VLetenky

Nepál s Flydubai od 471 EUR

Himaláje
Posvätný „Rybí chvost“ Machhapuchhre (6993 m) a Pokhara (foto: Ben Tubby/Flickr/CC BY 2.0)

Na pešiu či vysokohorskú turistiku (nielen) pod „strechu sveta“ sa máte šancu vypraviť do sugestívneho himalájskeho Nepálu v réžii leteckej spoločnosti Flydubai (s odletom z Bratislavy).

Spiatočné letenky do nepálskeho hlavného mesta Káthmandú kúpite za 471 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Tarifné podmienky určujú cesty v dobe od 1. júna do 31. októbra 2016 a predaj do 14. marca (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete počas uvedeného času platnosti tarifu (vrátane obdobia letných prázdnin).

Ako príklad rezervácie letenky do Nepálu nech poslúži odlet zo slovenskej Bratislavy (BTS) dňa 9. septembra a návrat z nepálskeho Káthmandú (KTM) dňa 23. septembra 2016.

Rezervácia letenky:
Bratislava – Káthmandú za 471 EUR (09.09.-23.09.2016)

Nepál

Skoro 30-miliónový Nepál sa rozkladá na území s veľkosťou 147 tisíc km², čo predstavuje o niečo väčšiu plochu ako rozloha bývalého Československa. Pulzujúce miliónové Káthmandú, administratívno-politické centrum krajiny, Vás očakáva vo východnej polovici Nepálu (v nadmorskej výške 1400 m). Nížinatá oblasť Terai na juhu (neďaleko hraničného pásma s Indiou) sa postupne dvíha až k himalájskemu masívu (v severnej časti tohto ázijského štátu), v oblasti hranice s Čínou.

Majestátny Mount Everest

V týchto miestach, konkrétne v severozápadnej partii Nepálu, nájdete i najvyššiu horu celého sveta – Mt. Everest alias Sagarmatha (8848 m). Aj napriek významnej skutočnosti, že v zimnom období sa vyskytuje väčšie množstvo snehovej pokrývky v nadmorských výškach nad 4000 m (a bude výrazne chladnejšie), veľká časť populárnych trekov sa zaraďuje k prechodom celoročného charakteru.

“Obávané” letisko Lukla Airport

Pokiaľ zavítate do oblasti majestátnej hory Mount Everest, zrejme využijete pravidelnú leteckú linku na trase z Káthmandú do Lukly. Letisko v Lukle pod názvom Tenzing-Hillary Airport (pomenované na počesť prvých pokoriteľov Sagarmathy), patrí k najpútavejším a zároveň (vzhľadom na komplikované geografické a klimatické podmienky) aj k najnebezpečnejším na planéte. Nadmorská výška 2800 m, ako i vzletová a pristávacia dráha s dĺžkou 460 m a sklonom 12% tohto STOLportu už na prvý pohľad vzbudzujú patričný rešpekt a súčasne vytvárajú miesto, kde nezostáva priestor na chyby.

Znamenitý Everest Base Camp trek

Z Lukly sa dá pokračovať do Namche Bazaar (3440 m) “trekingovo”, alebo pokiaľ máte “nejakú tú zlatku naviac” i charterovým letom na neďaleké Syangboche Airport (3780 m). V teplejších mesiacoch roka cez nádherné Tengboche (3870 m) za niekoľko dní doputujete do základného táboru pre výstupy na Sagarmathu – Everest Base Camp (5380 m). V zásade možno vo všeobecnosti povedať, že v závislosti od fyzickej zdatnosti a aklimatizácie (ako aj ročného obdobia, resp. momentálnych poveternostných podmienok), trek z Lukly do Everest B.C. (a späť) v priemere trvá okolo 15 dní.

Čarovný Langtang National Park

K oveľa ľahšie dostupnejším a bližšie situovaným regiónom z nepálskej metropoly Káthmandú patrí dramatický Langtang National Park (Langtang Lirung 7246 m), položený severne od hlavného mesta Nepálu. Do tohto prvého nepálskeho národného parku sa dá docestovať celkom pohodlne i pozemnou dopravou, ako ďalšia alternatíva sa však znovu ponúkajú charterové lety – v tomto konkrétnom prípade na Langtang Airport v blízkosti Kyanjin Gompa (cca 3930 m).

Pôsobivá Annapurna a širšie okolie

Medzi veľmi obľúbené sa radia taktiež treky v Annapurna Area (Annapurna I – 8091 m), ku ktorým ako východiskový bod poslúži štvrťmiliónová Pokhara (nadmorská výška 827 až 1740 m). Do úvahy prichádza aj využitie cestných spojení a pravidelných leteckých liniek z Pokhary do Jomsom (2861 m), ktoré sa dajú použiť i ako základňa pre vysokohorské túry v oblasti susedného Dhaulágirí (8167 m).

Famózny trek okolo Annapurien

Jedným z najnavštevovanejších bude trek okolo Annapurien, počas ktorého prejdete fascinujúcim regiónom Manang cez sedlo Thorung La (5416 m) do Jomsom a magickej Kali Ghandaki Gorge, najhlbšej “tiesňavy” na svete (s najväčším prevýšením, resp. výškovým rozdielom 5571 m). Platí však, že Thorung La zvyčajne býva neprechodné z dôvodu veľkého množstva snehovej pokrývky na vrchole zimy (a niekedy i inokedy po výdatných snehových búrkach).

0