa môže takisto popýšiť prvým komerčným letom v histórii Boeingu B787 Dreamliner, ktorý sa uskutočnil 26.10.2011 na trase Tokyo-Narita (NRT) – Hong Kong (HKG). Prvý „long haul flight“ Dreamlinera (v komerčnej prevádzke) bol na programe až o necelé tri mesiace neskôr s routingom z tokijského letiska Haneda (HND) do Frankfurtu (FRA).

Asiana Airlines

Juhokórejská letecká spoločnosť Asiana Airlines, konkurent Korean Air, sa pohybuje na leteckom trhu od roku 1988. Medzi hlavné základne tejto východoázijskej aerolínie patria obe medzinárodné letiska v Soule – Seoul Incheon Intl Airport a Seoul Gimpo Intl Airport. Z týchto miest prevádzkuje sieť svojich letov do destinácií v oblasti Ázie, Európy, Severnej Ameriky, ale aj Austrálie a Oceánie. Pohľad do leteckého parku Asiana Airlines prezradí prítomnosť časom overených modelov od dvoch najväčších svetových leteckých výrobcov Airbus (A320, A330) a Boeing (B737, B747, B767 a B777).

Austrian Airlines

Austrian Airlines je národná aerolínia Rakúska, ktorá vzlietla na letecké nebo prvý raz v roku 1957. Materskou spoločnosťou je nemecká Lufthansa, s ktorou zdieľajú takisto spoločný vernostný program Miles & More. Naopak, do skupiny Austrian Airlines Group patria aerolínie Tyrolean Airways (regionálny dopravca s bázou v Innsbrucku) a Lauda Air (operujúci najmä lety do oddychových destinácií).
Zo svojho domovského letiska vo Viedni-Schwechat (Vienna International Airport) prevádzkuje Austrian Airlines sieť letov v rámci Európy, Ázie a Afriky, ale aj do oblasti Severnej Ameriky. Lietadlový park (v počte viac ako 40 strojov) je tvorený prevažne narrow body jets – od spoločností Airbus (A320) a Boeing (B737), avšak diaľkové lety (long haul flights) sú operované modelmi B767 od amerického výrobcu lietadiel.

Avianca

Kolumbijská Avianca pôsobí v leteckom biznise pod názvom SCADTA už od roku 1919, čím sa radí k druhej najstaršej aerolinke na svete bez prerušenie leteckej prevádzky. Patrí do medzinárodného koncernu AviancaTaca Holding. Medzi domovské vzdušné prístavy spoločnosti Avianca patria medzinárodné letiská v kolumbijskej Bogote, brazílskom Sao Paule a ekvádorskom Quite, odkiaľ je operovaná letecká sieť najmä v rámci Južnej a Severnej Ameriky (ale operované sú aj lety do Európy). Flotila aerolínie zahŕňa lietadlá od výrobcov Airbus (A320, A330) a Fokker (F50).

Blue1

Fínska letecká spoločnosť Blue1, dcérska spoločnosť SAS Group, bola založená v roku 1987. Zo svojich hlavných hubov na medzinárodných letiskách v Helsinkách (Helsinki Vantaa Intl Airport) a Kodani (Copenhagen Intl Airport) operuje svoju leteckú sieť v rámci európskeho kontinentu. Najväčšie zastúpenie v leteckej flotile Blue1 má Boeing (typ B717, pôvodne navrhnutý ako MD95), ale nájde sa aj niekoľko turbovrtuľových lietadiel od spoločnosti ATR (ATR72) a od švédskeho výrobcu Saab (Saab 2000).

BMI (do 20.04.2012)

British Midland Airways (BMI) je britská aerolínia, ktorá bola založená v roku 1949. Do skupiny BMI patria aj letecké spoločnosti BMI Regional a nízkonákladovka Bmibaby. V súčasnosti prebieha zmena vo vlastníckych štruktúrach organizácie, v rámci ktorých pôvodný majiteľ Lufthansa predáva svoje podiely firme International Airlines Group (IAG). Akvizícia (schválená Európskou komisiou) sa netýka dcérskych spoločností. V súvislosti s ňou už došlo dňa 20. apríla 2012 k odchodu BMI zo Star Alliance (a špekuluje sa o prípadnom neskoršom vstupe do Oneworld-u, keďže v tejto aliancii sa nachádzajú British Airways a Iberia, ktorých je IAG vlastníkom).
Domovským leteckým prístavom British Midland Airways je najväčšie londýnske letisko v Heathrowe (London Heathrow Intl Airport), odkiaľ spoločnosť prevádzkuje lety do oblasti Európy, Ázie a Afriky. Letka BMI (mimo BMI Regional a BMibaby) sa skladá výlučne z modelov francúzskeho výrobcu Airbus – v prevažnej miere sa jedná o narrow body jets z rodiny A320, nájde sa však aj pár wide body modelov A330.

Brussels Airlines

Belgická vlajková aerolínia Brussels Airlines odštartovala svoju činnosť v roku 2006. V spoločnosti má významné majetkové podiely nemecká Lufthansa, s ktorou zdieľajú Frequent Flyer Program Miles & More.
Leteckou baštou aerolinky je medzinárodné letisko v Bruseli (Brussels Intl Airport). Sieť spoločnosti zasahuje najmä oblasť Európy a Ázie. Má tiež pomerné dobré pokrytie čierneho kontinentu, hlavne jeho západnej časti, avšak operuje aj lety do krajín strednej a východnej Afriky (vrátane bývalých belgických kolónií Demokratická republika Kongo, Rwanda, Burundi).
Pohľad do flotily takmer päťdesiatky lietadiel Brussels Airlines ukazuje pomerne pestré zloženie – zastúpení sú francúzsky letecký výrobca Airbus (A320 a A330), britská spoločnosť BAE (Avro RJ85/RJ100), americký výrobca lietadiel Boeing (B737), kanadská firma Bombardier (Dash 8 ) a brazílsky Embraer (ERJ 145).

Copa Airlines

Panamská letecká spoločnosť Copa Airlines vyletela prvý raz na letecké nebo v roku 1947.
Zo svojich hlavných hubov v Panama City a v susednej kolumbijskej Bogote spoločnosť operuje svoju leteckú sieť v oblasti Severnej Ameriky (vrátane Strednej Ameriky a Karibiku) a Južnej Ameriky.
Letecká flotila Copa Airlines obsahuje modely od známych výrobcov Boeing (B737) a Embraer (E190).

Croatia Airlines

Croatia Airlines, chorvátsky národný dopravca, začal svoju púť leteckým nebom v roku 1989. V rámci členstva tejto leteckej spoločnosti v Star Alliance je možné využívať vernostný program Miles & More, ktorý má pod palcom Lufthansa.
Hlavným hubom aerolínie je medzinárodné letisko v hlavnom meste Chorvátska Záhreb (Zagreb Intl Airport), z ktorého prevádzkuje svoju leteckú sieť v rámci európskeho kontinentu. Letka spoločnosti Croatia Airlines pozostáva z lietadiel Airbus A320 a Bombardier Dash 8.

EgyptAir

Vlajková loď egyptského letectva EgyptAir, pôsobiaca od roku 1932, je najväčšou aerolíniou na africkom kontinente (vzhľadom na počet prepravených cestujúcich, ale aj podľa veľkosti leteckej flotily). Medzi jej dcérske spoločnosti patria EgyptAir Express (regionálna pôsobnosť), Air Cairo (charterová preprava) a Air Sinai (obsluhuje lety do Izraela na trase Káhira – Tel Aviv).
Zo svojho domovského leteckého prístavu v hlavnom meste Egypta (Cairo Intl Airport) operuje sieť letov do Európy, do Ázie (najmä moslimské krajiny) či do Severnej Ameriky; cenovo najzaujímavejšie ponuky sú však do destinácií na čiernom kontinente (hlavne východná a južná časť Afriky).
V leteckom parku Egypt Air (v počte takmer 80 lietadiel) sa nachádzajú značky Airbus (A320, A330 a A340), Boeing (B737, B777) a Embraer (E170 – Egypt Air Express).

Ethiopian Airlines

Etiópska národná letecká spoločnosť Ethiopian Airlines vyletela na letecké nebo po prvý raz v roku 1946. Svoje lety prevádzkuje z hlavnej leteckej základne v Addis Abeba (Addis Ababa Bole Intl Airport). Letecká sieť tejto východoafrickej spoločnosti zasahuje do destinácií v oblasti Európy, Ázie, Severnej Ameriky a samozrejme domovskej Afriky, pričom najlepšie pokrytie dosahuje na čiernom kontinente (obzvlášť dobre je pokrytá východná, stredná a západná časť tohto svetadielu).
V lietadlovom parku Ethiopian Airlines figurujú prevažne modely od amerického výrobcu Boeing (B737, B757, B767 a B777), ktoré na kratších tratiach dopĺňajú kanadské stroje Bombardier Dash 8.

LOT Polish Airlines

Poľský národný dopravca alias LOT Polish Airlines vstúpil na leteckú scénu v roku 1929. Aj vzhľadom na prítomnosť v Star Alliance je možné použiť Frequent Flyer Program Miles & More, ktorý prevádzkuje nemecká Lufthansa. Medzi dcérske spoločnosti najväčšej poľskej aerolínie patria charterová divízia LOT Charters a regionálny prepravca EuroLOT, ktorého poznáme aj v našich končinách z prevádzkovania pravidelnej leteckej linky na trase z metropoly Poľska do podtatranského Popradu.
Z varšavského medzinárodného letiska (Warsaw Chopin Intl Airport) LOT nalietava destinácie v Európe, v Ázii, v Severnej Amerike a v Afrike. Cenovo zaujímavé sú najmä ponuky letov do Ázie (do oblasti Kaukazu a Blízkeho Východu), obzvlášť v mimosezónnom období a počas tzv. „First Minute“ výpredajov.
Vo flotile LOT-u (vrátane dcéry EuroLOT) nájdeme modely od amerického výrobcu Boeing (B737 a B767), stroje brazílskej firmy Embraer (E170 a E190), ale aj turbovrtuľové lietadlá od ATR (ATR42 a ATR72). Zaujímavosťou je, že prvý komerčný let Embraeru (E-Family) 170 sa uskutočnil v marci 2004 práve vo farbách LOT Polish Airlines.

Lufthansa

Lufthansa – pýcha nemeckého letectva, zakladajúci člen Star Aliance a najväčšia európska aerolínia (z hľadiska veľkosti flotily, pred Air France-KLM a British Airways/Iberia; európska jednotka taktiež podľa počtu prepravených pasažierov, za ňou je Ryan Air a Air France-KLM). Vznikla v roku 1953, avšak jej začiatky siahajú do r. 1926, kedy svoju činnosť začala Deutsche Luft Hansa. Vernostný program Miles & More, ktorý letecká spoločnosť prevádzkuje, používa taktiež veľké množstvo ďalších aeroliniek, ktoré sú nejakým spôsobom spojené s Lufthansou alebo Star Alliance.
Pod skupinu Lufthansa Group patria Austrian Airlines (o.i. aj so svojou dcérou Ukraine International Airlines), Swiss International Air Lines (vrátane charterovky Edelweiss Air), regionálna Lufthansa CityLine, nízkonákladový nemecký Germanwings a taliansky Air Dolomiti – Lufthansa je 100% vlastníkom týchto spoločností. Významné podiely (blížiace sa 50%) má aj v Brussels Airlines, tureckom Sun Express a regionálnej aerolínii Eurowings.
Medzi hlavné huby môžeme zaradiť medzinárodné letiská vo Frankfurte (Frankfurt Intl Airport) a v Mníchove (Munich Intl Airport); veľká časť liniek je však tiež prevádzkovaných z letísk v Düsseldorfe (Düsseldorf Intl Airport) a v Berlíne. Lufthansa v súčasnosti lieta na päť kontinentov – operuje pomerne hustú leteckú sieť v v oblasti Európy, Ázie a Severnej Ameriky, ale obsluhuje aj lety do Afriky a Južnej Ameriky (zatiaľ čo Austrália a Oceánia momentálne zostáva bez priameho pokrytia).
Zloženie leteckého parku Lufthansy bez dcérskych spoločností (pomaličky sa šplhajúceho k trojstovke lietadiel), je približne v pomere 2:1 pre najväčších leteckých výrobcov Airbus vs Boeing. Z produkcie francúzskej firmy nájdeme modely A320, A330, A340 a A380, zatiaľ čo korporácia zo Seattle má zastúpenie v podobe B737 a B747.

Scandinavian Airlines

Scandinavian Airlines (SAS), najväčšia aerolínia v Škandinávii a zároveň národný dopravca Dánska, Nórska a Švédska, brázdi cestu leteckým nebom od roku 1946. Do konzorcia SAS Group okrem SAS patria aj fínsky Blue1 a nórska regionálna aerolinka Wideroe, významné podiely však spoločnosť vlastní aj v Air Greenland (Grónsko).
Za hlavné letecké prístavy aerolínie možno považovať medzinárodné letiská v Kodani (Copenhagen Intl Airport), v Oslo (Oslo Gardermoen Intl Airport) a v Štokholme (Stockholm Arlanda Intl Airport). Letecká sieť SAS pokrýva oblasť Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Jednou z najzaujímavejších destinácií je určite súostrovie Špicbergy/Svalbard s najsevernejším letiskom na svete s pravidelnou leteckou osobnou dopravou – Longyearbyen Airport. Toto letisko je situované necelých 1000 km od Severného pólu a má zemepisnú šírku 78°14′46″N (pre porovnanie celkovo najsevernejšie „letisko“ kanadskej základne Alert – avšak bez pravidelnej prepravy – sa nachádza ešte o 5° severnejšie na 82°31′04″N). Zaujímavé cenové ponuky na linke Oslo – Svalbard je možné nájsť najmä na začiatku spustenia predaja leteniek na hlavnú sezónu.
Vo flotile Scandinavian Airlines môžeme nájsť lietadlá od rôznych leteckých výrobcov ako Airbus (A320, A330 a A340), Boeing (B737), McDonnell Douglas/Boeing (MD80) a Bombardier (CRJ700).

Shenzhen Airlines

Čínska aerolínia Shenzhen Airlines sa pohybuje v leteckom biznise od roku 1992. Do skupiny patria aj regionálne spoločnosti Kunming Airlines a Henan Airlines.
K hlavným hubom aerolinky sa zaraďuje medzinárodné letisko v Shenzhene (Shenzhen Bao’an International Airport), odkiaľ spoločnosť prevádzkuje širokú sieť domácich destinácií, ako aj niekoľko významných cestovateľských cieľov v oblasti Ázie.
V leteckom parku Shenzhen Airlines, ktorý tvorí takmer 130 strojov, nájdeme modely od najväčších leteckých výrobcov Airbus (A320-family), Boeing (B737) a Embraer (E190).

Singapore Airlines

Singapurská letecká spoločnosť Singapore Airlines (SQ) účinkuje pod súčasným názvom na leteckej scéne od roku 1972. Jej korene však siahajú do roku 1947, kedy vznikol jej predchodca Malayan Airways, z ktorého sa neskôr vyvinuli Malaysia Airlines a Singapore Airlines. Dcérskymi spoločnosťami sú regionálna odnož Silk Air a novovzniknutá nízkonákladovka Scoot (začína operovať lety koncom júna).
Zo svojho hlavného hubu Singapore Changi Airport aerolínia prevádzkuje svoju sieť v rámci Ázie (hlavná špecializácia), Austrálie a Oceánie (Kangaroo Route), Severnej Ameriky a Afriky. Let SQ 21 z Newarku do Singapuru, dlhý vyše 15 000 km a trvajúci takmer 19 hodín, je najdlhším non stop letom v pravidelnej osobnej leteckej doprave (operovaný Airbusom A340).
Letka Singapore Airlines, známa okrem iného aj svojím nízkym vekom (v priemere 6,5 roka), pozostáva výlučne z wide body jets. Zastúpené sú modely od francúzskeho výrobcu Airbus (A330, A340, A380) a od amerického Boeingu (B777). Na začiatku apríla 2012 prebehla slávnostná rozlúčka s lietadlami Boeing B747. Zaujímavosťou je tiež, že vo farbách aerolínie sa v októbri 2007 uskutočnil prvý komerčný let A380.

South African Airways

South African Airways, národný dopravca Juhoafrickej republiky, bol založený v roku 1934. Dcérskou spoločnosťou je nízkonákladovka Mango, avšak úzko spolupracuje s ďalšími domácimi aerolíniami South African Express a Airlink.
Zo svojho domovského letiska v Johannesburgu (Johannesburg OR Tambo Intl Airport) operuje svoju leteckú sieť na všetky svetadiely okrem Antarktídy, pričom najlepšie pokrytie dosahuje na čiernom kontinente (najmä v jeho južnej časti).
Letecký park South African Airways (v počte takmer 60 strojov) pozostáva z lietadiel od najväčších svetových výrobcov Airbus (A320, A330, A340) a Boeing (B737).

Swiss International Air Lines

Švajčiarska vlajková loď Swiss International Airlines pôsobí na leteckom trhu od roku 2002. Je dcérskou spoločnosťou nemeckej Lufthansy, s ktorou zdieľa taktiež Frequent Flyer Program Miles & More. Do skupiny patria okrem iných aj regionálna divízia Swiss European Air Lines a charterová aerolínia Edelweiss Air.
Medzi hlavné vzdušné prístavy Swissu sa zaraďujú medzinárodné letiská v Zurichu (Zurich Intl Airport), v Ženeve (Geneva Intl Airport) a v Bazileji (Euroairport Basel-Mulhouse-Freiburg). Destinácie aerolinky sa nachádzajú na piatich kontinentoch – v Európe, v Ázi, v Afrike, v Severnej Amerike a v Južnej Amerike.
V približne 80-člennom lietadlovom parku Swiss International Air Lines nájdeme prevažne modely od Airbusu (A320, A330 a A340), ktoré dopĺňajú Avro RJ od britského výrobcu BAE.

TACA Airlines

TACA Airlines zo Salvadoru, súčasť AviancaTaca Holding, pôsobí v leteckom businesse od roku 1931. Medzi dcérske aerolínie patria TACA International, TACA Perú, ako aj ďalšie letecké spoločnosti s regionálnou pôsobnosťou v oblasti Strednej Ameriky. Zo svojich hlavných hubov v Salvadore, v San José (Kostarika) a v Lime (Peru) operuje svoju leteckú sieť do destinácií v oblasi Južnej Ameriky a Severnej Ameriky (samozrejme vrátane Strednej Ameriky a Karibiku). Flotila TACA Airlines je zložená zo strojov od francúzskeho Airbusu (A320) a brazílskeho Embraeru (E190).

TAM Airlines

Brazílska letecká spoločnosť TAM Airlines, najväčšia juhoamerická aerolínia (podľa počtu prepravených pasažierov), uzrela svetlo leteckého sveta v roku 1976. Do skupiny TAM Airlines patria aj domáci regionálny prepravca Pantanal Linhas Aéreas a TAM Airlines Paraguay v susednej krajine. Spojením s čilskou leteckou spoločnosťou LAN Airlines by v budúcnosti mali vzniknúť LATAM Airlines.
Hlavnými bázami TAM Airlines sú medzinárodné letiská v Sao Paulo (Sao Paulo Guarulhos Intl Airport) a Rio de Janeiro (Rio de Janeiro Galeao Intl Airport). Sieť destinácií aerolínie zasahuje oblasť Južnej Ameriky, Severnej Ameriky a Európy, samozrejme s najväčším počtom liniek v domovskej Brazílii.
Letecká flotila TAM Airlines (v počte viac ako 150 lietadiel) sa skladá zo strojov od osvedčených leteckých výrobcov Airbus (A320, A330) a Boeing (B767, B777).

TAP Portugal

Portugalský národný dopravca TAP Airlines započal svoju leteckú kariéru v roku 1946. Medzi spoločnosti s kapitálovým prepojením sa zaraďujú regionálna aerolinka Portugália a východoázijský dopravca Air Macau.
Zo svojho domovského vzdušného prístavu v Lisabone (Lisbon Portela Intl Airport) podniká lety do oblasti Európy, Afriky, Severnej Ameriky a Južnej Ameriky. Pomerne dobré pokrytie dosahuje v Brazílii, ale zaujímavé sú aj lety do portugalsky hovoriacich krajín afrického kontinentu (Kapverdy, Svätý Tomáš, Angola, Mozambik a Guinea Bissau).
Letka TAP Airways obsahuje výlučne lietadlá francúzskeho leteckého výrobcu Airbus, konkrétne sa jedná o prototypy A320, A330 a A340.

Thai Airways International

Thai Airways International, jeden zo spoluzakladateľov Star Alliance, operuje pod svojím súčasným názvom od roku 1988, avšak jeho začiatky sa datujú do roku 1960.
Zo svojej bázy na najväčšom thajskom letisku v Bangkoku (Bangkok Suvarnabhumi Intl Airport) thajská aerolínia obsluhuje leteckú sieť najmä do destinácií v Ázii, v Európe, v Austrálii a Oceánii, avšak v jej ponuke nechýbajú ani lety do Severnej Ameriky a Afriky.
V leteckom parku Thai Airways sa nachádzajú rôzne typy lietadiel od odvekých rivalov Airbus (A300, A320, A330, A340) a Boeing (B737, B747 a B777).

Turkish Airlines

Vlajková loď tureckého letectva, Turkish Airlines, si píše do kolonky obdobia vzniku rok 1933. Medzi spoločnosti s majetkovým podielom patria nízkonákladovka AnadoluJet, bosnianska aerolinka B&H Airlines a letecká spoločnosť SunExpress (spoluvlastnená napoly s nemeckou Lufthansou).
Hlavnou základňou tureckej aerolínie je najväčšie letisko v Istanbule – Istanbul Ataturk Intl Airport. Letecká sieť spoločnosti siaha od Európy, cez Áziu, Afriku, Severnú Ameriku, Južnú Ameriku až po Austráliu a Oceániu.
V leteckej flotile Turkish Airways (do dvesto strojov) nájdeme lietadlá od dvoch najväčších svetových leteckých výrobcov – firiem Airbus (A320, A330, A340) a Boeing (B737, B777).

United Airlines

United Airlines, druhá najväčšia aerolínia na svete (podľa počtu prepravených pasažierov), odštartovala v roku 1926 ako Boeing Air Transport Williamom Boeingom (rovnako otec Boeing Company). Táto letecká spoločnosť je tiež jedným zo spoluzakladateľom Star Alliance. V nedávnej dobe prebehla fúzia s Continental Airlines (známeho okrem iného aj možnosťou „Island Hopping“ v Mikronézii).
Medzi hlavné huby aerolinky patria medzinárodné letiska v amerických mestách ako Houston, Chicago, Washington, Denver, Los Angeles, San Francisco , Newark, Cleveland a mimo severoamerického kontinentu aj v Tokiu či na Guame. Je to jedna z necelej desiatky svetových aerolínií, ktoré operujú lety na všetkých šesť trvalo obývaných kontinentov.
Časť letky United Airlines (v počte viac ako 700 lietadiel) tvoria aj stroje od francúzskeho Airbusu (A320 Family), avšak spojitosť s Boeingom je jasná a výsledkom toho je operovanie celej škály jeho modelov – B737, B747, B757, B767 a B777.

US Airways

Americká aerolínia US Airways vyletela po prvýkrát na letecké nebo v roku 1979. Medzi jej dcérske spoločnosti patria Piedmont Airlines a PSA Airlines.
Svoju leteckú sieť operuje z hlavných báz na medzinárodných letiskách v mestách Charlotte (Charlotte Douglas Intl Airport), Philadelphia (Philadelphia Intl Airport) a Phoenix (Phoenix Sky Harbor Intl Airport). Jedná sa najmä najmä o destinácie v Severnej Amerike, v Južnej Amerike a v Európe, ale obsluhuje aj lety do Ázie.
Letecká flotila US Airways (viac ako 300 strojov) pozostáva z lietadiel od firiem ako Airbus (A320 a A330), Boeing (B737, B757, B767) a Embraer (E190). Aerolinka je najväčším operátorom Airbus A320 Family na svete.