Ďalšie možnosti ubytovania

Cestovatelia, ktorí pred komfortom dajú prednosť nocľahu v prírode, sa môžu ubytovať v campoch a táboriskách (voľné táborenie nie je v niektorých krajinách oficiálne vôbec povolené, naopak v Škandinávii je možné stanovať takmer všade).

Ďalšou alternatívou prenocovania sú rôzne horské chaty a útulne (tento systém je špeciálne populárny napr. v Nórsku alebo na Novom Zélande – je takmer zadarmo, vyžaduje sa však pri odchode nechať nejaké drobné na údržbu a opravy zariadenia).

V prípade nenadväzujúcich letov a dlhých prestávok medzi letmi dobre padne využiť služby letiskových hotelov, kde je možné platiť aj za jednotlivé hodiny (podobný systém funguje na ruských železničných staniciach, kde sa relaxuje v tzv. „komnatách óddycha“).
Na niektorých medzinárodných letiskách prevláda dosť vysoký počet nocujúcich cestovateľov. Nie je to nič nezvyčajné – najmä v prípade neskorých nočných príletov a následných skorých ranných odletov (v takomto prípade sa ubytovanie v hoteli/v hosteli jednoducho neplatí ani z časových dôvodov, ani z ekonomického hľadiska).
Letiská z tohto pohľadu a nocľah na letiskách detailne rozoberá web sleepinginairports.net.

Avšak úplne najzaujímavejšou formou ubytovania je bývanie priamo u hostiteľa.
To sa dá získať sprostredkovaním cez organizácie ako CouchSurfing (CS) alebo Hospitality Club (HC), kedy sa dá najlepšie spoznať miestne prostredie, kultúra, zvyky a hlavne zaujímaví noví ľudia, ktorí sú tiež aktívni cestovatelia.
Na začiatku je potrebné sa do takejto organizácie zaregistrovať a mať niekoľko dobrých referencií, čo nemusí byť nevyhnutne získané ubytovaním CS alebo HC člena u seba doma. Častokrát stačí aj pozvanie na kávu, prehliadka mesta alebo zorganizovanie výletu do okolia. Pri nocovaní u hostiteľa je na mieste nejaká malá pozornosť, príp. pomoc v domácnosti, atď.