VLetenky

Vanuatu so Singapore Airlines od 1124 EUR

Iririki
Prímorské scenérie ostrovného Vanuatu v pacifickej Melanézii (foto: Phillip Capper/Flickr/CC BY 2.0)

Na cestu na súostrovie Vanuatu v Oceánii vábi tarif päťhviezdičkovej leteckej spoločnosti Singapore Airlines zo Star Alliance v spolupráci s partnerskými aerolíniami (s odletom zo stovežatej Prahy).

Spiatočné letenky do Port Vila na pacifickom súostroví Vanuatu v ďalekej Oceánii kúpite za 1124 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Tarifné podmienky povoľujú odlety do 31. marca 2016 (s výnimkou obdobia blackoutu počas vianočných sviatkov 12.12.-27.12.2015), min. dobu pobytu 7 dní, max. dobu pobytu 12 mesiacov, stop over v Singapure (SIN) a predaj do 31. marca (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletmi) v priebehu februára a marca 2016.

Príklad rezervácie obojsmernej letenky na Vanuatu nech bude napr. odlet z Prahy (PRG) dňa 29. februára a návrat z Port Vila (VLI) v Oceánii dňa 14. marca 2016.

Rezervácia letenky:
Praha – Port Vila za 1124 EUR (29.02.-14.03.2016)

Vanuatu

Impresívne Vanuatu Vás čaká v gigantickej Melanézii v oblasti južného Pacifiku. Rozkladá sa v tropickom pásme medzi súostroviami ako francúzska Nová Kaledónia (na juhozápade), Šalamúnove ostrovy (na severozápade), novozélandský Tokelau (na severovýchode), Fidži a Tonga (na východe), ako i Nový Zéland (na juhu). Na území s rozlohou viac ako 12 tisíc km² tu žije vyše 220 tisíc obyvateľov. Úradnými jazykmi sú angličtina, francúzštine a kreolská bislama (s prevažne anglickými slovami).

Od objavenia “Španielmi” cez Britov a Francúzov až k vlastnej nezávislosti

Úžasné Vanuatu ako prvý pre Európu objavil začiatkom 17. storočia portugalský moreplavec v službách španielskej koruny menom Pedro Fernandes de Queirós. V pozdejšom období sa tu ukazuje aj legendárny britský admirál James Cook, ktorý územie pomenoval ako New Hebrides Islands (Nové Hebridy). Neskoršie dochádza k administrácii súostrovia pod spoločnou správou Veľkej Británie aj Francúzska, prakticky až do vyhlásenia vlastnej autonómie v roku 1980.

Niekoľko výrazných geografických “skupiniek”

Neskutočné Vanuatu sa rozdeľuje do šiestich hlavných provincií. Smerom od juhu na sever Vás očakáva Tafea (Tanna, Aniwa, Futuna, Erromango a Aneityum), Shefa (Shepherds a Efate), Malampa (Malakula, Ambrym a Paama), Penama (Pentecost, Ambae a Maewo), Sanma (Santo a Malo), ako aj Torba (Torres Islands a Banks Islands). Toto tropické súostrovie vytvára 82 ostrovov sopečného pôvodu (z toho 65 obývaných) v 1300 km dlhej ostrovnej reťazi orientovanej severojužným smerom.

Výborné Efate

Na nádhernom ostrove Efate (v centrálnej časti celého súostrovia) nájdete sústredenú veľkú časť obyvateľstva Vanuatu. Jeho hlavné mesto, impresívne 45-tisícové Port Vila, nájdete v juhozápadnej partii Efate. Ak obľubujete kúzelné lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, fascinujúce koralové atoly a pohodové piesočnaté pláže, istotne neostanete na Etafe sklamaní.

Majestátne plážové i horské (sopečné) scenérie

Na svoje si však prídu aj fanúšikovia trekkingu či pešej turistiky v tropických oblastiach, ktorí majú šancu si vychutnať magický ostrov Tanna v najjužnejšie položenej provincii Tafea (ich názvy sú odvodené od začiatočných písmen alebo slabík jednotlivých ostrovných skupín). Priaznivcov činných sopiek poteší v tejto oblasti dramatický Mount Yasur (361 m). V centrálnej provincii Malampa očarí ďalší aktívny vulkán, nesmierne pôsobivý Lopevi (1413 m).

Fenomenálny Espiritu Santo (provincia Sanma)

Na najrozľahlejšom ostrove Vanuatu s názvom Espiritu Santo sa budú cítiť ako doma hlavne milovníci nádherných piesočnatých pláží a spoznávania farebného sveta pod morskou hladinou. Obľúbená Chamapagne Beach na východe sa radí k jedným z najpopulárnejších plážových lokalít v južnom Pacifiku. Potápačských entuziastov “dostane” President Coolidge – vrak obrovitého potopeného plavidla (pôvodne luxusného a neskoršie vojenského charakteru), zaraďujúci sa k najlepším “atrakciám” svojho druhu na svete. Alternatívne skúste Million Dollar Point, kde sa dá naďabiť medzi kopou rôznych artefaktov i na fľašky nealkoholických nápojov zo 40. rokov minulého storočia.

0