VLetenky

Malajzia a Indonézia s Alitaliou za 338 EUR

Impresívnu Malajziu, nemenej pôsobivú susednú Indonéziu či prípadne aj medzi nimi ležiaci Singapur a Brunej máte šancu objaviť zásluhou leteckej spoločnosti Alitalia (v spolupráci s Etihad Airways).

Spiatočné letenky do juhovýchodnej Ázie sú v predaji za 338 EUR s odletom z talianskeho Ríma do malajského Kuala Lumpur a návratom z indonézskej Jakarty späť znovu do talianskej metropoly. Tarifné podmienky určujú odlety do 30. júna 2013, max. dobu pobytu 3 mesiace a nákup letenky do 7. apríla (resp. do vyčerpania voľných termínov). Reálnu dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve (s odletmi) v období od apríla do júna 2013.

Ako príklad rezervácie spiatočnej letenky môže poslúžiť odlet z Ríma-Fiumicino (FCO) do Kuala Lumpur (KUL) dňa 20. júna s návratom z Jakarty (CGK) do Ríma (FCO) dňa 6. júla 2013.

Rezervácia letenky:
Rím – Kuala Lumpur, Jakarta – Rím za 338 EUR
Rím – Kuala Lumpur, Jakarta – Rím za 8878 CZK

Letecké priblíženie do Ríma

Najekonomickejší letecký prískok do talianskeho hlavného mesta Rím možno uskutočniť s ultra nízkonákladovými spoločnosťami Ryanair (FR) alebo Wizz Air (W6) – z letísk v Bratislave (FR), v Budapešti (FR, W6), v Katoviciach (W6), v Krakove (FR), v Prahe (W6), atď.

Doprava medzi malajskou Kuala Lumpur a indonézskou Jakartou

Pozemné cestovanie

Ak sa budete chcieť presunúť z Kuala Lumpur do Jakarty po zemi, jednou z možností bude cesta (autobusom) popri východnom pobreží Malajzie na trase z malajskej metropoly cez Melaku a Johor Bahru do Singapuru s pokračovaním loďou z neďalekého indonézskeho ostrova Pulau Batam (Sekupang) do prístavu Tanjung Priok (ležiaceho asi 15 km severne od centra Jakarty).

Letecké presúvanie

Ďalšími alternatívami môže byť letecká cesta cez Sumatru, cez Borneo/Kalimantan (z Kuala Lumpur cez Kota Kinabalu do Jakarty s Air Asia či s prípadným pozemným presunom medzi malajským Kuchingom a indonézskym mestom Pontianak) alebo cez Bali. V posledne menovanom cestovateľskom cieli narazíte na 5 letov denne s Air Asia medzi Kuala Lumpur a Denpasarom, resp. medzi Denpasarom a Jakartou na 6 denných spojení s Air Asia, 11 spojov LionAir a mnoho liniek ďalších aeroliniek. Rovnaké spoločnosti s ďalšou nízkonákladovou aerolinkou Mandala Airlines/Tiger Airways si konkurujú a ponúkajú množstvo denných frekvencií medzi Kuala Lumpur a Jakartou.

Malajzia

Príťažlivá malajská metropola Kuala Lumpur

V malajskom hlavnom meste Kuala Lumpur (KL) istotne nevynechajte svetoznáme “dvojičky” alias Petronas Towers (379 m), svojho času najvyššiu budovu na svete – lepší výhľad na celé široké okolie KL aj dvojčatá však získate z neďalekej vyhliadky na Menara Kuala Lumpur (KL Tower) s oveľa lepšou celkovou dostupnosťou. V rámci KL máte možnosť vzhliadnuť staršie Chinatown v úplnom centre mesta, ktoré ostro kontrastuje s novými modernejšími štvrťami v oblasti Golden Triangle (kde sa nachádzajú i Twin Towers). Za krátku prehliadku stoja aj kúzelné neďaleké jaskyne Batu Caves.

Severná časť pevninskej Malajzie

Ak sa vydáte z Kuala Lumpur na sever, natrafíte na skvelé Cameron Highlands, kde Vás očakávajú vcelku dobré podmienky na trekking v džungli či okúzľujúce čajové plantáže. O niečo severnejšie na ostrove Penang leží mesto Georgetown so svojou povestnou kuchyňou, ktorá v sebe spája zrejme to najlepšie (minimálne) z celého Malajského polostrova. Z príjemného Penangu sa dopravíte ekonomicky dostupnou lodnou dopravou na súostrovie Langkawi s prekrásnymi plážami, dramatickými horami či dažďovým pralesom (a súčasne výhodnou duty-free zónou).

Juh kontinentálnej Malajzie

Po ceste z hlavného mesta Malajzie smerom na juh naďabíte na dôležité prístavné mesto Melaka so silným portugalským historickým dedičstvom (čo sa odzrkadľuje hlavne v miestnej architektúre). Hraničný Johor Bahru – najjužnejšie mesto Malajského polostrova a zároveň brána do neďalekého Singapuru, Vás prekvapí množstvom Singapurčanov (jazdiacimi sem na krátke výlety) a súčasne poslednými príjemnými cenami za ubytovanie v porovnaní so Singapurom. Východné pobrežie skrýva nádherné ostrovy s čarokrásnymi piesočnatými plážami, zatiaľ našťastie nie masovo navštevované Pulau Tioman (neďaleko Mersingu) a Pulau Perhentian (v blízkosti Kota Bharu).

Obrovské Borneo

Najvýhodnejšie letecké spojenie na malajské Borneo nájdete do polmiliónového Kota Kinabalu v severnej partii ostrova (indonézska časť má názov Kalimantan). V tomto regióne rozhodne neobíďte očarujúci sultanát Brunej. Priaznivci vysokohorskej turistiky majú možnosť privítať excelentnývýchod slnka z najvyššej hory celého ostrova, relatívne dostupnej “štvortisícovky” Mt. Kinabalu (4095 m) – teda v prípade, ak sa ho podarí pokoriť (výstup na vrchol a naspäť obvykle trvá dva dni).

Singapur

Multikultúrne zloženie obyvateľstva

Mnohonárodnostné súostrovie Singapur (ležiace zhruba 140 km na sever od rovníka) zaberá územie s rozlohou 710 km² – na tejto relatívne malej ploche však žije 5,3 milióna obyvateľov. Verným obrazom pestrej mozaiky miestneho obyvateľstva sú aj viaceré úradné reči, medzi ktoré patria angličtina (“singlish”), malajčina, (štandardná “mandarínska”) čínština i indický (resp. tamilský) jazyk.

Vynikajúca gastronómia a bohaté možnosti pre nakupovanie

Etnická diverzita sa odzrkadľuje aj vo výbornej singapurskej kuchyni, ktorej kulinárske špeciality sú často zmesou indických, malajských a čínskych receptov. Sklamaní však v žiadnom prípade nezostanú ani priaznivci nakupovania, majúci dostatočné množstvo príležitostí “vyblázniť sa” do sýtosti v obrovskom množstve obchodných centier ponúkajúcich tovar od výmyslu sveta (v tomto prípade za návštevu stojí hlavne štvrť Orchard Road, pričom lákavé sú najmä ceny elektroniky a oblečenia).

Singapurská dominanta Marina Bay Sands

Vášniví milovníci architektonickej moderny ocenia do neba sa štverajúce výškové budovy, z ktorých najexkluzívnejšou bude zrejme Marina Bay Sands. V tejto excentrickej novodobej dominante Singapuru nájdete na jednom mieste veľmi komfortné hotelové ubytovanie a zábavné centrum vrátane kasín – to všetko v podobe troch vysokých veží, ktoré sú vo vrchnej časti premostené mohutnou konštrukciou v tvare lode. Na streche komplexu sa máte možnosť vykúpať vo veľmi nápadito riešených bazénoch s úžasným a veľmi exponovaným výhľadom na celú krajinu (i široké okolie).

Ďalšie cestovateľské pozoruhodnosti

Na cenovo výhodné prenocovanie natrafíte v štvrti Little India (a pokiaľ nemáte “zajačie úmysly” radšej sa vyhnite ekonomicky najdostupnejším reťazcom, z ktorých väčšinu možno smelo zaradiť do kategórie “hodinových hotelov”). V prípade, že hľadáte skôr romatické piesočnaté pláže, zavítajte na neveľmi vzdialený ostrov Sentosa Island. Skúste i neďaleké malajské mesto Johor Bahru (cenovo niekde úplne inde), nachádzajúce sa niekoľko km severne cez Johorskú úžinu.

Cenovo zaujímavé lety zo Singapuru

Cenovo veľmi atraktívne letenky existujú zo singapurského letiska ako do Kuala Lumpur, tak aj na malajské Borneo (Kota Kinabalu). Na rozdiel od bezvízového Singapuru a Malajzie, do susednej Indonézie možno získať víza pri príchode do krajiny (“visa on arrival”). Takýmto spôsobom si máte šancu prehliadnuť i neveľmi vzdialené indonézske ostrovy (Pulau) Batam a (Pulau) Bintan zo súostrovia Riau, odkiaľ možno loďou pokračovať do ďalších miest Indonézie.

Indonézia

Svetová štvorka vzhľadom na počet obyvateľov

Skoro štvrťmiliónová Indonézia obsadzuje štvrté miesto v rebríčku najľudnatejších krajín sveta a s rozlohou viac ako 2 milióny km² sa zaraďuje na 16. priečku v poradí najrozľahlejších svetových štátov. Pozemnú hranicu zdieľa s Malajziou (indonézsky Kalimantan/malajské Borneo na treťom najväčšom ostrove na svete Borneo), ďalej s Východným Timorom (indonézsky Západný Timor/Východný Timor na ostrove Timor) a nakoniec s celkom exotickou krajinou Papua Nová Guinea (indonézska Západná Nová Guinea/Papua Nová Guinea na druhom najväčšom svetovom ostrove Nová Guinea).

Indonézske provincie a súostrovia

Poriadne rozľahlá Indonézia sa nachádza v rovníkovom pásme a geograficko-politicky ju vytvárajú provincie Sumatra (vrátane Riau Islands), Jáva, Nussa Tengara (vrátane Bali), Kalimantan, Sulawesi, Maluku a Západná Nová Guinea (Západná Papua a Papua). Najvyššia hora krajiny a súčasne celej Oceánie, obávaná Puncak Jaya alias Carstensz Pyramid (4884 m) v oblasti Papuy, patrí pravdepodobne k jedným z najnedostupnejších vrcholov na svete vôbec.

Magická Nusa Tenggara

K prehliadke obľúbeného Bali či o trošku menej navštevovanej susednej Jávy si pridajte tiež vedľajší Lombok a ďalšie ostrovy v pútavom súostroví Nusa Tenggara (Malé Sundy), ktoré sú zatiaľ postihnuté turistickým ruchom v menej významnej miere. Priaznivci dych berúcich horských scenérií môžu skúsiť na Lomboku vyliezť na najvyššiu horu ostrova, neposlušný sopečný vrchol Mt. Rinjani (3726 m). Snáď najpôvabnejším miestom na celom ostrove, resp. v jeho blízkosti sú tri famózne ostrovčeky Gili (Three Gilis). Pokiaľ sa vyberiete ďalej na východ, doputujete na ostrovy Sumbawa a Komodo s jedinečnými “komodskými drakmi”. Ak máte dostatok času i chuti, môžete cez Flores Island pokračovať až do Západného Timoru, ktorý sa už nachádza mimo vychodených turistických cestičiek.

0