VLetenky

Ghana s TAP Portugal od 349 EUR

Winneba Beach
Prímorské scenérie Winneba Beach na ghanskom juhu (foto: Andrew Moore/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Bohatú prírodu prívetivej západoafrickej Ghany v Guinejskom zálive máte šancu objavovať vďaka tarifu leteckej spoločnosti TAP Portugal zo Star Alliance (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do hlavného mesta Ghany pod názvom Accra sa dajú kúpiť za 349 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety od 11. februára do 14. decembra 2021, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) od apríla do novembra 2021

Príklad rezervácie:
Príklad rezervácie obojsmernej letenky do Ghany nech bude napr. odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 1. mája a návrat z ghanskej Accry (ACC) dňa 15. mája 2021.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Accra za 349 EUR (01.05.-15.05.2021)

VIE-ACC
Viedeň, Rakúsko – Accra, Ghana (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Ghana

Ak by ste radi navštívili (západnú) Afriku a hľadáte pokojný a bezpečný región, môže byť práve Ghana pre Vás to pravé. Západoafrická Ghana sa radí (takisto ako susedná Burkina Faso) k najbezpečnejším i najpriateľskejším štátom čierneho kontinentu a práve preto môže byť vcelku vhodným miestom Vášho prvého kontaktu so štátmi subsaharskej Afriky.

“Krajinka” v Guinejskom zálive na brehoch južného Atlantiku

Na území Ghany s rozlohou skoro 240 tisíc km², čo predstavuje takmer dvojnásobnú plochu bývalého Československa, tu žije zhruba 15 miliónov obyvateľov. Táto krajina na západe čierneho svetadielu susedí s Pobrežím Slonoviny na západe, severnú hranicu zdieľa s Burkina Faso, hraničné pásmo na východe si delí s Togom, kým juh obmývajú vody Atlantického oceánu (Guinejského zálivu).

Na nultom poludníku a temer aj na rovníku

Podľa pomenovania tejto západoafrickej republiky bol nazvaný i obdivuhodný Guinejský záliv. Samotnou Ghanou prechádza nultý poludník a nachádza sa iba niekoľko stupňov na sever od rovníka. Pretína ju pôsobivá africká veľrieka Volta (tvorená sútokom Čiernej Volty, Červenej Volty a Bielej Volty), pokračujúca do gigantického rovnomenného jazera Volta a ústiaca do Guinejského zálivu.

Pohodové ghanské veľkomesto Accra s vynikajúcimi plážovými scenériami

Rušné dvojmiliónové ghanské hlavné mesto Accra (so štyrmi miliónmi ľudí v metropolitnej oblasti) Vás očakáva v centrálnej partii príjemného atlantického pobrežia. V podstate celá ghanská pobrežná oblasť Atlantiku poskytuje pohodové piesočnaté pláže – skúste populárnu Kokrobite v neveľkej vzdialenosti od Accry (v jej širšej mestskej aglomerácii, resp. v oblasti Greater Accra).

Od Portugalcov, Britov a ďalších “zlatokopov” až k vlastnej autonómii

Prvý európsky kontakt s miestnym domorodým obyvateľstvom zaznamenali portugalskí moreplavci v 15. storočí. Postupne sa v tomto západoafrickom mikroregióne (zvanom v tej dobe aj Gold Coast) okrem nich vystriedali aj Briti, Nemci, Holanďania, Dáni i Švédi. Samotná Ghana získala samostatnosť od Veľkej Británie v roku 1957, pričom úradným jazykom zostala angličtina.

Bohaté zásoby vzácnych surovín aj rýchlo sa rozvíjajúci turizmus

Po kolonialistoch z Európy v Ghane ostala nielen (viac ako) tridsiatka rôznych vojenských opevnení, ale dokonca aj (napodiv) stále gigantické zásoby zlata (druhý najväčší producent v rámci Afriky) a ďalších vzácnych surovín (ropa a zemný plyn). Celkom stabilná miestna demokracia ponúka relatívne sľubné podmienky i pre turizmus a cestovný ruch, ktorý sa rozvíja pomerne rýchlym tempom.

Úžasné dažďové pralesy a “meteoritové” jazerá

V Ghane naďabíte aj na výborne zachované pôvodné dažďové pralesy Guinejského zálivu, ktoré budete mať možnosť vychutnať si z výšky v rámci tzv. “Canopy Walk” v národnom parku Kakum National Park. Susedný historický región Ashanti núka v blízkosti svojho centra Kumaisi prekrásne jazero Lake Bosumtwi, vzniknuté pred miliónom rokov dopadom meteoritu.

Západoafrické safari

Na severe Ghany narazíte na skvelý národný park Mole National Park, ktorý sa svojou atraktívnosťou síce nemôže porovnávať so svojimi proťajškami na juhu a východe Afriky, avšak pri troche šťastia natrafíte aj tu na veľké mačkovité šelmy (za nepomerne lákavejšiu sumu v porovnaní s najvychytenejšími africkými safari parkmi ako juhoafrický Kruger N.P. či tanzánsky Serengeti N.P.).

Gigantické Lake Volta i atraktívna “hlinená” architektúra subsaharskej oblasti

Určite si v žiadnom prípade nenechajte ujsť už spomenuté nesmierne fotogenické jazero Lake Volta s pôvabným a (často navštevovaným) tropickým ostrovčekom Dodi Island. V tradičnej miestnej lokalite Larabanga Vás čaká typická hlinená mešita, charakteristická už skôr pre “susedný” (neveľmi vzdialený) subsaharský región Sahelu (v podobe neďalekej Burkina Faso).

0