VLetenky

New York s LOT Polish Airlines od 434 EUR

Manhattan
Sugestívna večerná panoráma fotogenického centrálneho Manhattanu (foto: igormattio/Pixabay/CC0)

Priame lety v období letných prázdnin do nikdy neutíchajúceho Big Apple máte šancu využiť vďaka ponuke leteckej spoločnosti LOT Polish Airlines zo Star Alliance (s odletom z Budapešti).

Trasy v predaji:
Spiatočné (priame) lety do neopakovateľného amerického New York City sú v predaji za 434 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky (pre priame lety BUD-JFK) určujú odlety v období 03.05.-26.06. a 16.08.-30.09.2018, min. dobu pobytu 6 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 10. apríla (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve v priebehu horeuvedeného času platnosti tarifu.

Príklad rezervácie:
Príklad rezervácie (priameho) obojsmerného letu do New York City nech bude napr. odlet z Budapešti (BUD) dňa 19. augusta (nedeľa) s návratom z New Yorku (NYC) dňa 2. septembra 2018 (nedeľa).

Rezervácia letenky:
Budapešť – New York za 434 EUR (19.08.-02.09.2018 – priamy let / nedeľa – nedeľa)

Nízkonákladová pozemná doprava na východe USA a do Kanady

Pokiaľ plánujete relatívne dlhší pobyt v severovýchodnej partii USA, máte šancu vyskúšať priame autobusové linky low costového dopravcu Megabus z New Yorku do miest ako Toronto, Buffalo (výhodné východisko na prehliadku Niagara Falls), Boston, Philadelphia, Pittsburg alebo Washington. V dostatočnom časovom predstihu možno kúpiť cestovné lístky na promovaných linkách za 1 USD.

BUD-NYC
Budapešť, Maďarsko – New York, USA (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

New York

Srdce famózneho New Yorku vytvára Manhattan, ktorý na severe plynulo prechádza do Haarlemu. Na západ od Manhattanu za Hudson River Vás očakáva New Jersey, južne od centra leží Brooklyn a pri ceste východným smerom sa po prekročení East River ocitnete v Queense.

Z JFK Airport situovaného v juhovýchodnej partii New Yorku na Manhattan docestujete kombináciou Airtrainu a metra/autobusu – skúste zelenú linku Airtrainu na Howard Beach Station s prestupom na metro A alebo červenú vetvu na Jamaica Station s transferom na metro J, Z alebo E.

Lower Manhattan

Ak chcete začať prehliadku Mahattanu od juhu, ako prvá sa ponúka bezplatná jazda Staten Island Ferry s výhľadom na majestátnu Sochu slobody. Z lodného terminálu na konci Lower Manhattan to nebudete mať ďaleko ani k “naškrobenej” Wall Street.

O niečo severnejšie naďabíte na zánovnú budovu One World Trade Center, postavenú znovu na mieste bývalých dvojičiek World Trade Center. O čosi ďalej sa týči fotogenický Brooklyn Bridge, spájajúci Manhattan s Brooklynom. Neobíďte neďaleké Chinatown a Little Italy (v súčasnosti síce už trochu menej autentické).

Houston Street

Od pozoruhodnej Houston Street sa číslujú smerom na sever manhattanské ulice (súbežne idúce s ňou z východu na západ) a kolmo na ňu začínajú niektoré z preslávených Avenue (1.-12. Ave. plus tri “abecedné” avenue A, B, C v Alphabet City). V tejto oblasti Vás takisto čakajú pôvabné štvrte Soho a Noho (skratka od south/north of Houston Street).

Cez príjemný parčík na Washington Square, kde začne znamenitá Fifth Avenue, prídete do Greenwich Village s pohodovými barmi. Mimochodom, miestne ulice majú “geografickú” predponu podľa toho, či sa nachádzajú východne (E.) alebo západne (W.) práve od Fifth Ave (napr. E. 23rd St – v East Side ani vo West Side sa teda nestratíte).

Midtown (juh)

Centrum Manhattanu alias Midtown figuruje zhruba od 30th St. severným smerom. V Murray Hill a Little India naďabíte na štedrú ponuku írskych pubov a ekonomicky dostupných indických reštaurácií. Okolo W. 32nd St “objavíte” Penn(sylvania) Station, pôsobisko železničného dopravcu Amtrak.

Prakticky hneď nad ňou bude obľúbená aréna MSG (Madison Square Garden), kde sa dajú uvidieť basketbalové duely N.Y. Knicks i hokejové zápasy populárnych New York Rangers. O pár blokov ďalej nezabudnite vystúpiť na úžasnú vyhliadku na Empire State Building, s výškou 381 m pomerne dlhý čas najvyššej budovy zemegule (1931-1972).

Times Square s okolím

Na 42nd St sa skrýva Port Authority Bus Terminal s priaznivými autobusovými spojmi (nielen) spoločnosti Greyhound, zatiaľ čo na opačnom konci rovnakej ulice spoznáte železničný Grand Central Terminal s prekrásnym interiérom a sídlo Organizácie spojených národov.

V podstate v rovnakej lokalite vstúpite na rušné Times Square, neodmysliteľné poznávacie znamenie New Yorku. Kúsok odtiaľ si vychutnajte vynikajúci výhľad na celé “Veľké jablko” z pôsobivej vyhliadky “Top of The Rock” v budove Rockefeller Center.

V tomto priestore možno nakúpiť od výmyslu sveta na už spomenutej Fifth Avenue. Nevynechajte ani skvelú show na “Broadway” (v ideálnom prípade tématický muzikál West Side Story, ktorý celkom verne zachytáva atmosféru Big Apple v 70. rokoch minulého storočia).

Central Park a Haarlem

Miestom nerušeného oddychu v každom ročnom období môže byť obrovitý Central Park. Pokiaľ Vás zároveň vábi aj prehliadka Haarlemu, ktorý plynulo naväzuje na sever Central Parku, pokúste sa o to v okolí Columbia University. Na juhu Haarlemu má svoje pôsobisko aj bývalý americký prezident Bill Clinton, takže s celkovou bezpečnosťou to rozhodne nebude úplne najhoršie.

0